Jakie ćwiczenia na łokieć tenisisty wykonywać w poszczególnych fazach leczenia?

Łokieć tenisisty ćwiczenia.jpg fot. Adobe Stock, Photo Sesaon
Łokieć tenisisty: ćwiczenia mogą być ważnym elementem leczenia tej dolegliwości, a na pewno są kluczowym elementem powrotu do pełni sprawności ręki. Początkowo zwykle wykonuje się ćwiczenia rozciągające i ekscentryczne, wzmacniające mięśnie, których przyczep uległ stanowi zapalnemu. Później wchodzi się w etap wzmacniania mięśni przedramienia, aby do ich przeciążeń nie dochodziło lub przyrafiały się jak najrzadziej.
Ewa Cwil / 12.10.2023 05:21
Łokieć tenisisty ćwiczenia.jpg fot. Adobe Stock, Photo Sesaon

Ćwiczenia na łokieć tenisisty są wskazane, zwłaszcza po pierwszej fazie leczenia, której celem jest złagodzenie ostrego stanu. Proste, opisane przez nas ćwiczenia można samodzielnie robić w domu. Zawsze jednak dobrze jest skonsultować się z fizjoterapeutą, który podpowie czy to dobry moment na rozpoczynanie ćwiczeń i podpowie jeszcze inne ćwiczenia.

Spis treści:

  1. Łokieć tenisisty: czy można ćwiczyć?
  2. Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty: czy można ćwiczyć?

To zależy! W pierwszej fazie choroby, tzw. fazie ostrej, gdy ból jest bardzo nasilony, zalecany jest odpoczynek, czyli unikanie przeciążania łokcia. Odpadają więc normalne ćwiczenia na siłowni. Dozwolone w tej fazie, lub wręcz wskazane są na łokieć tenisisty ćwiczenia ekscentryczne. Polegają na rozciąganiu mięśni, które przyczepiają się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej i biegną wzdłuż przedramienia aż do dłoni. Przykładem takiego ćwiczenia jest ćwiczenie 4., opisane niżej, które początkowo można robić bez obciążenia lub z minimalnym obciążeniem.

Jednak ćwiczenia na łokieć tenisisty to może być za mało, aby sprawnie uporać się z tą dolegliwością. Często potrzebne jest leczenie – iniekcje, zabiegi fizykoterapii (np. laser, ultradźwięki lub fala uderzeniowa). Bardzo dobre efekty potrafi dać terapia manualna, w czasie której fizjoterapeuta przywróci właściwe napięcie mięśni i ruchomość łokcia. Czasami wystarczy jeden taki zabieg (bezbolesny!), aby łokieć błyskawicznie zaczął wracać do zdrowia.

W drugiej i trzeciej fazie leczenia ćwiczenia są już zdecydowanie wskazane.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Poniżej ćwiczenia na łokieć tenisisty. W zasadzie wszystkie można wykonać w domu lub na siłowni. Do tej pierwszej kategorii zaliczyliśmy te, które da się zrobić bez sprzętu lub z domowym akcesorium.

Łokieć tenisisty – ćwiczenia w domu

Zginanie nadgarstka
Zegnij rękę do kąta prostego, dłoń ustawiona grzbietem do góry, i pozwól dłoni opaść. Drugą ręką dociśnij dłoń w kierunku większego zgięcia i przytrzymaj przez 15–30 sekund. Na koniec, nadal dociskają dłoń w kierunku zgięcia wyprostuj łokieć leczonej ręki. Utrzymaj kolejne 15-30 sekund. Wykonaj 3 powtórzenia.

Czynne zginanie nadgarstka z obciążeniem
Weź do leczonej ręki np. puszkę fasolki i oprzyj jej przedramię na stole tak, aby dłoń od nadgarstka pozostawała poza jego krawędzią. Ustaw dłoń wnętrzem do góry. Powoli zegnij nadgarstek, utrzymaj zgięcie 5 sekund i powoli opuść dłoń tyle, ile się uda. Wykonaj 3 serie po 10-12 powtórzeń.

Rotacja przedramienia
Weź do leczonej ręki np. puszkę fasolki i oprzyj jej przedramię na stole tak, aby dłoń od nadgarstka pozostawała poza jego krawędzią. Powoli w maksymalnie obszernym zakresie ruchu obracaj dłoń – raz wnętrzem do góry, raz grzbietem do góry. Przedramię pozostaje w tym samym miejscu. Początkowo można ćwiczyć bez dodatkowego obciążenia.

Opuszczanie dłoni
Weź do leczonej ręki np. puszkę fasolki i oprzyj jej przedramię na stole tak, aby dłoń od nadgarstka pozostawała poza jego krawędzią. Grzbiet dłoni skierowany ku górze, nadgarstek prosty. Mocno zegnij dłoń, unosząc ja jak najwyżej, a następnie bardzo powoli pozwól dłoni opadać. Wykonaj 3 serie po 10-12 powtórzeń. Początkowo można ćwiczyć bez obciążenia.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

fot. Ćwiczenia na łokieć tenisisty/ Adobe Stock,  crizzystudio

Łokieć tenisisty – ćwiczenia na siłowni

Ćwicząc w siłowni można sięgnąć po hantlę o niezbyt dużym ciężarze i wykonać z nią ćwiczenia 3 i 4 opisane powyżej. Ćwiczenie 4 można też wykonać z taśmą oporową, którą trzeba np. przydepnąć i w ćwiczeniu rozciągać, a następnie powoli opuszczać dłoń. To propozycje raczej na II etap leczenia, gdy dolegliwości zaczynają ustępować. W pierwszej fazie lepiej nie ćwiczyć z obciążeniem.

W ostatniej, 3. fazie leczenia łokcia tenisisty można zacząć wracać do normalnej aktywności i pracy, czyli zacząć wykonywać zwykłe ćwiczenia na siłowni. Niewskazane jest używanie takich ciężarów, które wywołują ból. Najlepiej zacząć od mniejszych obciążeń i stopniowo je zwiększać, aż do powrotu do obciążeń sprzed rozwinięcia się łokcia tenisisty.

Czytaj także:
Ćwiczenia na rwę kulszową, które mogą złagodzić ból
Ćwiczenia na kręgosłup: wzmocnią i poprawią elastyczność
Ćwiczenia na kark – jak zmniejszyć napięcie mięśni i je wzmocnić

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA