Słynne trasy narciarskie

Legendarne trasy narciarskie

Najsłynniejsze trasy narciarskie w Europie stanowią wyzwanie pod każdym względem. Często trudne i strome, ale też pięknie położone i gwarantujące niesamowite przeżycia podczas zjazdu. To na nich odbywały się olimpijskie zjazdy i zawody Pucharu Świata. Legendarne trasy narciarskie musi odwiedzić każdy wytrawny narciarz. Oto kilka z najlepszych tras narciarskich w Europie, które koniecznie musisz odwiedzić.
/ 09.03.2012 12:14
Słynne trasy narciarskie

Harakiri - Mayrhoffen, Austria

Mayrhoffen jest najbardziej znaną miejscowością w dolinie Zillertal. Znajduje się tu legendarna już trasa Harakiri - najbardziej stroma ze wszystkich Austriackich tras. Jej nachylenie sięga 78 stopni, przez co nadaje się ona tylko dla bardzo doświadczonych narciarzy. Ciekawy i mocno sugestywny jest również fakt, że podczas przygotowywania stoku, ratraki poruszają się przy asekuracji stalowych lin.

Kandahar - Garmish-Partenkirchen, Niemcy

Kandahar, legendarny i jeden z najbardziej wymagających zjazdów Pucharu Świata, swoja sławę zyskał w 1994 roku, kiedy śmiertelnemu wypadkowi na trasie uległa Austriaczka, Ulrike Maier. Trasa zjazdu zmieniona została zgodnie z wymogami bezpieczeństwa Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS dopiero w 2008 roku. Rekordowy czas przejazdu tą trasą długości ok. 3700 m i o różnicy wzniesień 940 metrów, wynosi poniżej 2 minut.

Zobacz także: Najtrudniejsze trasy narciarskie w Polsce

Streif - Kitzbühel, Austria

Trasa Streif znana jest z odbywających się na niej najbardziej prestiżowych zawodów Pucharu Świata. Mimo, że nie jest ona ani najtrudniejszą, ani najbardziej stromą trasą, stała się jednak legendą samą w sobie. Zjazd o długości 3300 m. trwa tutaj niecałe 2 minuty, a zwycięzca zapada w pamięć kibiców i świata narciarskiego na bardzo długo.

Valle Blanchee - Chamonix Mont Blanc, Francja

Chamonix jest jednym z najbardziej znanych w Europie ośrodków narciarskich. To właśnie tutaj w 1924 roku odbyły się pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Legendarna, 17-kilometrowa trasa Valle Blanchee, prowadzi od szczytu Aiguille du Midi na wysokości 3812 m n.p.m., aż do samej miejscowości Chamonix. Nie jest to trasa w dosłownym tego słowa znaczeniu. To raczej zjazd „terenowy” w dzikim i nie do końca przewidywalnym terenie. Zjazd ten powinien prowadzić miejscowy przewodnik, znający okoliczne góry jak własną kieszeń. Nie bez powodu Mark Twight nazwał Chamonix ”największym zagłębiem śmierci sportowej na świecie".

Zobacz także: Gdzie na freeride?

Alpe Cermis/ Olimpia - Cavalese, Włochy

Na trasę tę warto jest zwrócić szczególną uwagę ze względu na fakt, że to właśnie po niej wspinała się nasza mistrzyni w narciarstwie biegowym - Justyna Kowalczyk, zwyciężając trzy razy pod rząd Tour de Ski. Stojąc na górze trasy Olimpia ma się duży respekt i szacunek do wyczynu naszej biegaczki. Sam zjazd tą trasą nie należy do najłatwiejszych, a co dopiero wspinanie się po niej!

Zobacz także: Najdłuższe trasy w Polsce