Łańcuch kinematyczny – co to takiego?

Odpowiedni dobór ćwiczeń jest bardzo istotny w czasie treningu.
Odpowiedni dobór ćwiczeń ze względu na rodzaj pracy, jaką wykonują mięśnie to bardzo ważna kwestia podczas treningu. Warto pamiętać, że mięśnie mogą wykonywać pracę na dwa sposoby: w otwartych i zamkniętych łańcuchach kinematycznych. Czym w ogóle jest łańcuch kinematyczny i co kryje się pod tym fachowym określeniem?
/ 14.01.2011 08:55
Odpowiedni dobór ćwiczeń jest bardzo istotny w czasie treningu.

Łańcuch kinematyczy - definicja

Zacznijmy od początku i wyjaśnijmy, czym jest łańcuch kinematyczny. Warto to wyjaśnić na przykładzie. Jeśli koniec dystalny kończyny, czyli stopa dla kończyny dolnej i ręka dla kończyny górnej, jest ustabilizowany, na przykład o ścianę, podłogę i obciążony ciężarem ciała to mamy do czynienia z pracą w zamkniętym łańcuchu kinematycznym. Najlepszym i jednocześnie najprostszym przykładem takiej pracy dla kończyn dolnych jest przysiad. W przysiadzie stopy są ustabilizowane na podłożu i obciążone ciężarem ciała.

Odwrotna sytuacja występuje w przypadku pracy w otwartym łańcuchu kinematycznym. W tym przypadku koniec dystalny kończyny jest wolny i nieobciążony ciężarem ciała. Prostym przykładem może być tradycyjne wyciskanie sztangielek leżąc lub stojąc. Aby trening był efektywny i funkcjonalny jednocześnie powinniśmy wykorzystywać powyższą wiedzę w planowaniu treningu.

Zobacz również: Jak trenować podczas urlopu?

Podczas ćwiczeń powinniśmy uwzględnić sposób w jaki kończyny pracują w życiu codziennym. W tym przypadku kluczową wydaje się informacja o tym, że kończyny dolne wykonują około 90% czynności w łańcuchach zamkniętych, kończyny górne zaś tyle samo, ale w łańcuchach otwartych.

Ogranicz pewne czynności

Reasumując oznacza to, że należy do absolutnego minimum ograniczyć wyprosty i ugięcia nóg na maszynach, wymachy nóg oraz wyciskanie palcami siedząc na rzecz przysiadów, wykroków, wypadów i wspięć na palce stojąc. Tylko te ćwiczenia wniosą konkretną wartość do naszego treningu i nie „uciekną” razem z potem.

W przypadku kończyn górnych należy ograniczyć do minimum ćwiczenia z wykorzystaniem sztangi na rzecz sztangielek i linek wyciągów. Jedynym wyjątkiem są tutaj ćwiczenia stabilizacyjne, w których wykorzystujemy dużo ćwiczeń w podporach. Oczywiście powyższe rady mogą dla niektórych wydać się całkowicie odmienne od standardów, jednak warto spróbować nowej formy treningu, nawet w ramach urozmaicenia. Być może nowe wytyczne wpłyną pozytywnie, a uzyskane efekty będą pozytywnym zaskoczeniem. 

Zobacz również: Metoda ciężkoatletyczna

Redakcja poleca

REKLAMA