fot. Fotolia
Czym jest spot?
Kitesurfing to widowiskowa i wymagająca dyscyplina sportowa. Wiele zależy od zdolności manualnych danej osoby i jej zapału do pracy nad sobą i doskonaleniem własnych umiejętności. Nie wszystko jest jednak uzależnione tylko od człowieka.
Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego miejsca do uprawiania kitesurfingu. Bez tego proces nauki czy doskonalenia umiejętności niepotrzebnie się wydłuży, a w skrajnych przypadkach może okazać się, że nie nauczymy się niczego. Czym zatem powinno się charakteryzować miejsce do uprawiania kitesurfingu, czyli spot?
Siła wiatru
Pierwszą cechą akwenu, którą należy sprawdzić w kontekście uprawiania na nim kitesurfingu, jest siła wiatru.
Powszechnie uważa się, że jego prędkość powinna oscylować w przedziale 15-40 km/h. W przypadku osób stawiających dopiero swoje pierwsze kroki w tej dyscyplinie sportu, warto poszukać takich miejsc, w których wiatr wieje z prędkością 8-9 węzłów (15-17 km/h), bowiem w takich warunkach nauka kitesurfingu jest najbardziej komfortowa.
Głębokość akwenu
Drugim, niezwykle ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze spotu, jest głębokość zbiornika wodnego, na którym chcemy pływać.
Powinien być on płytki (najlepiej ok. 1 m głębokości) na dużej odległości od linii brzegowej. Pozwoli to m.in. na bezpieczne puszczanie latawca i panowanie nad nim w wodzie. Ważne jest też, aby zbiornik nie był za płytki, bowiem mogłyby pojawić się problemy z przycieraniem statecznika deski o dno akwenu.
Zobacz też: W co się ubrać na kitesurfing?
Stopień zasolenia akwenu
Ważne jest aby zbiornik wodny przeznaczony do kitesurfingu cechował się niskim stopniem zasolenia.
Po pierwsze większe zasolenie wpływa na większą wyporność deski (musimy dobrać odpowiedni sprzęt do typu zbiornika), a po drugie wiąże się z podrażnianiem ran na ciele oraz wydłużonym czasem ich leczenia. W rezultacie komfort uprawiania kitesurfingu na takim akwenie znacząco spada. Nie bez przyczyny wielu kiteserferów wybiera do uprawiania tego sportu zamknięte zbiorniki wodne takie jak jeziora.
Rozbudowana infrastruktura
Warto także zwrócić uwagę na to, czy plaża danego akwenu jest wystarczająco duża, aby pomieścić zarówno amatorów kitesurfingu, jak i ich sprzęt. Poza tym osoby, które dopiero rozpoczynają naukę tego sportu, powinny korzystać ze sprzętu z wypożyczalni, bowiem ryzyko uszkodzenia drogiego sprzętu jest duże. Dobrze zatem rozeznać się, czy taka wypożyczalnia jest w okolicy spotu.
W chwilach odpoczynku pływak powinien uzupełnić płyny i nabrać energii do dalszych ćwiczeń, dlatego dobrze jest, jeśli blisko plaży zlokalizowany jest sklep spożywczy, restauracja lub inne tego typu miejsce, w którym można się ogrzać. Warto także zwrócić uwagę, czy na terenie danego spotu działają służby ratownicze w ramach pakietu Rescue, które nie tylko pomogą, jeśli osoba zacznie tonąć, ale i odnajdą zaginioną deskę czy latawiec.
Zobacz też: Od czego zacząć naukę kitesurfingu?