POLECAMY

Jogging – odzyskaj formę po świętach!

Wielkanocne potrawy są wysokokaloryczne, dlatego jogging może okazać się dobrym sposobem, aby zgubić zbędne kilogramy i odzyskać formę po świętach. Jakie korzyści daje jogging i jak często biegać, aby uzyskać widoczne efekty? Jak wybrać odpowiednie obuwie do biegania?
Jogging – odzyskaj formę po świętach! fot. Fotolia

Nic nie jest w stanie zastąpić codziennej porcji wysiłku fizycznego. Wiosenna aura za oknem zachęca do wyjścia z mieszkania i spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Jak efektywnie go wykorzystać?

Jakie korzyści daje jogging?

Zalet regularnej aktywności fizycznej nie da się przecenić, dlatego też codzienny, nawet kilkunastominutowy bieg, może okazać się niezwykle korzystny dla naszego organizmu. „Bieganie poprawia układ krążenia, powodując uregulowanie ciśnienia, dodatkowo działa zbawiennie na wzrost odporności organizmu i - co niezwykle istotne - jest fantastycznym pomysłem na integralny element odchudzania, świetnie współgra z dietami redukcyjnymi, podczas których musimy zważać na to, co jemy” - mówi Dominika Bakalarz, Ekspert Fitness portalu DietaDlaZdrowia.pl.

Jogging to także sposób na relaks po wielogodzinnej pracy: rozluźnia zastałe mięśnie i pozwala odpocząć kręgosłupowi od pozycji siedzącej. Dobroczynne działanie systematycznego treningu biegowego zapobiega stanom lękowym i przywraca energię do życia.

Jak często biegać?

Systematyczność stanowi klucz do sukcesu. Pamiętajmy, że optymalną liczbą treningów, zalecaną dla początkujących biegaczy, jest 4-5 razy w tygodniu. „Jeśli chodzi o długość kolejnych serii joggingu zaleca się, aby w początkowej fazie cyklu treningowego czas jednej jednostki treningowej nie przekraczał 15 minut. Należy stopniowo zwiększać czas biegania, powoli przyzwyczajając organizm do wysiłku. Wraz z kolejnymi dniami można zwiększać czas trwania biegu o 10 minut, przechodząc aż do 60-90 minut ciągłego biegu bez przerwy” – radzi D. Bakalarz.

Ważne, aby odpowiednio wcześnie wyczuwać zmęczenie organizmu i nie przeforsowywać go – podczas biegu należy czuć, że cały czas ma się siłę na więcej. Miernikiem optymalnego nasilenia wysiłku jest także oddech. Bieganie powinno zawsze mieć tempo adekwatne do własnych możliwości.

Zobacz też: Jak pomóc innej osobie w rozpoczęciu biegania?

Jak dobrać obuwie?

Gwarancją przyjemności płynącej z regularnego biegania jest odpowiednio dobrane obuwie. „Jeżeli poważnie myślimy o tej formie aktywności, to nie powinniśmy oszczędzać na butach, które muszą być przystosowane tylko do biegania i nie mogą być ani za małe, ani za duże” – przypomina ekspertka. Idealnie dopasowane obuwie pozwoli uniknąć uszkodzenia stawów i utrzyma komfort ruchu stopy, niezależnie od ukształtowania terenu, po którym będziemy biegać. Zaleca się, aby wybierać ścieżki oddalone od spalin i zgiełku ulic, możliwie najbardziej zbliżone do miękkiego, leśnego podłoża. Jego sprężystość doskonale amortyzuje uderzenia stóp o ziemię, odciążając ścięgna i stawy.

Czy rozgrzewka jest konieczna?

Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Nikt od razu nie został maratończykiem. Nie  zapominaj o rozgrzaniu mięśni przed każdym rozpoczęciem biegu. „Powinno się dobrze rozgrzać główne partie mięśniowe naszego ciała przed biegiem, a po nim należy rozciągnąć przede wszystkim mięśnie czworogłowe i dwugłowe uda oraz mięśnie łydki” – przestrzega ekspertka. Rozgrzewka pozwoli uniknąć zakwasów oraz wspomoże także spalenie poświątecznych kalorii i powrót dobrego samopoczucia po wiosennym przesileniu.

 Źródło: materiały prasowe/ar

Zobacz także: Bieganie – trudne początki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 lat temu
Jak ktoś szuka odpowiedniej diety dla siebie polecam tą która ja stosowałam i dzięki której sporo schudłam, czuję się rewelacyjnie, bez efektu jo-jo a wszystko pod czujnym okiem dietetyków. http://vivalavita.pl/
/7 lat temu
A czy bieganie na bieżni działa tak samo, jak na powietrzu? Jak rozplanować trening na bieżni? Wie ktoś?