„Hip dips” to raz najbardziej pożądany lub znienawidzony typ kobiecej sylwetki. Skąd się biorą hip dips i czy można się ich pozbyć na własną rękę?

hip dips fot. Adobe Stock, GVS
Hip dips to zagłębienia w konturze bioder, które nadają biodrom kształt pudła rezonansowego skrzypiec czy wiolonczeli. Nie jest to defekt anatomiczny ani funkcjonalny. Po prostu niektórzy są tak zbudowani, że zagłębienie jest, a inni go nie mają. W żaden sposób zagłębienie to nie ogranicza (ani nie poprawia) sprawności bioder i o niczym nie świadczy. Natomiast ich obecność może się podobać lub nie. Nie ma możliwości pozbycia się hip dips w naturalny sposób, bez ingerencji w tkanki.
Ewa Cwil / 04.03.2024 15:19
hip dips fot. Adobe Stock, GVS

Wiele osób kompletnie nie zawracało sobie głowy tym, czy mają hip dips czy nie, dopóki najpierw ktoś nie zaczął podziwiać tak zbudowanych bioder (był rok 2017), a potem ktoś inny stwierdził, że idealna sylwetka nie powinna ich mieć. To naprawdę tylko problem istniejący w naszych głowach – hip dips można mieć lub nie i nie mają one żadnego znaczenia dla zdrowia i sprawności.

Hip dips to efekt genów i wynikającej z nich budowy ciała. Mają je zwykli ludzie i gwiazdy, np. Kourtney Kardashian, Bella Hadid, Selena Gomez, Miley Cyrus. Nie daj sobie wmówić, że jeśli masz hip dips, to masz problem. Problem, ale z głową, mają ci, co uważają, że hip dips to problem.

Spis treści:

  1. Hip dips – co to?
  2. Hip dips: przyczyny
  3. Jak pozbyć się hip dips?
  4. Ćwiczenia na hip dips

Hip dips – co to?

Hip dips to charakterystyczne zagłębienia w konturze linii bioder, które ma część osób, a inne ich nie mają. Na ilustracji poniżej po lewej stronie sylwetka właściwie bez tych zagłębień, a po prawej strzałkami wskazujemy hip dips. Zagłębienia formują się pod górną krawędzią kości biodrowych w okolicy krętarzy wielkich kości udowych. Czasami na hip dips mówi się „biodra à la skrzypce”, gdyż zagłębienia te nadają biodrom kształt pudła skrzypiec.

Zarówno posiadanie tych zagłębień, jak i ich brak jest absolutnie normalne. Jedynie kanony urody i sylwetki decydują o tym, czy są one pożądane czy oceniane negatywnie. I tylko od ciebie zależy, czy będziesz przejmować się brakiem hip dips lub ich posiadaniem. Jakiś czas temu hip dips były modne, teraz wiele osób twierdzi, że są niepożądane i chce się ich pozbyć.

Hip dips: co tofot. Hip dips: co to?/ Adobe Stock, lashkhidzetim

Hip dips: przyczyny

U niektórych osób skóra w okolicy bioder jest mocniej związana z krętarzami, co nie pozwala jej się od nich oddalić. Powoduje to, że znajduje się ona bliżej kości niż skóra w okolicy. W ten sposób powstają te charakterystyczne zagłębienia zwane hip dips. U innych skóra w tych miejscach nie jest tak blisko kości, więc dołka nie ma.

Niektóre osoby wcale nie mają hip dipsów, u innych są tylko lekko zaznaczone, a niektórzy wcale nie mają tu zagłębień i ich biodra przyjmują krągły kształt.

W powstawaniu hip dips pewną rolę odgrywa też budowa kości biodrowych i udowych (np. wielkość krętarza i długość szyjki kości udowej), kształt mięśni i ilość oraz rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w okolicy bioder. Większość tych czynników jest uwarunkowana genetycznie.
Generalizując: im szersza miednica, im większa odległość od kości biodrowej do panewki stawu biodrowego, tym większe hip dips. Dodatkowo znaczenie ma długość i kąt szyjki kości udowej oraz wielkość krętarza. Także gromadzenie się tłuszczu poniżej krętarza i w okolicy górnej części pośladków może uwydatniać hip dips.

Jak pozbyć się hip dips?

Całkowite pozbycie hip dips za pomocą nieinwazyjnych metod może być niemożliwe. Jedyną szansą jest rozbudowanie mięśni pośladkowych i zgromadzenie nieco większej warstwy tłuszczyku. Kłopot jest z tym ostatnim, bo nie ma metody, która pozwoliłaby zmusić organizm do upakowania zapasów energii właśnie tam, gdzie przydałoby się więcej tkanki tłuszczowej, a nie w innych miejscach. O tym, jak przytyć w pupie, piszemy w oddzielnym materiale.

Ćwiczeniami można natomiast rozbudować pośladki, co może zmniejszyć widoczność zagłębień w okolicy bioder, ale najprawdopodobniej nie zlikwiduje ich całkowicie.

Jedyną pewną metodą jest zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który polega na wstrzyknięciu wypełniacza, który wypełni zagłębienia i nada biodrom bardziej krągły kształt. Efekt zabiegu utrzymuje się od 2 do 5 lat.

Ćwiczenia na hip dips

Mięśniami, które rozrastając się, mogą zmniejszyć hip dips, są mięśnie pośladkowe średnie. Położone są z grubsza między górnymi brzegami kości biodrowych a krętarzami. Aby je rozbudować, należy ćwiczyć od 2 do 3 razy w tygodniu, wykonując 8-12 powtórzeń w każdej z 5 serii. Między treningami trzeba odpoczywać minimum 24 godziny, a najlepiej 48 godzin. Obciążenie trzeba dobrać tak, aby ostatnie powtórzenia 1-3 powtórzenia w serii były już trudne do wykonania z powodu zmęczenia mięśni.

Trening na masę najlepiej wykonywać w siłowni, gdyż w domowych warunkach ciężko dobrać właściwe obciążenie – ćwiczenia z gumą na pośladki czy unoszenie nogi do boku nie załatwią sprawy.

Podpowiadamy 2 ćwiczenia, które pomagają rozbudować odwodziciele ud, a najważniejszym z nich jest właśnie mięsień pośladkowy średni.

Odwodzenie nogi na maszynie

Dobierz obciążenie i ustaw je na maszynie. Stań, opierając bok uda o wałek ruchomego ramienia maszyny. Ustabilizuj całą sylwetkę, napnij brzuch i cały czas trzymaj tułów wyprostowany, nie pochylaj go w bok. Dość dynamicznym ruchem odwiedź udo do boku i powoli opuść je do pozycji wyjściowej. Wykonaj odpowiednią liczbę powtórzeń i ćwicz drugą nogą, a następnie skompletuj każdą z nich wymaganą liczbę serii.

Hip dips: ćwiczenia na maszyniefot. Hip dips: ćwiczenia przy maszynie/ Adobe Stock, lioputra

Odwodzenie nogi przy wyciągu

Przymocuj do linki wyciągu dolnego opaskę na kostkę i ustaw na maszynie odpowiednie obciążenie. Zamocuj opaskę na kostce i stań bokiem do bloczka wyciągu. Ustaw się tak, aby ćwicząca noga w pozycji wyjściowej była przywiedziona, a obciążenie nie dotykało pozostałych obciążników. Ustabilizuj sylwetkę stojąc na drugiej nodze, możesz przytrzymać się maszyny ręką. Dość dynamicznym ruchem odwiedź nogę z linką (tułów nieruchomo!) i powoli opuść ją do pozycji wyjściowej. Wykonaj odpowiednią liczbę powtórzeń i ćwicz drugą nogą. Skompletuj wszystkie serie dla każdej nogi.

Hip dips: ćwiczenia przy wyciągufot. Hip dips: ćwiczenia przy wyciągu/ Adobe Stock, lioputra

Artykuł pierwotnie opublikowano 27.07.2017 r.

Czytaj także:
Ćwiczenia na pośladki – 6 najskuteczniejszych
Jak powiększyć pośladki? Nie tylko ćwiczenia są ważne
Najlepsze ćwiczenia na uda i pośladki

Redakcja poleca

REKLAMA