Gdy mówisz np. „idę na rehabilitację po zerwaniu więzadła krzyżowego”, z pewnością masz na myśli, że udajesz się na zbiegi, terapię lub ćwiczenia do fizjoterapeuty, czyli specjalisty od stawiania na nogi po operacjach, kontuzjach i chorobach dotyczących ciała. Czyli tak naprawdę idziesz na fizjoterapię! Rehabilitować natomiast może cię zarówno fizjoterapeuta, jak i logopeda, lekarz czy psycholog, ale każdy z nich zajmie się tylko jednym z aspektów rehabilitacji.
Spis treści:
Rehabilitacja a fizjoterapia
Zanim wymienimy różnice między fizjoterapią a rehabilitacją, zacznijmy od zdefiniowania tych pojęć i określenia, czym zajmuje się każda z tych dziedzin medycyny.
Czym jest rehabilitacja?
Rehabilitacja to ogół działań, które mają na celu przywrócić pacjentowi sprawność fizyczną, psychiczną i społeczną. Obejmuje się nią osoby, które w wyniku choroby lub urazu nie tylko straciły sprawność, ale też zostały z tego powodu wykluczone z życia społecznego, lub jest ono utrudnione, podobnie jak codzienne funkcjonowanie. Celem rehabilitacji jest powrót pacjenta do pełni życia lub w maksymalnym do osiągnięcia zakresie, ale też zapobieganie ponownemu wystąpieniu okoliczności, które kolejny raz mogłyby pogorszyć jego zdrowie i funkcjonowanie.
Rehabilitację dzieli się na kilka dziedzin:
- rehabilitacja fizyczna (fizjoterapia: ćwiczenia, masaż, fizykoterapia i inne techniki fizjoterapeutyczne),
- rehabilitacja społeczna (integracja ze społeczeństwem),
- rehabilitacja medyczna (poprawa ogólnego stanu zdrowia za pomocą interwencji farmakologicznych, zabiegowych, dietetycznych, edukacja zdrowotna),
- rehabilitacja ruchowa (poprawa mobilności i aktywności fizycznej, wydolności, samodzielności),
- rehabilitacja zawodowa (wsparcie w powrocie do pracy: szkolenia, warsztaty, doradztwo zawodowe, adaptacja stanowiska pracy, pomoc w zmianie kariery).
Ideałem jest, gdy nad rehabilitacją pacjenta pracuje cały zespół specjalistów, np.: lekarz, fizjoterapeuta, psycholog, terapeuta zajęciowy, logopeda, doradca zawodowy, opieka społeczna).
Czym jest fizjoterapia?
Fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, która skupia się na ciele pacjenta. Jej zadaniem jest utrzymywanie, rozwijanie oraz przywracanie sprawności pacjentowi. Do tego celu fizjoterapeuci wykorzystują techniki fizjoterapeutyczne: ćwiczenia, terapię manualną, masaż leczniczy, fizykoterapię (elektroterapię, światłolecznictwo, wodolecznictwo, ultradźwięki, falę uderzeniową, magnetoterapię itp.).
Fizjoterapeuta stosuje wybrane bodźce, aby wywołać w ciele pacjenta reakcję, która pomoże mu wracać do zdrowia, łagodzić ból, zwiększyć sprawność fizyczną.
Różnica między fizjoterapią a rehabilitacją
Podsumujmy teraz, czym tak naprawdę różni się rehabilitacja od fizjoterapii.
Rehabilitacja:
- pojęcie szerokie, obejmujące m.in. fizjoterapię,
- zajmuje się szeroko pojętym dobrostanem pacjenta, aby mógł on ponownie funkcjonować w życiu prywatny, społecznym i zawodowym,
- rehabilitację często prowadzi cały zespół specjalistów.
Fizjoterapia:
- składowa rehabilitacji skupiona na ciele pacjenta,
- zajmuje się usprawnianiem ruchowym pacjenta i walką z bólem,
- fizjoterapię prowadzi fizjoterapeuta, który od 2015 r. wykonuje zawód medyczny i jest samodzielnym specjalistą,
- fizjoterapeuta bierze udział w rehabilitacji fizycznej i ruchowej pacjenta.
fot. Fizjoterapia a rehabilitacja: różnice/ Adobe Stock, WavebreakMediaMicro
Czytaj także:
Jak zrobić taping kolana przy różnych dolegliwościach?
Orteza na kolano i stabilizator na kolano to nie to samo. Czym się różnią?
Ćwiczenia McKenzie są częścią fizjoterapii