Dna moczanowa a chodzenie – marsz łagodzi, czy nasila objawy dny moczanowej?

Dna moczanowa a chodzenie fot. Adobe Stock, alexei_tm
Dna moczanowa i chodzenie nie muszą się wykluczać. Ruch jest wręcz przy tej chorobie wskazany. Najlepszy jest ten, który nie obciąża nadmiernie stawów. Regularnie wykonywany wspomaga łagodzenie dotkliwego bólu, który jest jednym z objawów dny moczanowej.
Ewa Cwil / 29.06.2023 05:06
Dna moczanowa a chodzenie fot. Adobe Stock, alexei_tm
Ruch jest lekiem, trzeba go tylko odpowiednio dawkować. Dlatego każdego, kogo dotknęła dna moczanowa, warto zachęcać do aktywności fizycznej, należy tylko odpowiednio ją dobrać. Dobór dotyczy nie tylko rodzaju ruchu, ale też czasu jego trwania czy intensywności. 
Przy dnie moczanowej najczęściej poleca się: chodzenie, jazdę na rowerze, pływanie. To aktywności, które nie obciążą nadmiernie powierzchni stawowych, a przy tym są dość bezpieczne – ryzyko odniesienia urazu podczas ich uprawiania jest niskie. 
 
Spis treści:
  1. Jak chodzić z dną moczanową?
  2. Dlaczego warto chodzić przy dnie moczanowej?
  3. Kiedy nie chodzić z dną moczanową?

Jak chodzić z dną moczanową?

W przypadku zdrowych ludzi, zaleca się ok. 150 minut aktywności tygodniowo, wykonywanej ze średnią intensywnością. Jednak dla chorujących na dnę moczanową, taka ilość ruchu, zwłaszcza na początek, może być zbyt obciążająca. Dlatego w ich przypadku zaleca się, aby zaczynali od mniejszej tygodniowo dawki ruchu i obserwowali ciało, jak reaguje na wysiłek fizyczny. Aktywność nie powinna nasilać dolegliwości! Jeśli tak się dzieje, to znak, że tego ruchu było zbyt dużo. Jeśli wszystko jest w porządku, stopniowo można wydłużać czas chodzenia i tempo.
 
Ponieważ przy dnie moczanowej pacjenci powinni unikać kontuzji, które dodatkowo mogłyby niekorzystnie wpłynąć na i tak osłabione chorobą stawy, w czasie ćwiczeń trzeba zachować szczególną ostrożność. W przypadku chodzenia przy dnie moczanowej należy:
  • dobierać wygodne, dopasowane do warunków i terenu obuwie;
  • tak się ubierać, żeby nie było ryzyka zahaczenia ubraniem o otoczenie czy używany sprzęt;
  • w naturalnym terenie, np. w lesie, patrzeć pod nogi, aby uniknąć potknięcia i upadku;
  • można postawić na nordic walking – kije pomagają odciążyć stawy kończyn dolnych, ułatwiają zachowanie równowagi.

Dna moczanowa a chodzenie: jak maszerować

fot. Dna moczanowa a chodzenie: jak maszerować/ Adobe Stock, oneinchpunch 

Dlaczego warto chodzić przy dnie moczanowej?

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna jest jednym z działań, jakie pacjent może podjąć w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia kolejnych napadów choroby. Obok chodzenia w tym celu lekarze zalecają:
  • unikanie alkoholu, zwłaszcza piwa,
  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • modyfikację diety w dnie moczanowej – np. wykluczenie z niej czerwonego mięsa i słodkich napojów.
Regularne chodzenie przy dnie moczanowej ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała i zmniejsza stężenie kwasu moczowego we krwi. Pomaga też zapobiegać nadciśnieniu, którego ryzyko u osób cierpiących na dnę moczanową jest wyższe niż u osób zdrowych. Pozwala również zachować elastyczność stawów.
 
Regularne chodzenie przy dnie moczanowej, pozwala zmniejszyć nasilenie objawów towarzyszących napadowi choroby, a należą do nich: ból stawu, jego sztywność i obrzęk, zaczerwienienie skóry w okolicy stawu i podwyższenie ciepłoty tej okolicy.

Kiedy nie chodzić z dną moczanową?

W czasie napadu bólu wynikającego z dny moczanowej, gdy ból dotyczy stawów kończyn dolnych, należy zrezygnować z chodzenia. Wtedy należy robić na obolały staw (najczęściej paluch, staw skokowy, kolanowy) zimne okłady, układać kończynę w uniesieniu (pięta powyżej serca) i odpoczywać. Zabiegi te mają na celu zmniejszenie obrzęku i bólu.
 
W przypadku bardzo silnego bólu podczas chodzenia wskazane jest korzystanie ze sprzętów odciążających obolały staw – lasek, balkoników. W razie potrzeby i w porozumieniu z lekarzem można też w takiej sytuacji wspomagać się lekami przeciwbólowymi.
Źródło: medicalnewstoday.com

Czytaj także:
Liść laurowy na dnę moczanową: jak stosować?
Jakie zioła parzyć na dnę moczanową?
Czosnek a dna moczanowa

Redakcja poleca

REKLAMA