Te ćwiczenia sprawią, że obie strony ciała będą tak samo mocne. Umiesz je wykonać?

Ćwiczenia unilateralne fot. Adobe Stock, Bojan
Ćwiczenia unilateralne to ćwiczenia wykonywane jednonóż lub jednorącz, a więc niesymetryczne. Są one skoncentrowane na pracy jednej strony ciała. Pozwala to na lepsze zbalansowanie siły mięśniowej, poprawę stabilizacji, koordynacji i równowagi. Mogą być wykonywane z użyciem własnej masy ciała, jak i z wykorzystaniem sprzętu do ćwiczeń siłowych.
Ewa Cwil / 31.03.2023 05:08
Ćwiczenia unilateralne fot. Adobe Stock, Bojan

Ćwiczenia unilateralne są szczególnie ważne dla sportowców, którzy potrzebują dobrze zrównoważonej siły i koordynacji mięśniowej w obu kończynach. Mogą również być korzystne dla osób, które chcą poprawić swoją równowagę i uniknąć kontuzji, np. wzmacniając słabszą z nóg czy rąk.

Spis treści:

  1. Ćwiczenia unilateralne – co to jest?
  2. Rodzaje ćwiczeń unilateralnych
  3. Ćwiczenia unilateralne i bilateralne

Ćwiczenia unilateralne – co to jest?

Ćwiczeniami unilateralnymi nazywa się ćwiczenia, w których główną pracę wykonują mięśnie położone po jednej ze stron ciała. Mięśnie drugiej strony ciała są wtedy zaangażowane jedynie w stabilizację ciała, ale nie są zaangażowane bezpośrednio w wykonywanie ruchu.

Przykładami ćwiczeń unilateralnych są np.:

  • przysiady jednonóż,
  • wyciskanie hantli jednorącz,
  • pompka na jednej ręce,
  • podciąganie się na drążku jednorącz,
  • wiosłowanie jednorącz.

Rodzaje ćwiczeń unilateralnych

Ćwiczenia unilateralne dzielą się na dwa typy:

  • ipsilateralne – część ciała i wzmacniany mięsień znajdują się po tej samej stronie ciała,
  • kontralateralne – część ciała wykonująca ruch znajduje się po jednej stronie ciała, a wzmacniany mięsień, który ma być celem tego ćwiczenia, znajduje się po drugiej stronie ciała.

Do wykonywania obu rodzajów ćwiczeń niezbędny jest opór z zewnątrz, który może stawiać obciążenie w postaci np. hantli, kettli, taśmy elastycznej.

W fizjoterapii ćwiczenia ipsilateralne i kontralateralne nazywa się też ćwiczeniami synergistycznymi, które wykorzystuje się do wzmacniania mięśni, których nie można wzmacniać w tradycyjny sposób, np. podczas unieruchomienia w opatrunku gipsowym.

ćwiczenia unilateralne i bilateralne

fot. Ćwiczenia unilateralne i bilateralne/ Adobe Stock, Romario Ien

Ćwiczenia unilateralne i bilateralne

Ćwiczenia bilateralne angażują w zadanie obie strony ciała jednocześnie, co znaczy, że ich jednoczesna praca jest niezbędna do wykonania zadania. Przykładem takich ćwiczeń jest:

  • wyciskanie sztangi,
  • przysiady,
  • wiosłowanie sztangą oburącz.

Podczas wykonywania tych ćwiczeń obciążenie obu stron ciała powinno być takie samo, ale w praktyce bardzo często większość pracy wykonują mięśnie mocniejsze – lewej lub prawej strony ciała. Np. podczas przysiadów większa część ciężaru ciała spoczywa na jednej z nóg, co sprawia, że obciążenie w takim bilateralnym ćwiczeniu jest mniejsze dla jednej z nóg i większe dla drugiej.

Ćwiczenia unilateralne pozwalają obie strony ciała obciążać dokładnie w taki sam sposób. Bardzo często okazuje się wtedy, że np. prawa ręka lub noga jest silniejsza od lewej. W takim przypadku zastosowanie ćwiczeń unilateralnych na słabszą stronę pomoże wyrównać siłę mięśniową obu kończyn.

Ćwiczenia unilateralne są doskonałym narzędziem, które mogą stosować trenujące osoby zdrowe, jak i te, które wymagają rehabilitacji, aby powrócić do sprawności po urazach np. w obrębie jednej z nóg czy rąk.

Czytaj także:
Ćwiczenia na uda – jakie wybrać?
Ćwiczenia na kaptury – 4 najlepsze
Ćwiczenia z ciężarkami – jak ćwiczyć w domu

Redakcja poleca

REKLAMA