POLECAMY

Jakie objawy daje chora trzustka?

Chora trzustka jest często przyczyną mało charakterystycznych objawów. Sprawdź jakich!

Objawy chorej trzustki to przede wszystkim biegunki, spadek masy ciała i świąd skóry. Wraz z rozwojem choroby trzustka boli coraz bardziej, szczególnie, jeśli pijemy alkohol lub palimy papierosy. Symptomem świadczącym o nieprawidłowej pracy trzustki jest też apetyt na słodkie dania po spożyciu obfitego posiłku. 

Objawy chorej trzustki, czyli ból

Ból trzustki jest jednym z pierwszych pojawiających się objawów. Dopóki nie pojawia się on często i nie jest intensywny, nie stanowi dla pacjenta istotnego dyskomfortu lub problemu. Jednak w miarę coraz bardziej dynamicznego przebiegu choroby (szczególnie przy istotnych czynnikach ryzyka rozwoju choroby – piciu alkoholu, paleniu papierosów i nieprawidłowej diecie), ból coraz bardziej będzie dawał się we znaki.

Biegunki tłuszczowe

Jest to bardzo specyficzny rodzaj biegunek. Częstotliwość oddawania stolca w biegunkach tłuszczowych pochodzenia trzustkowego może być różna – od 1 na dzień lub 1 na kilka dni do 3-4 stolców dziennie. Ważny jest jednak sam wygląd i charakter wypróżnienia. Bardzo często jest ono bolesne, gwałtowne, trudne do powstrzymania. Stolec jest rzadki, jasnobrązowy lub miodowy i ma gnilny, bardzo nieprzyjemny zapach. Charakterystyczna jest też trudność w spłukaniu go po wypróżnieniu. Wszystkie te cechy świadczą o biegunce tłuszczowej, czyli zwiększonej zawartości tłuszczu w kale.

Biegunka - poradnik
 

Niewyjaśniony spadek masy ciała

Niewiele osób uznaje ten objaw jako powód do niepokoju, gdyż spadek masy ciała jest zwykle powodem do zadowolenia – szczególnie dla kobiet. Jednak jeśli nie są podejmowane żadne wysiłki w tym kierunku (fizyczne lub dietetyczne), nagłe chudnięcie jest bardzo ważnym objawem, którego nie wolno lekceważyć.

W chorobach trzustki utrata masy ciała jest wynikiem nieprawidłowego trawienia i braku przyswajania przyjmowanych z pokarmem substancji (np. tłuszczy – wydalanych w biegunkach tłuszczowych).

Świąd skóry

Jest to objaw wynikający z pojawiania się tuż pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną – taki swoisty wstęp do żółtaczki, u większości nie ujawniający się jednak zmianą koloru skóry ze względu na zbyt małe stężenie tego składnika. Świąd może mieć różne nasilenie, jednak rzadko kiedy jest dokuczliwy na tyle, by przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Czasami jednak przy braku zauważenia innych objawów to właśnie świąd pierwszy motywuje do wizyty u lekarza.

Świąd skóry w ciąży

Apetyt nieadekwatny do spożytych posiłków

Ten objaw jest konsekwencją nieprawidłowego metabolizmu glukozy, wynikającego ze stopniowego niszczenia komórek wysp trzustkowych produkujących insulinę. Polega on na tym, że po obfitym posiłku, bogatym w białko lub tłuszcze, pojawia się ochota na coś słodkiego. Nie jest to oczywiście nic groźnego, jeśli pojawia się raz na jakiś czas. Jednak powinno zwrócić naszą uwagę, jeśli takie zjawisko pojawia się nagminnie i zaczyna być powodem błędów dietetycznych.

Dowiedz się więcej o chorobach trzustki z naszego forum medycznego.

Gwiazdy, które zmarły na raka trzustki
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (50)
/5 miesięcy temu
Witam. Wiele z objawów posiadam...Miałam kamienie a pecherzyku zolciowym. w grudniu zeszłego roku miałam endoskopie a 3 tyg temu laparoskopie (usuniety pecherzyk zolciowy) Niestety w tym tyg tzn 3 tyg po operacji nie oszczedzalam się. Mam poltoraroczne dziecko i ciężko zapanować nad dietą a co dopiero nad wysiłkiem. Bóle odczuwam po lewej stronie od 4dni ...czy to możliwe że to trzustki??? Po operacji nie wykonali mi badań kontrolnych jedynie zdjęcie szwów i rozpoznanie dość dużego krwiaka w okolicy pępka.. (miałam dość duże krwawienie po operacji i musieli doszyw- prawdopodobnie przez to powstał krwiak) ale czy to jakieś powikłania czy trzustka?
/rok temu
WITAM JA JUZ OD KILKU MIESIECY MAM BOLE PO LEWJ STRONIE WYNIKI WYSZLY ODRAZU PIERWSZE ZE TO TRZUSTKA W MOCZU W SUROWICY NIE MA .TERAZ DOSZLO MI JESZCZE WYSOKIE ZELAZO CZYLI WATROBA TAK JAK CZYTALAM WASZE OPINIE TO PRZERAZA MNIE TO CRAZ BARDZIEJ .MAM 41 LAT I CHCIALABYM JESZCZE DOCZEKAC SIE WNIKOW OWSZEM TEZ JESTEM NA DIECIE A TAK SZCZERZE TO PODJADAM NIE RAZ COS CO NIE POWINNAM ALE JUZ TERAZ KONCZE Z TYM BO MAM DLA KOGO ZYC A Z TA CHOROBA NIE MA ZARTOW NIESTETY NA TO NIE MA LEKARSTWA NA ZUPELNE WYLECZENIE TRZYMAM ZA WAS KCIUKI I ZYCZE ZDROWIA
/rok temu
To się mylisz, bóle przy pzt mogą promieniować. Może boleć z prawej i lewej strony, może też promieniować do pleców między łopatki i w kierunku lędźwi.
POKAŻ KOMENTARZE (47)