POLECAMY

Wole tarczycy – poradnik

Wole tarczycy to powiększenie gruczołu tarczowego. Pojawia się ono w przebiegu chorób tarczycy. Często wole rozpoznawane jest przypadkowo podczas rutynowego badania lekarskiego. Jakie rozróżniamy rodzaje wola? Na czym polega leczenie wola?

Wole tarczycy – poradnik

Rodzaje wola

Wole tarczycy możemy podzielić na kilka typów w zależności od tego gdzie jest ono umiejscowione, czy w miąższu tarczycy znajdują się guzki, czy tarczyca ma prawidłową czynność hormonalną. W ten sposób możemy wyróżnić: wole miąższowe, guzkowe, naczyniowe, zamostkowe, toksyczne i nietoksyczne. Czym charakteryzują się różne typy wola?

Przeczytaj: Różne rodzaje wola – czym różnią się między sobą?

Niedobór jodu

Do rozwoju wola może dochodzić w wyniku niedoboru jodu. W Polsce obszarem najbardziej narażonym na niedobory tego pierwiastka jest rejon południowy. Jakie są skutki zdrowotne niedoboru jodu? W jaki sposób na niedobór jodu reaguje tarczyca?

Przeczytaj: Wole związane z endemicznym niedoborem jodu

Jak rozpoznać wole?

Powiększone wole może dawać szereg nieprzyjemnych objawów. Oprócz powiększenia obwodu szyi można zaobserwować kłopoty z przełykaniem i oddychaniem. Z takimi problemami należy niezwłocznie udać się do lekarza, który oceni rozmiar wola w badaniu USG.

Przeczytaj: Wole – co to takiego i jak jest rozpoznawane?

 Leczenie wola

Wole można leczyć zachowawczo. Istnieją jednak sytuacje, w których operacja jest nieunikniona. Bezwzględnym wskazaniem do operacji jest obecność nowotworu złośliwego. W jakiej sytuacji należy przeprowadzić operację wola guzkowego toksycznego i wola miąższowego nietoksycznego?

Przeczytaj: Czy wole zawsze musi być operowane?

Operacja wola

Podczas operacji najczęściej usuwany jest prawie cały gruczoł tarczowy. Objętość pozostałej tarczycy zajmuje jedynie 2-4 ml. Jak wygląda operacja usunięcia wola? Na jakie powikłania narażeni są operowani pacjenci?

Zobacz też: Na czym polega operacja usunięcia wola?

Życie z wolem

Wole może prowadzić nie tylko do powiększenia szyi, ale i do jej zniekształcenia. Jak się ubierać, aby ukryć wole? Duże naszyjniki czy długie wisiory – dowiedz się, co wybrać, aby odwrócić uwagę od szyi.

Przeczytaj: W jaki sposób ukryć wole?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: operacjajodtarczycaguzekwole
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
Słyszałem że np na niedoczynność tarczycy w jakimś stopniu pomaga woda lecznicza Dziedzilla, mógłby się jakiś ekspert wypowiedzieć w jaki sposób to działa?
/2 lata temu
niestety w mojej rodzinie problemy z tarczycą są dziedziczone. miała je moja babcia, moja ciotka a teraz ja. od lat leczy nas endokrynolog marek braszkiewicz, jesli ktos ma problemy tego typu, to polecam tego specjaliste.
/2 lata temu
mam tarczyce i jestem dzieckiem