POLECAMY

Tarczyca a problemy ze skórą

Skóra jest największym organem ludzkiego organizmu. Oprócz wielu ważnych zadań spełnia również funkcję estetyczną. Niestety niektóre choroby prowadzą do nieprzyjemnych i nieestetycznych zmian w obrębie skóry. Należą do nich m.in. choroby tarczycy.

Tarczyca a problemy ze skórą

Pamiętaj, że lecząc w odpowiedni sposób chorobę podstawową zyska na tym również twoja skóra.

Nadczynność tarczycy a skóra

W przypadku nadczynności tarczycy skóra również odpowiada na wzmożony metabolizm i przystosowuje się do niego. Staje się ciepła i dodatkowo jest bardzo gładka. W związku ze wzmożoną pracą gruczołów potowych, skóra staje się wilgotna.

Na skórze twarzy osób z nadczynnością często pojawiają się różowe rumieńce. Dojść może również do nadmiernej pigmentacji, czyli zbrązowienia się skóry.

Paznokcie rosną bardzo szybko, są grube i sztywne. Włosy natomiast stają się cienkie i delikatne.

Dochodzi również do pojawienia się nieprzyjemnych objawów, czyli do świądu oraz występującej okresowo pokrzywki.

Przeczytaj: Co ma wspólnego nadczynność tarczycy z migotaniem przedsionków?

Niedoczynność tarczycy a skóra

W przypadku niedoczynności tarczycy skóra dostosowuje się do spowolnionego metabolizmu. Staje się zimna, blada oraz sucha. Przybiera odcień żółtawy.

Włosy stają się rzadkie i bardzo łatwo się łamią.  Podczas czesania można pozbyć się znacznej części fryzury, ponieważ włosy wychodzą garściami. Paznokcie rosną bardzo wolno i łatwo się łamią.

Poważnym powikłaniem niedoczynności tarczycy jest obrzęk tkanki łącznej, który sprawia, że spuchnięte są powieki i ręce. Wystąpić mogą również pęknięcia skóry, które wymagają leczenia pod kontrolą lekarską. Należy uważać na rany i zadrapania, ponieważ w tym przypadku będą się ona bardzo trudno goić.

Przeczytaj: Jak zdiagnozować niedoczynność tarczycy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 miesięcy temu
u mnie podejrzewali, ze skora jest tak niedozywiona przez hormony wlasnie, ale jednak nie. Od roku pielegnuje skore balsamem do ciala eloderm z apteki.Bardzo gleboko nawilzyl skore, jej stan sie znacznie poprawil.
/8 miesięcy temu
Cz problemy z tarczycą mogą sie przyczynić do częstych alergii skórnych bądź podatności na choroby skorne typu świerzb? w ciągu ostatnich 2 lat 3 raz leczę sie na świerzb i doleczyc tego nie mogę. Czy to ma jakis związek? ps. może ktos poleci mi skuteczny sposób jak sie tego pozbyć, bo leki przepisywane przez lekarzy jakos nie chcą działać :/