Leczenie depresji u osób chorujacych na chorobę Parkinsona [LEKI]

www.sxc.hu
Depresja to zaburzenie, które diagnozuje się zarówno jako niepowiązane z innymi chorobami, jak również objaw towarzyszący innym chorobom. Nawet do 50% osób cierpiących na chorobę Parkinsona może być dotkniętych różnymi postaciami depresji (według danych statystycznych z 2008 roku).
/ 29.11.2018 12:35
www.sxc.hu

Depresja w chorobie Parkinsona

Nawet do 50% chorych na chorobę Parkinsona może cierpieć także z powodu depresji. Naukowcy z University of Alberta w materiałach opublikowanych już w 2007 roku zwrócili uwagę na fakt, że depresja towarzysząca chorobie Parkinsona jest często postrzegana jako przypadłość naturalnie wynikająca z doświadczania ciężkiej choroby.

Spośród zbadanych mieszkańców Ameryki Północnej cierpiących na chorobę Parkinsona, nieco ponad 27% cierpiało także z powodu depresji. Co zaskakujące, 40% tych osób nie zostało objętych leczeniem depresji.

Według Richarda Camicioli, współautora badań, niska wykrywalność depresji może być spowodowana błędnym przypisywaniem objawów takich jak zaburzenia snu i zmęczenie chorobie Parkinsona, a nie depresji.

Depresja jako wczesny objaw

Według nieco wcześniejszej publikacji, depresja może być także wczesnym objawem choroby Parkinsona. Na podstawie analizy danych medycznych ponad 3 mln pacjentów w Zjednoczonym Królestwie zaobserwowano następującą prawidłowość: osoby, u których zdiagnozowano chorobę Parkinsona, około 1 roku przed wystąpieniem objawów i diagnozą choroby Parkinsona, przyjmowały leki antydepresyjne.

Miguel Hernan z Harvard School of Public Health in Boston na tej podstawie wnioskuje, że depresja jest wczesnym objawem choroby Parkinsona. Zależność ta wystąpiła bez względu na płeć, wiek i typ przyjmowanych antydepresantów (leków trójpierścieniowych vs. SSRI).

Farmakoterapia depresji w chorobie Parkinsona

Wydaje się wskazane, by depresja była leczona także w przebiegu choroby Parkinsona. Pojawia się jednak pytanie, czy stosować w przebiegu choroby Parkinsona leki tego samego typu, co w przebiegu depresji niezwiązanej z tą chorobą, czy preferować leki najnowszej generacji. Jak pokazują wyniki badań z 2008 roku, zastosowanie leków z grupy trójpierścieniowych – czyli nieco starszych – może przynieść lepsze skutki niż zastosowanie leków opartych na selektywnym wychwycie zwrotnym serotoniny.

Matthew Menza przeprowadził porównanie działania nortryptyliny (z grupy leków trójpierścieniowych, działających na receptory norepinefryny i serotoniny), paroksetyny CR (z grupy SSRI, działających wyłącznie na receptory serotoniny) i placebo.

Badanie to wykazało znaczącą przewagę skuteczności leku trójpierścieniowego nad SSRI w terapii depresji związanej z chorobą Parkinsona.

W związku z koniecznością bacznego kontrolowania przebiegu leczenia i dawkowania, leki trójpierścieniowe są rzadziej stosowane, na ich niekorzyść przemawiają także: podwyższone ryzyko przedawkowania oraz potencjalne skutki uboczne, dlatego lekarze chętniej przepisują leki oparte na mechanizmie wychwytu zwrotnego serotoniny. W obliczu wyników badań nad różnicami skuteczności leków w poszczególnych przypadkach depresji, podjęto jednak prace nad nowymi lekami oddziałującymi na oba typy receptorów.

Zobacz też:
Jakie są objawy depresji?
Jakie leki są najlepsze w leczeniu depresji?

Źródło: 

  • American Academy of Neurology (2008, December 29). Are Older Antidepressants Better For Depression In Parkinson's Disease?. ScienceDaily. Retrieved May 13, 2010, from http://www.sciencedaily.com /releases/2008/12/081217190332.htm
  • University of Alberta (2007, July 12). Depression Often Untreated In Parkinson's Disease Patients. ScienceDaily. Retrieved May 13, 2010, from http://www.sciencedaily.com /releases/2007/07/070709181334.htm
  • American Academy of Neurology (2007, April 28). Depression May Be Early Sign Of Parkinson's Disease. ScienceDaily. Retrieved May 13, 2010, from http://www.sciencedaily.com /releases/2007/04/070427182547.htm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA