Poznaj anatomię ludzkiego oka – przewodnik

Oko/fot. Fotolia fot. www.sxc.hu
Wiele osób zastanawia się, jak funkcjonuje ludzkie oko. Jak jest zbudowane? Jak to się dzieje, że z światła, które pada na nasze oko, powstaje obraz, który my widzimy jako trójwymiarowy, rzeczywisty i kolorowy? Poznaj budowę i funkcjonowanie ludzkiego oka.
/ 29.05.2012 10:53
Oko/fot. Fotolia fot. www.sxc.hu

Jak zbudowane jest ludzkie oko?

Oko zbudowane jest z szeregu błon, które otaczają ciało szkliste. Błony te w trakcie ewolucji zdobyły niesamowite i unikalne funkcje, które umożliwiają nam widzenie. Pierwszą linię obrony stanowi twardówka i rogówka – to one oddzielają oko od świata zewnętrznego. Idąc dalej w głąb oka napotykamy tęczówkę i soczewkę oraz wyściełające oko od wewnątrz: siatkówkę i naczyniówkę. Siatkówka odgrywa główną rolę w powstawaniu i widzeniu obrazu.

Zobacz też: Budowa oka – warstwa po warstwie

Od czego zależy kolor oczu?

Niewiele osób wie, że za oczy niebieskie, szare, zielone, piwne czy ciemnobrązowe odpowiada jedna i ta sama substancja: melanina. Jest to barwnik obecny w skórze, który odpowiada również za karnację, typ skóry i zdolność do opalania. Ta sama substancja znajduje się w tęczówce oka i również pochłania promienie ultrafioletowe. Nie jest to jednak dokładnie taka sama melanina. Melanina zawarta w oku nie ciemnieje pod wpływem słońca.

Zobacz też: Tęczówka – budowa i funkcja

Jak jest zbudowana siatkówka oka?

Najbardziej wewnętrzną błoną, czyli znajdującą się najbliżej ciała szklistego, jest siatkówka. To na nią padają promienie słoneczne, które pokonały trudną drogę przez rogówkę, soczewkę i ciało szkliste. Dwa główne rodzaje komórek tworzące siatkówkę to czopki i pręciki. Ich rozmieszenie na siatkówce nie jest takie samo, podobnie jak różne są ich funkcje. Czopki umożliwiają ostre i dokładne widzenie w kolorze, pręciki natomiast odpowiadają za widzenie w ciemności i półmroku.

Zobacz też: Czopki i pręciki – podstawa wzroku

W jaki sposób widzimy?

Pierwszym i absolutnym warunkiem widzenia jest obecność światła. Nawet jeżeli wydaje nam się, że potrafimy widzieć w nocy – nasza siatkówka wyłapuje najmniejsze odblaski światła. Światło, które dostaje się do naszego oka, tworzy widziane przez nas obrazy. Najpierw jednak musi pokonać rogówkę, soczewkę i ciało szkliste. Następnie światło pada na siatkówkę, która za pomocą czopków i pręcików przekazuje informacje nerwem wzrokowym do kory wzrokowej – tutaj zachodzi interpretacja widzianych punktów i tworzenie pełnego obrazu.

Zobacz też: Droga wzrokowa

Mechanizmy ochronne oczu

Niezauważalne, mechaniczne, automatyczne, niemal niewidoczne – mowa o mruganiu. Mimowolne zamykanie oczu, które odbywa się regularnie i bez naszej wiedzy czy woli stanowi pierwszą linię ochrony oczu przed światem zewnętrznym. Co stałoby się, gdybyśmy nie mogli zamykać oczu? Mogą coś o tym powiedzieć osoby długo pracujące przy komputerze, u których obserwuje się rzadkie mruganie. Oko wysusza się, boli i piecze.

Zobacz też: Dlaczego oko mruga?

Ochronny film łzowy

Ludzkość nadała łzom ogromne znaczenie emocjonalne i psychologiczne. Łzy służą jednak nie tylko do płaczu i wyrażania emocji. Ich główną i pierwotną funkcją jest odpowiednie nawilżenie oka. Nawet kiedy nie płaczesz i wydaje ci się, że łzy się nie wydzielają, nasze gruczoły łzowe bezustannie produkują kolejne krople, dochodząc nawet do kilku pół litra dziennie. Skład łez został starannie przemyślany przez naturę – to nie tylko woda, ale także substancje nawilżające, ochronne i przeciwbakteryjne.

Zobacz też: Po co nam łzy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA