Rak trzustki – objawy nowotworu trzustki

kobietę boli boli brzuch fot. Fotolia
Rak trzustki się w pierwszej dziesiątce najczęściej występujących w Polsce nowotworów złośliwych. Sprawdź, jakie sygnały wysyła ta choroba.
Agnieszka Czechowska / 13.07.2018 15:28
kobietę boli boli brzuch fot. Fotolia

Niestety, w przypadku raka trzustki rokowania nie są dobre, bo, jak wynika ze statystyk, 5 lat od diagnozy przeżywa tylko  1-3 proc. chorych. Szansa na wyleczenie wzrasta jednak, gdy choroba zostanie bardzo wcześnie wykryta.  

Wczesne objawy raka trzustki

To bardzo podstępny rodzaj nowotworu, bo długo nie daje objawów. Dlatego wczesne wykrycie raka trzustki zwykle jest kwestią przypadku (chorobę wyłapuje się np. w czasie usg jamy brzusznej wykonywano z innego powodu, np. kamieni żółciowych).

Objawy zaawansowanego raka trzustki

Objawy raka trzustki pojawiają się dopiero gdy wtedy gdy guz jest dość duży. Są to:

  • Ból brzucha, czasem nadbrzuszu lub prawym podżebrzu. Często promieniuje do pleców. Jest intensywny, przeszywający i promieniujący.
  • Problemy z trawieniem. Pojawiają się nudności, wymioty, biegunki lub przeciwnie zaparcia. Czasami chory miewa stolce tłuszczowe (szczególnie na zaawansowanym etapie choroby).
  • Gwałtowne chudnięcie - niespowodowane zmianami w stylu życia.
  • Powiększenie pęcherzyka żółciowego. Często gwałtowne i naprawdę duże - niekiedy lekarz może wyczuć pęcherzyk, dotykając brzuch.
  • Żółtaczka. Pojawia się wówczas, gdy guz obejmuje odcinek trzustkowy przewodu żółciowego.
  • Cukrzyca - pojawiają się zaburzenia w wytwarzaniu insuliny przez trzustkę.

Rak trzustki - objawy śmierci

Nie różnią się one od objawów zwiastujących śmierć chorych na inne rodzaje nowotworów. W ciągu 48 godzin przed odejściem zaczyna się zmieniać kolor skóry chorego - staje się ona woskowo jasna, a wargi, palce, płatki uszu zaczynają sinieć. Rysy twarzy wyostrzają się. Mogą pojawić się zaburzenia w oddawaniu moczu. Charakterystyczny jest także głośny oddech, tzw. rzężenie przedśmiertne. Chory skarży się na nasilony ból, traci przytomność i na powrót ją odzyskuje. Może być pobudzony i odczuwać niepokój.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA