Żółtaczka - przyczyny, objawy, leczenie

kobieta dotyka twarzy fot. Fotolia
Wywołują ją kłopoty z wątrobą lub drogami żółciowymi. Sprawdź, co może za nią stać i jak wygląda leczenie.
Agnieszka Czechowska / 29.09.2017 05:05
kobieta dotyka twarzy fot. Fotolia

Żółtaczka to żółte zabawienie skóry, białek oczu, błon śluzowych. Jej przyczyną jest hiperbilirubinemia, czyli nadmierna ilość bilirubiny (żółtego barwnika) w organizmie. W zależności od tego, jaka choroba przyczyniła się do żółtaczki, mogą pojawić się jeszcze inne objawy, np. świąd skóry, gliniaste stolce, gorączka, ciemne zabarwienie moczu, bóle stawów itp.

Przyczyny żółtaczki

Wśród przyczyn żółtaczki najczęściej wymienia się:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C,
  • zastój żółci spowodowany kamicą żółciową,
  • zatrucie toksynami lub lekami (najczęściej paracetamolem),
  • nowotwór wątroby,
  • niewydolność wątroby,
  • marskość wątroby
  • zapalenie wątroby.

Istnieje również coś takiego jak żółtaczka rzekoma. To zmiana koloru skóry wywołana spożywaniem dużych ilości pokarmów zawierających żółte barwniki, np. marchwi, dyni. To jednak stan przejściowy i mija po zmianie diety (nie ma związku z bilirubiną).

Badania w kierunku żółtaczki

Aby dowiedzieć się, co spowodowało zażółcenie skóry, zwykle konieczna jest seria badań, m.in. określenie poziomu bilirubiny oraz aktywności aminotransferazy i fosfataza alkalicznej we krwi, USG jamy brzusznej (lub tomografia komputerowa albo rezonans). W niektórych przypadkach konieczna bywa biopsja wątroby.

Leczenie żółtaczki

Leczenie żółtaczki sprowadza się do leczenia schorzenia, jakie ją wywołało.

6 pytań o żółtaczkę u noworodka

Żółtaczka u noworodka

Ten rodzaj żółtaczki przechodzi aż 80 proc. niemowląt. Wywołuje ją bilirubina, z którą organizm dziecka nie umie sobie radzić tak sprawnie jak dorosłego. W większości wypadków to stan fizjologiczny, który nie wymaga leczenia. Jeśli jednak poziom bilirubiny jest wysoki, lekarze zalecają noworodkowi fototerapię, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Uwaga! Jeżeli zażółcenie skóry utrzymuje się dłużej niż 10 dni, konieczne są badania, by sprawdzić, czy za żółtaczką nie stoi jakaś poważna choroba, np. niedrożność dróg żółciowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA