Nieprzyjemny zapach z ust: przyczyny i leczenie

Nieprzyjemny zapach z ust może mieć różne przyczyny. Najważniejsze to odkryć, co go powoduje i walczyć z problemem, który leży u jego źródła.
/ 06.03.2020 08:32

Nieprzyjemny zapach z ust (halitoza) może być powodowany przez wiele czynników. Jednak najczęściej jest efektem zaniedbań – błędy higieniczne, nieregularne mycie zębów - zwłaszcza po jedzeniu, podjadanie miedzy posiłkami (najczęściej słone przekąski, ciasteczka). Pozostające w jamie ustnej, na języku, pomiędzy zębami resztki pokarmowe są idealną pożywką dla żyjących w ustach bakterii. Te, powodując ich rozkład, są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.

Nieprzyjemny zapach z ust:

  1. Przyczyny
  2. Diagnozowanie
  3. Jak odświeżyć oddech

Przyczyny brzydkiego zapachu z ust

Do najczęstszych przyczyn brzydkiego zapachu z ust, poza zwykłymi zaniedbaniami higienicznymi, należą następujące czynniki:

  • palenie papierosów - zawarte w nich toksyczne związki przyczyniają się do powstawania wielu stanów zapalnych w jamie ustnej, powodują także szybsze osadzanie się na zębach kamienia, paradontozę, zapalenie ozębnej; wszystkie te schorzenia cechuje obecność wydobywającego się z ust nieprzyjemnego zapachu.
  • powodem nieświeżego oddechu w ustach może być także niewłaściwe czyszczenie protez zębowych oraz gromadzenie się resztek jedzenia pod nimi.
  • próchnica zębów.

Niestety brzydki zapach z ust może także świadczyć o poważnych stanach chorobowych, które wymagają podjęcia leczenia farmakologicznego ustalonego przez lekarza na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu z pacjentem. Jakie to schorzenia?

  • zapalenie oskrzeli,
  • przewlekłe zapalanie zatok
  • choroby układu pokarmowego (refluks żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka – Helicobacter pylori)
  • choroby metaboliczne (np. fenyloketonuria),
  • choroby nowotworowe (rak żołądka, rak krtani, rak przełyku, rak płuc)

Jak widać tak banalny wydawałoby się w swojej postaci nieświeży oddech, może mieć poważne podłoże chorobowe. Stąd tak ważne jest zachowanie czujności, bo w sytuacji nieprzyjemnego zapachu z ust, który mimo stosowania pełnych nawyków higienicznych nie ustaje, konieczna może się okazać wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże nam ustalić przyczynę, a jeśli zajdzie potrzeba pokieruje do lekarza specjalisty.

Inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Czasami halitoza jest wywołana przez przyjmowane leki. Takie skutki uboczne mogą dawać niektóre preparaty antydepresyjne, przeciwbólowe, moczopędne.
U niektórych osób występuje jedynie halitoza poranna, spowodowana zmniejszonym wydzielaniem śliny podczas snu.

Kolejna przyczyna brzydkiego zapachu z ust może być codzienna dieta. Potrawy przyprawiane cebulą, czosnkiem, ostrymi przyprawami mogą zmieniać zapach wydychanego z płuc powietrza.

Diagnozowanie przykrego zapachu z ust

Pierwszym krokiem powinna być wizyta u stomatologa. On znajdzie przyczynę problemu i pomoże ją usunąć lub wykluczy stomatologiczne podłoże halitozy. W tym drugim przypadku konieczna będzie wizyta u internisty, dietetyka lub laryngologa. Specjalista spróbuje odnaleźć źródło problemu, robiąc dokładny wywiad z pacjentem i zlecając badania, które pozwolą znaleźć winowajcę.

Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust

Metod na odświeżenie oddechu jest kilka. I wcale nie chodzi o systematyczne żucie gumy miętowej czy ssanie cytrusowych pastylek odświeżających oddech. Takie środki są doskonałe tylko dla utrzymania krótkiego efektu. Aby z ust wydobywał się przez cały czas neutralny zapach, konieczne jest podjęcie większego wysiłku. Piszemy wysiłku, ponieważ w wielu przypadkach to zaniedbanie i brak chęci do dbałości są główną przyczyną braków higienicznych.

  • Podstawą utrzymania świeżego oddechu jest systematyczne mycie zębów, przynajmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem. Każde szczotkowanie powinno trwać kilka minut (co prawda o codziennym myciu zębów wiedzą nawet dzieci w przedszkolu, ale jak widać po niektórych przykrych przykładach osób dorosłych, niektórym trzeba powtarzać to bez względu na wiek)
  • Jeśli nie ma możliwości wyszczotkowania zębów po każdym posiłku w czasie dnia, warto po każdym posiłku płukać jamę ustną zwykłą wodą lub płynem do płukania ust
  • W czasie mycia zębów nie zapominajmy o szczotkowaniu języka oraz o możliwie częstym usuwaniu resztek pokarmowych za pomocą nici dentystycznych.
  • Systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym (kontrola uzębienia, usuwanie ubytków oraz usuwanie kamienia nazębnego) w dużej mierze pozwolą cieszyć się świeżym oddechem.
  • Ponieważ picie kawy także przyczynia się do powstawania nieświeżego oddechu, najlepiej jest zrezygnować z tej używki, ale wiedząc, że nie jest to proste dla wielu z nas, podsuwamy wskazówkę, która także ograniczy wpływ kawy na wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu w ustach – po każdym jej wypiciu, należy wypić przynajmniej taką samą ilość niegazowanej wody mineralnej
  • Dobre efekty daje płukanie w czasie dnia jamy ustnej naparem z szałwii, która działa antyseptycznie.
  • Zamiast słodkości i przekąsek warto sięgać po świeże warzywa i owoce, nie tylko z uwagi na zawarte w nich witaminy i składniki mineralne, ale dlatego, że konsumowane owoce i warzywa przyczyniają się do zwiększenia produkcji śliny, a ta wypłukuje wiele resztek jedzenia z jamy ustnej.

Jeśli brzydki zapach z ust wynika z procesów chorobowych, lekarz zaleci leki, które będą miały za zadanie zlikwidować chorobę. Z kolei w przypadku halitozy wywołanej lekami, konieczna może być zmiana przyjmowanych farmaceutyków.

Więcej i jamie ustnej:
Jakie mikroorganizmy mamy w ustach?
5 mitów związanych z higieną jamy ustnej
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA