Co robić, gdy bolą stawy palców dłoni?

Ból stawów palców dłoni może świadczyć o rozwoju zapalenie stawów międzypaliczkowych. Przeczytaj, jak leczyć tę dolegliwość

Co robić, gdy bolą stawy palców dłoni? fot. Fotolia
Mam 25 lat i lekarze przypuszczają, że choruję na zapalenie stawów międzypaliczkowych. Palce na zgięciach puchną, są zaczerwienione, cieplejsze, swędzą. Gdy pod wpływem leków opuchlizna schodzi, skóra jest nadal czerwona (czasem staje się sina) oraz nadwrażliwa. Nawet otarcie o zamek błyskawiczny czy też niekontrolowane dotknięcie paznokciem sprawiają ból. Lekarze jednak nie wiedzą, skąd się wzięły u mnie te dolegliwości i jak je leczyć. Co mam robić?

Na pytanie odpowiada lekarz rodzinny Dorota Łukaszuk:

W początkowym okresie wiele chorób stawów daje podobne objawy:
  • RZS (reumatoidalne zapalenie stawów),
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • odczynowe zapalenie stawów w przebiegu chorób wirusowych lub bakteryjnych,
  • łuszczycowe zapalenie stawów,
  • choroby tkanki łącznej.
Aby ustalić, co w Pani wypadku jest przyczyną, potrzebna będzie wnikliwa diagnostyka reumatologiczna obejmująca badania krwi, USG i RTG zajętych stawów. Dzięki temu da się postawić ostateczną diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Co może Pani (oprócz badań) zrobić już teraz? Proszę unikać dużych przeciążeń stawów, gwałtownych zmian temperatury, wilgoci (np. moczenia rąk w zimnej wodzie). Wszystkie te czynniki mogą bowiem zaostrzać objawy.

O przyczynach opuchlizny palców dłoni czytaj też na naszym forum medycznym.

Więcej o problemach ze stawami:

Na podstawie artykułu z Przyjaciółki
Na czym polega badanie trychologiczne?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (35)
/23 godzin temu
Ze względu na pracę przy komputerze często dostkwieraja mi bóle stawów, zwłaszcza palców. Przez trzy miesiące zaczęłam stosować litozin i poczułam znaczna poprawę.
/3 dni temu
Ja od kilku miesięcy biorę Litozin, i choć nie ćwiczę wyczynowo, ani regularnie to poczułem poprawę w stawach i lekkość chodzenia. Skład jest prosty: owoce dzikiej róży i witamina C. Na pewno warto się wspomóc.
/5 dni temu
Brałam udział w kampanii STREETCOM i testowałam przez 3 miesiące LITOZIN forte i muszę przyznać, że byłam bardzo zadowolona ze stosowania preparatu. Przed kampanią miałam bóle w kolanach, w łokciach ciężko było mi chodzić, stawy skrzypiały . Po okresie testu poczułam widoczne zmiany. Ruchliwość stawów sie poprawiła, zaczęłam jeżdzić na rowerze i chodzić na piesze wycieczki. Uważam, że preparat LITOZIN FORTE to znakomity produkt poprawiający ruchliwość stawów, działa rewelacyjnie , jest produktem naturalnym i dlatego polecam go wszystkim mającym problemy ze stawami. Obecnie nie biorę udziału w kampanii ale LITOZIN FORTE jest ze mną i już pozostanie, to mój mały wybawca
POKAŻ KOMENTARZE (32)