Porażenie nerwu twarzowego - objaw różnych chorób

Nerw twarzowy to siódmy nerw czaszkowy, należący do nerwów obwodowych człowieka. Dzieli się na kilka gałęzi – skroniowe, jarzmowe, policzkowe, brzeżną żuchwy i szyi. Unerwia mięśnie twarzy, ślinianki, błonę węchową nosa, dwie trzecie przednie języka, podniebienia miękkiego i twardego, a także małżowinę uszną i obszar za uchem.

Nerw twarzowy to siódmy nerw czaszkowy, należący do nerwów obwodowych człowieka. Dzieli się na kilka gałęzi – skroniowe, jarzmowe, policzkowe, brzeżną żuchwy i szyi. Unerwia mięśnie twarzy, ślinianki, błonę węchową nosa, dwie trzecie przednie języka, podniebienia miękkiego i twardego, a także małżowinę uszną i obszar za uchem.

Co może być przyczyną porażenia nerwu twarzowego?
Porażenie nerwu twarzowego to objaw towarzyszący wielu chorobom, nie tylko neurologicznym. Można go zaobserwować w takich dolegliwościach jak:

  • choroby zakaźne (półpasiec, mononukleoza, ospa wietrzna, wirus opryszczki, kiła, choroba z Lyme, świnka)
  • grzybice, parazytozy, infekcje bakteryjne
  • urazy kości czaszki, twarzy, uszu
  • uszkodzenie po zabiegu neurochirurgicznym
  • urazy na skutek zmian ciśnienia powietrza
  • nowotwory (białaczki, perlak, mięsak, oponiak)
  • schorzenia kości (choroba Pageta, osteoporoza)
  • choroby nerwowe (stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne)
  • cukrzyca, porfirie
  • idiopatyczne – bez uchwytnej przyczyny (samoistne porażenie Bella)

Jak wygląda to porażenie?
Porażenie nerwu twarzowego może manifestować się bardzo subtelnie i zupełnie nie zwracać naszej uwagi.
Do takich mało wyrażonych symptomów zalicza się np. zmniejszone mruganie powiekami, nieznacznie upośledzone wydzielanie łez lub łzawienie, pogorszenie czucia smaku, nadwrażliwość na dźwięki, zmniejszone wydzielanie śliny.
Silniejsze objawy to przykładowo unieruchomienie połowy twarzy, asymetria połowy twarzy, kłopoty z mimiką, opadanie powiek, osłabienie funkcji języka, opadanie kącika ust, uniesienie łuku brwiowego.

Co robić?
Gdy poczujemy, że coś nie tak dzieje się z naszą twarzą i wcześniej wymienionymi strukturami, warto dla świętego spokoju udać się do lekarza rodzinnego. On w zależności od potrzeby skieruje nas do lekarza neurologa lub neurochirurga. Leczenie porażenie może przebiegać farmakologicznie i chirurgicznie. Dobiera się je po identyfikacji przyczyn porażenia. Zwykle jest ono odwracalne, co też zależy od etiologii i stopnia porażenia. Powrót do normalnego stanu może trwać do kilku tygodni. Nieoceniona jest w leczeniu rehabilitacja. Istnieją różne zabiegi fizykoterapeutyczne pomagające złagodzić porażenie, np elektroforeza. Niestety zdarza się, że na trwałe pozostaje asymetria twarzy.

Jakie czynniki mogą jeszcze wpłynąć na porażenie nerwu twarzowego?
Wszystkie wyżej wymienione stany chorobowe i jeszcze inne, są głównymi czynnikami ryzyka porażenia nerwu twarzowego. Uważa się, że przemęczenie, życie w ciągłym stresie, osłabienie odporności, niedobory witaminowe, mogą mieć istotny wpływ na uwydatnienie się tego objawu.

Profilaktyka porażenia nerwu siódmego, to oczywiście zapobieganie chorobom, których jest on objawem. Jednak na dobrą sprawę, współczesny człowiek non stop jest narażony na wiele nieprzyjaznych bodźców: bezsenność, zmęczenie, bezustanne napięcia i nerwy, więc z tą profilaktyką jest różnie, a nawet praktycznie ona nie istnieje.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Jak odmłodzić uśmiech?
SKOMENTUJ (8)
KOMENTARZE (8)
krystek66/4 miesiące temu
ja mam porazenie od urodzenia przy porodzie doszło to tego porazenia obecnia mam 5 lat i ciagle wykrzywiona twarz w skole każdy się ze mnie smial czy można starac się o grupe nieprawności mowa tez jest niewyraznia a zus niechce przyznać mi renty po rodzicach i dodatku dla sieroty poniewaz mam swoja rente bo miałem wypadek 17 roku zycia frezarka obciela mi reke.
Gość We-Dwoje.pl/3 lata temu
Boję się że mi tak zostanie do końca mam dopiero 14 lat :(
globals/3 lata temu
Nie wiem czy ktoś mi pomoże ale opiszę Wam co się ze mną dzieję. Stwierdzono u mnie chorobę nerwy trójdzielnego polegającą na niedomykaniu powiek oka lewego, kącik ust lewej strony nie domaga oraz szun w uchu lewym. Zostałem przyjęty do szpitala gdzie robiono mi badanie TK głowy nic nie wykazało,potem robiono mi badania krwi wszystko w porządku , następnie zrobiono mi rezonans magnetyczny i stwierdzono kilka mikroskopijnych zmian.Zmiany są tak malutkie że neurochirurg ma duży dylemat czy wykonać biopsję pod mikroskopem. Następnie pobrano mi płyn rdzeniowo kręgowy i wszystko jest w normie,potem zrobiono mi TK brzucha i płuc stwierdzono małe zmiany na wątrobie ale nie ma stanu zapalnego mówią lekarze że takie zmiany mają też małe dzieci.Ja mam 55 lat. Teraz po wypisie ze szpitala dostałem sterydy i tabletki osłonowe. Może ktoś z Państwa może mi pomóc podpowiadając jak mam sobie radzić z tą sytuacją i jaką zastosować rehabilitację aby chciaż usta i oko mógłbym normalnie zamykać. Proszę o pomoc.
POKAŻ KOMENTARZE (8)