Ćwiczenia fizyczne opóźniają proces demencji

Ćwiczenia siłowe i kulturystyka nie są polecane dla chorych na stwardnienie rozsiane. Polecane są za to ćwiczenia ogólnousprawniające i ćwiczenia w wodzie./ fot. Fotolia
Najnowsze badania dowodzą, że aktywność fizyczna może w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie mózgu – czytamy w artykule „How Exercise Can Keep the Brain Fit” w serwisie www.nytimes.com. Im więcej energii wydatkujemy na codzienne czynności, tym wolniej odczuwamy skutki starzenia się układu nerwowego, takie jak zaburzenia pamięci.
/ 02.08.2011 12:05
Ćwiczenia siłowe i kulturystyka nie są polecane dla chorych na stwardnienie rozsiane. Polecane są za to ćwiczenia ogólnousprawniające i ćwiczenia w wodzie./ fot. Fotolia

Wieloletnie badania prowadzone w kanadyjskim University of Waterloo w Ontario dowodzą, że nawet niewielka aktywność jest w stanie opóźnić starzenie się mózgu.

Badaniu poddana została grupa osób starszych, o niewielkiej lub umiarkowanej aktywności fizycznej. Zdecydowana większość z nich ograniczała swoją aktywność do spacerów, gotowania, sprzątania, drobnych prac domowych i zajmowania się ogrodem. Wśród osób z grupy o największym dziennym wydatku energetycznym zauważono, że proces demencji postępuje u nich znacznie wolniej, a ich procesy myślenia i zapamiętywania przebiegają niemal tak samo sprawnie, jak dwa lub pięć lat temu.

Wyniki jednoznacznie pokazują, że aby utrzymać układ nerwowy w formie, wyczerpujące ćwiczenie nie są konieczne. Jak podkreśla prowadząca badania doktor Laura Middleton, pomocny może być każdy rodzaj aktywności.

Opóźnienie wystąpienia demencji o pięć, dziesięć lub więcej lat, może całkowicie zmienić dynamikę procesu starzenia. Kluczową kwestią pozostaje jedynie, by znaleźć odpowiednie sposoby, aby jak największą ilość osób zmotywować do ruchu.

Osoby, które do tej pory nie przykładały dużej wagi do ćwiczeń fizycznych, nie powinny się zniechęcać. Rozpoczęcie ćwiczeń dopiero w wieku podeszłym, także przynosi efekty. Na razie nie wykazano przewagi jakichkolwiek form aktywności lub dyscyplin sportu nad innymi – należy wybrać aktywność najbardziej odpowiednią dla siebie. Zarówno podnoszenie ciężarów, jak i aerobik, korzystnie wpłyną na działanie naszego mózgu i pozwolą dłużej cieszyć się zdrowiem.

Zobacz też: Jak zachować dobrą kondycję fizyczną i umysłową?

Źródło: www.nytimes.com, 27.07.2011/mk

Redakcja poleca

REKLAMA