Polki.pl
kom. (28)

Źródła żelaza w diecie

Żelazo to jeden z pierwiastków, dzięki któremu żyjemy i prawidłowo funkcjonujemy. Na świecie bardzo dużo osób cierpi z jego niedoboru, czego skutkiem jest niedokrwistość (anemia). Problem ten, w zdecydowanej większości dotyczy kobiet. Jednak narażone są również na to ryzyko dzieci i osoby starsze oraz ludzie chorujący przewlekle.

Rola żelaza w organizmie:

 • wytwarzanie czerwonego barwnika krwi – hemoglobiny, transportującej tlen do komórek ciała (dotlenienie komórek)
 • zapobieganie niedokrwistości i związanych z nią objawów
 • wspomaganie układu immunologicznego
 • zwiększenie odporności na stres

Jakie mogą być objawy niedoboru żelaza?
Niedobór żelaza może ujawniać się stopniowo. Początkowo mogą to być objawy podobne do przemęczenia. Ujawnia się także osłabienie, senność, brak sił, problemy z koncentracją i osłabienie pamięci. Występują także bóle głowy, czasem omdlenia i utrata przytomności. Niektórzy też uznają, że niedobór żelaza może przyczynić się do obniżenia naszego progu bólowego.
Objawy dotyczące wyglądu, to przede wszystkim blady kolor powłok skórnych i śluzówek, a także łatwe powstawanie zasinień. Bywa, że błona śluzowa jamy ustnej i dziąsła stają się „kruche”, więc nie trudno o zranienia tych miejsc i krwawienia.

W laboratorium...

Oprócz wymienionych objawów, które mogą nam sugerować niedobór żelaza, są jeszcze parametry laboratoryjne. Gdy przez dłuższy czas zmagamy się ze zmęczeniem i dostrzegamy któryś z objawów fizycznych – warto udać się do lekarza i na badania. Do diagnostyki wystarczy kilka mililitrów krwi – czyli niewiele. Oto jakie parametry dostarczają nam informacji na temat niedokrwistości z niedoboru żelaza:

 • hemoglobina (Hb lub HGB) – norma: 12–17 g/dl.
 • hematokryt (HT lub HCT) – norma: 40-45% u mężczyzn / 37-47% u kobiet
 • erytrocyty, krwinki czerwone (RBC) – norma: 5,4 mln/mm3 u mężczyzn / 4,5 mln/mm3 u kobiet
 • poziom żelaza (Fe): 50-150ug/dl ()
 • wysycenie transferyny żelazem (TfS) – norma: 25-50%
 • całkowita zdolność wiązania żelaza (TIBC) – 45-70 μmol/l (251–391 μg/dl) u mężczyzn 40–80 μmol/l (223–446 μg/dl) u kobiet
 • ferrytyna (FR) – norma: 15-200 µg/l u mężczyzn / 12-150 µg/l u kobiet
 • średnia objętość krwinki czerwonej (MCV) – norma: 82–94 fl
 • średnia zawartość hemoglobiny w krwince czerwonej (MCH) – norma: 28–36 pg

Wymienione składniki krwi i parametry, w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza, ulegają obniżeniu. Podany zakres norm jest orientacyjny. Każde laboratorium ma swoje kryteria, jednak są one zbliżone do przedstawionych powyżej.

Kto w szczególności jest narażony na niedobór żelaza?

 • ludzie nie przestrzegający zasad zdrowego żywienia (zwłaszcza kobiety i dziewczęta odchudzające się nieracjonalnie, rezygnujące z mięsa)
 • osoby bardzo aktywne, uprawiające sport
 • kobiety wegetarianki
 • kobiety w ciąży, karmiące piersią
 • kobiety i dziewczęta miesiączkujące
 • dojrzewający nastolatkowie
 • osoby starsze, schorowane
 • chorzy na choroby pasożytnicze

Źródła żelaza w pokarmach

Głównym i najlepszym źródłem żelaza w żywności, są produkty zwierzęce. Wchłania się z nich około 25% żelaza. Są to: chude mięso mięso wołowe, indyk, drób, tłuste ryby, wątroba zwierząt i żółtko jaja.

Z produktów roślinnych wchłania się o wiele mniej tego pierwiastka, bo niepełne 5%. Roślinnym źródłem żelaza są rośliny strączkowe, zielone, świeże warzywa (brokuły, papryka, szpinak, natka), owoce (suszone figi), nasiona (sezam) i płatki śniadaniowe.
Można jednak zwiększyć stopień wchłaniania żelaza, łącząc produkty zawierające ten pierwiastek z żywnością bogatą w witaminę C: owoce cytrusowe, świeże warzywa, soki owocowe; fruktozę (wszystkie owoce); białko (mięso zwierząt i ryb).
Pamiętajmy, że nadmiar błonnika, wapnia, cynku i manganu w diecie może przyczynić się do zaburzeń wchłania żelaza w organizmie.

Warto przeczytać:
Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci
Dlaczego organizm kobiety potrzebuje żelaza?
 

Oceń4.48 / 23
Redakcja poleca

Podobne w temacie Żyj zdrowo

Skomentuj Źródła żelaza w diecie

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 18 Cze 15, 22:16
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w dieciemoja córka je prawie codziennie jajka, a ma anemię! Także to źródło żelaza to mit, chyba że anemia to nie niedobór żelaza..
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 29 Mar 14, 12:53
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieO rety, ale gorąca dyskusja. Ja na podstawie własnego doświadczenia wiem, ze niedoborów żelaza, czasami nie da się uzupełnić dietą, ani roślinną ani zwierzęcą. Choć żelazo z mięsa, jest dużo lepiej przyswajane przez organizm niż żelazo, które jest zawarte w roślinach. ja niestety musiałam brać tabletki i brąłam suplement z żelazem hemowym,...więcej »
Dodo5
Niedziela | 24 Lis 13, 02:05
+3    oceniono 3 razy
Dodo5
Re: Źródła żelaza w diecieOdżywianie się nieracjonalnie .Hm , ciekawe , bo tak się składa , że mięso biologicznie nie jest w ogóle potrzebne człowiekowi . A mówią to od osóby ze środowiska medycznego
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 19 Gru 12, 11:50
+1    oceniono 9 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieCo za głupota! Ludzie nie jedzący mięsa mogą mieć niedobór żelaza? W takim razie proszę mi wytłumaczyć jakim cudem wyleczyłam się z anemii, właśnie wtedy kiedy przeszłam na wegetarianizm. Nie brałam żadnych leków, jadłam warzywa bogate w żelazo.
A tu mam ciekawy filmik dotyczący wykluczenia mięsa z diety:...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 10 Wrz 14, 15:04
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieMoze nei taka głupota, bo każdy organizm zachowuje sie inaczej.
Zgodze sie jednak z Tobą. od kiedy przestałam jeść mięso (1,5 roku temu), dodatkowo jednak nei za bardzo skupiam sie na bilansowaniu jedzenia + stosuje okresowe głodówk, o dziwo, moja morfologia znacznie się poprawiła od tego czasu.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 15 Gru 11, 15:20
-5    oceniono 7 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w dieciektoś bardzo inteligentny dodał że powinno się łączyć żelazo z witaminą c, tak- zwiększa ona wchłanianie żelaza ale ten ktoś nie dodał ( bo pewnie nawet nie wie) że POŁĄCZENIE ŻELAZA I ANTYOKSYDACYJNEJ WITAMINY C prowadzi do NOWOTWORÓW, doprowadza do 13 mutacji punktowych w leukocytach więc jedzmy produkty z żelazem ale nie zabijajmy się przy...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 28 Gru 11, 13:31
+2    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w dieciewiesz co, żal mi tego ze sie wypowiadasz. Sam/sama nie wiesz o czym napisałaś. Nie ma ani jednych badań potwierdzjących tą herezję. A wiem ze osoba która pisze tu do zdrowia ma kierunkowe wkształcenie po uniwerku medycznym - wiec zna sie na temacie lepiej niż ty i twoja internetowa wiedza.
kasiaxx
Środa | 28 Gru 11, 14:03
+3    oceniono 3 razy
kasiaxx
Re: Źródła żelaza w dieciewiesz, ja akurat kończyłam Ślaski Uniwersytet Medyczny i jakiś czas studiuję w Collegium Medicum UJ. I na prawdę nie uczą tego o tym, co Ty tutaj wypisujesz. Cały czas zaleca się jednoczesne przyjmowanie witaminy C i żelaza. Nie wiem skąd wziełas tak wyssane z palca info.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 26 Cze 12, 09:29
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieAle pierdoły Pani pociska...
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 1 Sie 13, 19:06
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieTo bardzo ciekawe, bo zażywam w ciąży dużo żelaza i Biofer Folic zawiera witaminę C, by wspomagać wchłanianie się żelaza. Prowadzi mnie świetna doktor, kierownik oddziału patologii ciąży, która jest ogromnym autorytetem wśród innych lekarzy i jej podejście do wszelkich suplementów jest takie, że trzeba unikać zbędnej chemii, dieta jest...więcej »
HelenaZielinska
Piątek | 9 Wrz 11, 17:10
+1    oceniono 3 razy
HelenaZielinska
Re: Źródła żelaza w diecieJeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o żelazie i jego zapotrzebowaniu dla organizmu człowieka, polecam zapoznanie się ze stroną http://www.chelaferr.pl/

Znajdziesz tam także o informacje o żelazie Olimp CHELA-FERR BIO-COMPLEXŸ posiadające rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Żelazo ChelaFerr to najlepiej przyswajalne i...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 5 Lut 11, 19:49
0    oceniono 4 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w dieciechcę wiedzieć więcej o żelazie ale chyba sie nie dowiem
Agata Ryszawy, mgr. farm.
Środa | 26 Sty 11, 10:24
0    oceniono 14 razy
Agata Ryszawy, mgr. farm.
Re: Źródła żelaza w diecieA co niby znaczy zdanie: "ludzie nie przestrzegający zasad zdrowego żywienia (zwłaszcza kobiety i dziewczęta odchudzające się nieracjonalnie, rezygnujące z mięsa)". Ze ludzie rezygnujacy z miesa nie przestrzegaja zasad zdrowego zywienia? Czyzby znowu jakis pseudo-naukowy artykul napisany przez kogos kto nie do konca rozumie czym pisze? :)
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 29 Mar 11, 15:41
0    oceniono 6 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieNo nie przestrzegaja. I to juz jest od dawna udowodnione. O jakim pseudo Pani pisze??? To wlasnie te diety sa "pseudo" zdrowe!!!
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 7 Kwi 11, 15:23
-6    oceniono 10 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecietaki mgr, że po mgr kropkę stawia phi! z miesa nie wolno rezygnowac
Gość: Pantera
Czwartek | 15 Mar 12, 14:06
+1    oceniono 3 razy
Gość: Pantera
Re: Źródła żelaza w diecieBzdura. Dopiero po całkowitej rezygnacji z mięsa, ryb i mocnym ograniczeniu nabiału (tylko ekologiczne jajka), poczułam się naprawdę dobrze, mam dużo więcej energii, lepszą cerę i włosy, w ogóle nie choruję na choroby zakaźne, zapomniałam co to katar (podczas gdy dawniej całą zimę smarkałam). Oczywiście przy tym odżywiam się zdrowo, unikam...
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 12 Sty 11, 08:15
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieNadmiar żelaza
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 8 Gru 10, 09:18
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieMoim źródłem żelaza są zielone warzywa i czasem sardynki. Ale wiem, że dziennego zapotrzebowania to raczej nie dostarczam wiec wspomagam się musującym żelazem plusssza :) Żadnych objawów niedoboru nie mam :)
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 9 Wrz 11, 09:08
-2    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieno właśnie, dobra dieta to jedno, ale niedobory i tak trzeba uzupełnić tabletkami, jakie żelazo łykacie? Ja chela-ferr forte, dawka z witaminami znacznie lepiej przyswaja się w moim organizmie...
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 6 Gru 10, 12:30
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w dieciechyba tekst sie zmienił?
pani mikusińska ;D
Sobota | 27 Lis 10, 11:29
0    nie oceniono 0
pani mikusińska ;D
Re: Źródła żelaza w dieciea Mikołaj zawsze wchodzi kominem ;D
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 27 Lis 10, 11:29
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w dieciea Mikołaj zawsze wchodzi kominem ;D
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 22 Lip 10, 21:52
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieJa jadłem Proszek Rex i mam dużo żelaza
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 25 Lis 09, 08:37
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w dieciecoś tu nie pasuje??rośliny strączkowe jednocześnie są źródłem żelaza i substancji które utrudniają wchłanianie żelaza??
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 6 Lip 08, 23:00
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieŹródłem żelaza są również produkty roślinne, jednak forma w jakiej ono występuje (tzw. żelazo niehemowe) i obecność innych związków (głównie błonnika i fitynianów w roślinach) utrudnia jego wykorzystanie.co to brednie???? tak, ale chodzi tylko o ziarna zboz!!!!!teraz wiem, czemu pani nie podpisala sie pod tym artykulem. a jesli chodzi o...więcej »
meduza
Niedziela | 6 Wrz 09, 16:16
0    nie oceniono 0
meduza
Re: Re: Źródła żelaza w diecieRoiboos to nie jest herbata :)
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 20 Lut 12, 15:05
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieJa stosuję od paru miesięcy Floradix żelazo i witaminy. Jest tam witamina C, o której tak piszecie :) Przyswajalność żelaza można zwiększyć jedząc warzywa i owoce bogate w witaminę C, ale trzeba pamiętać że takie produkty jak kawa, herbata oraz witamina E zaburza wchłanianie żelaza
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 14 Maj 12, 10:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Źródła żelaza w diecieJa też piję Floradix żelazo. Piję je na noc około 22.00. Nie można łączyć żelaza np. z nabiałem bo to nie ma sensu, żelazo się wtedy nie wchłania. Jeżeli łykamy żelazo w tabletkach popijajmy je wodą. Ja wolę jednak pić żelazo w postaci toniku...
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Źródła żelaza w diecie

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl