Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci

Jest to jedna z częstych chorób wieku dziecięcego, u której podstaw leży niedobór. Pojawia się u dzieci między 6 miesiącem, a 3 rokiem życia oraz w wieku szkolnym. Do tej niedokrwistości dochodzi w przypadku niedostatecznej podaży żelaza np. w okresie płodowym (wcześniactwo), za małej podaży produktów bogatych w żelazo w diecie , na skutek zaburzeń wchłaniania (wady jelit).
/ 27.04.2009 08:31
Jest to jedna z częstych chorób wieku dziecięcego, u której podstaw leży niedobór. Pojawia się u dzieci między 6 miesiącem, a 3 rokiem życia oraz w wieku szkolnym. Do tej niedokrwistości dochodzi w przypadku niedostatecznej podaży żelaza np. w okresie płodowym (wcześniactwo), za małej podaży produktów bogatych w żelazo w diecie, na skutek zaburzeń wchłaniania (wady jelit).

Schorzenie to również występuje w przypadku utraty krwi, inwazji pasożytów oraz w okresie dynamicznego wzrastania i w okresie dojrzewania.

Objawia się pierwszorzędnie zmęczeniem, apatią, wstrętem do jedzenia. Następnie można zaobserwować spadek wydolności fizycznej i tolerancji wysiłku. Osłabiają się mięśnie. Mogą dołączyć się objawy w postaci kołatania serca i niepokoju. Skóra przybiera blady kolor, jest słabo napięta i szorstka. Paznokcie i włosy staja się kruche. Również błony śluzowe stają się blade. Obserwuje się nadżerki w okolicach kącików ust. Wzrost i przybieranie na wadze zostaje zahamowane. Pojawia się senność, zmęczenie, drażliwość, bóle i zawroty głowy. Zwiększa się podatność na infekcje, szczególnie układu oddechowego.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci

Badaniami które się wykonuje w przypadku podejrzenia niedokrwistości jest przede wszystkim analiza krwi. Należą do nich:
  • morfologia krwi i rozmaz
  • poziom żelaza i różne wskaźniki związane z wchłanianiem i wiązaniem tego pierwiastka
  • badanie ogólne i bakteriologiczne moczu
  • badania parazytologiczne (na obecność pasożytów)
  • poziom redikulocytów
Leczenie polega na podawaniu doustnie preparatów żelaza. W sytuacjach skrajnych podaje się je domięśniowo lub dożylnie w formie zastrzyku. Stosuje się również leczenie dietetyczne. Zaleca się spożywanie czerwonego mięsa (polędwiczki wołowe, cielęcina, wołowina), wątróbki, warzyw (szpinak, zielone natki, buraki), owoców bogatych w witaminę C (kiwi, jabłka, cytrusy, porzeczki). Powinno się ograniczyć produkty mączne, mleko i kasze.

Warto wiedzieć, że równoczesna podaż witaminy C i kwasu foliowego z żelazem, sprzyja jego wchłanianiu. Picie soków owocowych jest jak najbardziej wskazane.

W celu zapobiegania występowania nudności po spożyciu żelaza, dobrze jest je przyjmować rano na czczo, popijając zwykłą wodą przegotowaną.

Gdy żelazo przyjmowane jest doustnie w formie płynu, w celu prewencji zniszczenia szkliwa i przebarwień, należy podawać je przez słomkę. Po spożyciu umyć zęby.

Po stosowaniu żelaza normalnym zjawiskiem ze strony układu pokarmowego są czarne stolce, świadczą one o dobrym podaniu pierwiastka.

W leczeniu żelazem mogą wystąpić zaparcia, które można zwalczyć zwiększając podaż warzyw i owoców, podając probiotyki i zachęcając do aktywności fizycznej.

W przypadku pokazania się zmian zapalnych na błonie śluzowej jamy ustnej, nie wolno podawać dziecku drażniących (pikantnych, kwaśnych, twardych, gorących) posiłków. Toaleta jamy ustnej powinna się wówczas odbywać za pomocą bardzo miękkiej szczoteczki do zębów lub gazika nałożonego na szpatułkę. Pasta do zębów musi być łagodna.

Istotna jest także systematyczna kontrola parametrów krwi i poziomu żelaza. Ponadto trzeba dokonywać systematycznej oceny wzrostu i rozwoju dziecka.

Na podstawie:
Dróżdż-Gessner Z., „Zarys pielegniarstwa pediatrycznego”, Wydawnictwo Naukowe Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2006

Katarzyna Ziaja