Jak przygotować się do odchudzania?

Na dziesięć kobiet podejmujących trud odchudzania tylko jedna z nich osiąga zamierzony cel. Brak trwałych efektów jest najczęściej wynikiem braku silnej woli, złego samopoczucia podczas diety, zbyt intensywnego uczucia głodu lub utraty motywacji.
/ 06.07.2007 18:57
Na dziesięć kobiet podejmujących trud odchudzania tylko jedna z nich osiąga zamierzony cel. Brak trwałych efektów jest najczęściej wynikiem braku silnej woli, złego samopoczucia podczas diety, zbyt intensywnego uczucia głodu lub utraty motywacji.

Myśl o odchudzania pojawia się najczęściej wieczorem, zwłaszcza w niedzielę po kalorycznym rodzinnym obiedzie. Wtedy z pełnym brzuchem i ogromnymi wyrzutami sumienia siedzimy na wygodnej kanapie i postanawiamy radykalnie odmienić swoje życie. Po pierwsze chcemy jak najszybciej zapisać się na wszelkie możliwe zajęcia sportowe, postanawiamy także ograniczyć słodycze i kaloryczne przekąski. Co bardziej radykalne lub zdeterminowane panie postanawiają żywić się odtąd samymi sucharkami, warzywami i owocami. No cóż z perspektywy kanapy plan wydaje się idealny i jeszcze w poniedziałek dość ściśle staramy się do niego stosować, jednak w środę jest już znacznie gorzej, a w piątek najczęściej dochodzimy do wniosku, że tusza nam aż tak bardzo nie przeszkadza lub że jesteśmy po prostu na nią skazane, więc jeden batonik więcej nam nie zaszkodzi. I tak zaczyna się błędne koło.

Jak powinniśmy przygotować się do diety?

1.Nie podejmujmy pochopnie tak ważnej decyzji.
Zastanów się czy na pewno jesteś gotowa na to by podjąć trud odchudzania? Czy Twoja motywacja jest na tyle silna, że będziesz potrafiła włożyć wystarczająco dużo pracy i wysiłku w realizację diety. Pomyśl także czy w najbliższym czasie nie czeka Cię jakiś ważny wyjazd lub impreza, na której będzie mnóstwo smakołyków i czy na pewno będziesz umiała przestrzegać diety także wtedy.
Jeżeli masz wątpliwości, powinnaś popracować nad własną motywacją. Zastanów się dlaczego chcesz schudnąć. I czy jest to dla Ciebie naprawdę ważne. Wypisz wszelkie pozytywne aspekty uzyskania zgrabnej sylwetki. Jeżeli czujesz, że zrobisz wszystko, aby osiągnąć cel, to oznacza, że jest to właściwy czas na rozpoczęcie odchudzania.

2.Zaplanuj cel odchudzania i czas w jakim chcesz go osiągnąć.
Myślmy racjonalnie. Jeżeli planujesz, że po miesiącu schudniesz 10kg, to plan ten jest z góry skazany na porażkę. Ustal sobie realny cel utraty masy ciała, pamiętaj że zdrowe odchudzanie przewiduje utratę jednego kilograma tygodniowo. Jeżeli więc masz do zrzucenia ponad 10kg to uzbrój się w cierpliwość, ponieważ nie nastąpi to z dnia na dzień.

3.Ustal sposób w jaki chcesz osiągnąć swój cel.
Możesz skorzystać z porady specjalisty lub dołączyć do osób zrzucających nadmiar kilogramów z Vitalią. Jeżeli sama podejmujesz trud odchudzania, powinnaś zdobyć odrobinę wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania. Zaplanuj kaloryczność swojej diety oraz ilość posiłków w ciągu dnia. Pisz pamiętnik odchudzania. Najlepiej codziennie wieczorem wypisz sobie posiłki, jakie masz zamiar spożyć dnia następnego. Możesz tworzyć także plany tygodniowe, jednak jest to o tyle trudniejsze, że nie jesteśmy zawsze zdolni przewidzieć, jaki dokładnie będzie nasz rozkład zajęć w całym tygodniu. Skrupulatnie przestrzegaj spisanego dzień wcześniej jadłospisu. Małe odstępstwa od planu powinny być odnotowane. Dzięki temu bardziej widoczne będą błędy popełniane podczas odchudzania, łatwiej też będzie Ci nauczyć się ich wystrzegać.

4.Koniecznie uwzględnij w swoim rozkładzie zajęć aktywność fizyczną.
Jest to niezmiernie ważne w procesie odchudzania. Nie tylko ze względu na szybsze efekty, ale także ochronę tkanki mięśniowej. Podczas odchudzania organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki energii, dlatego też czerpie ją z własnych zasobów. Niestety w czasie tego procesu spaleniu ulega także nasza tkanka mięśniowa. Jest to negatywne zjawisko, ponieważ w mięśniach znajdują się mitochondria, które umożliwiają spalanie tkanki tłuszczowej. W wyniku utraty mięśni podczas odchudzania tracimy także mitochondria, dlatego po zakończeniu procesu odchudzania mamy mniejsze szanse w walce z efektem jojo.

5.Uzbrój się w cierpliwość.
Podczas odchudzania naturalne jest, że są okresy gdy szybciej tracimy tkankę tłuszczową oraz takie, gdy nasza waga stoi w miejscu, a wręcz wskazuje więcej niż powinna. Jest to całkowicie normalne. Nasz organizm w zwykły sposób stara się utrzymać przy sobie zgromadzone zapasy. Tymczasowy brak efektów powoduje, że wiele osób zniechęca się do dalszego odchudzania. W głowie pojawia się myśl, że dana dieta na nas nie działa, lub że już na wieki jesteśmy skazani na naszą tuszę. To nieprawda. Nasz organizm prędzej czy później ugnie się pod naszą wolą i nadal będzie gubił zbędne kilogramy.

Odchudzanie naprawdę nie jest proste. Wymaga czasu, cierpliwości oraz silnej woli. Dobrze jest gdy możemy liczyć na wsparcie ze strony najbliższych. Warto jednak pamiętać, że konsekwentne dążenie do celu zaowocuje w przyszłości zgrabną sylwetką, dobrym samopoczuciem i zdrowiem na wiele lat.





Artykuł pochodzi z serwisu Vitalia.pl

Redakcja poleca

REKLAMA