Polki.pl
kom. (34)

Poród w wodzie

Porody w wodzie są powszechnie praktykowane za granicą. W Polsce dopiero od paru lat i to w niektórych tylko szpitalach w Polsce stał się możliwy poród w wodzie. W czasie takiego porodu rodząca kobieta przebywa w wannie z wodą o temp. 36-37°C i głębokości 50-60 cm. Sala porodowa jest ogrzana do co najmniej 26°C.

Dlaczego poród w wodzie?
Dla wielu matek poród w wodzie to sama przyjemność. Dlaczego? Bo woda podczas porodu daje poczucie rozluźnienia, poród w wodzie przebiega szybciej, a działanie wody można porównać do środków przeciwbólowych. Tkanki krocza stają się bardziej rozluźnione i podatne na rozciąganie. Rzadziej konieczne jest wykonanie nacięcia krocza. Woda w znakomity sposób relaksuje rodzącą kobietę, eliminując stres związany z porodem.

Poród w wodzie

A co z dzieckiem?
Dziecko urodzone w wodzie nie odczuwa raptownej zmiany środowiska, gdyż po porodzie może jeszcze przez chwilę znajdować się w wodzie. Do momentu porodu maluszek przebywał w środowisku wodnym (wody płodowe) i w przypadku rodzenia w wannie dziecko przechodzi z wody do wody. Dopiero następnym etapem jest złapanie pierwszego oddechu.

Jak wygląda poród w wodzie?
Poród w wodzie powinien odbyć się w specjalnym pomieszczeniu, w którym znajduje się duża, najczęściej półokrągła wanna specjalnie do tego celu przeznaczona. Powinna ona być wyścielana specjalną folią stanowiącą ochronę bakteriologiczną, a następnie wypełniona wodą lub solą fizjologiczną o temperaturze 36-37°C. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody może mieć niekorzystny wpływ na przebieg porodu. W czasie porodu może wydostawać się z pochwy śluz podbarwiony krwią z rozwierającej się szyjki lub też sączą się wody płodowe, dlatego też woda powinna być stale wymieniana. Wydzieliny te zanieczyszczają wodę, co może stanowić dyskomfort dla rodzącej kobiety. Do wanny najlepiej jest wejść, gdy rozwarcie szyjki osiągnie około 4 lub 5 centymetrów. Jeżeli przebywanie w wodzie wpłynie na zahamowanie akcji skurczowej, najlepiej wyjść z wody.

A co z naszym bezpieczeństwem?
W sali położniczej do porodów wodnych powinien znajdować się kardiotokograf, aby monitorować czynność serca rodzącego się dziecka. Porody w wodzie przebiegają zazwyczaj bardzo szybko i kończą się szczęśliwie. W porównaniu z porodami tradycyjnymi, nie istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie ma ryzyka zachłyśnięcia się wodą przez dziecko. Woda zmniejsza szok porodowy, jaki przeżywa dziecko w trakcie przychodzenia na świat. Najczęściej rodzi się ono spokojne i nie płacze, co może wzbudzić niepokój u rodziców.

ZALETY PORODU W WODZIE

Dla kobiety:
 • Ciepła woda łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe, przez co zmniejsza ból.
 • Lekkie falowanie wody stymuluje poród, co wpływa na skrócenie czasu porodu.
 • Łatwiejsze przyjmowanie dowolnej pozycji.
 • Kobieta jest bardziej zrelaksowana, co wpływa na szybsze rozszerzanie się szyjki macicy i mięśni macicy i krocza.
 • Szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym
 • Rzadziej wykonuje się nacięcie krocza.

Dla dziecka:
 • Łagodne przejście "z wody do wody" zmniejsza stres związany ze zmianą środowiska.
 • Skraca się czas porodu.
 • Mniejsza możliwość wystąpienia niedotlenienia płodu.
 • Oddziaływanie dźwięku i światła nie jest tak intensywne.

PRZECIWWSKAZANIA DO PORODU W WODZIE
 • ciąża zagrożona;
 • poród przedwczesny;
 • duże dziecko;
 • wady wrodzone u dziecka;
 • choroby matki: układu krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, ciężka niedokrwistość, choroby skóry, choroby infekcyjne.

Ta metoda porodu cieszy się coraz większym zainteresowaniem przyszłych mam. Jak wynika z powyższego zalet zastosowania ciepłej kąpieli w czasie porodu jest naprawdę bardzo wiele. Korzyści z zastosowania tej metody dla dziecka jak i dla matki są naprawdę bardzo zachęcające.
Oceń4.33 / 12
Redakcja poleca

Podobne w temacie Ciąża i poród

Skomentuj Poród w wodzie

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 6 Gru 14, 23:04
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieZ punktu widzenia lekarza... jest to bzdura.
Dla matki:
- odkąd kobietom nie wolno już robić lewatywy przed porodem (same kobiety sobie to wywalczyły, to teraz mają), to wielu rodzącym puszczają zwieracze - a biorąc pod uwagę, że pochwa i odbyt są w tej samej brudnej wodzie, jest to świetna droga do zapalenia pochwy... a jeśli bakterie kałowe...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 16 Paź 13, 08:43
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieJa jestem bardzo ciekawa kto pisał ten artykuł. Jeśli położna to dziwi mnie ten rażący brak wiedzy oraz brak rozróżnienia miedzy porodem do wody i w wodzie.
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 1 Maj 12, 16:52
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieBełchatów, Szpital Wojewódzki
im. Jana Pawła II, ul. Czaplinecka 123.
l Bydgoszcz, Szpital Miejski im.
dr. E. Warmińskiego, ul. Szpitalna 19.
l Bytom, Szpital Kliniczny nr 2,
ul. Batorego 15.
l Gdańsk, Wojewódzki Szpital
Specjalistyczny im. M. Kopernika,
ul. Nowe Ogrody 1/6.
l Gliwice, Szpital Wielospecjalistyczny,
ul. Kościuszki 1.
l...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 29 Lut 12, 11:38
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziew sulechowskim szpitalu rodzi się w wodzie za darmo.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 16 Gru 10, 13:36
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieTo co szpitale piszą to jedno a to co robią to drugie. Rodziłam w szpitalu w Szczecinie na Pomorzanach poród w wodzie ok 200zł ale jak położna mi powiedziała że to poród na moją odpowiedzialność bo w końcowej fazie to ja muszę unosić pupę do góry bo one muszą złapać dziecko i że wanna nie jest do tego dostosowana musiałam zrezygnować i rodzić...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 4 Wrz 10, 23:14
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieWyszukiwanie szpitali gdzie można rodzić w wodzie na stronach internetowych (np rodzić po ludzku ) nie zawsze niestety pokrywa się z rzeczywistością, czasami to po prostu "bubel" i nawet jak szpital posiada wannę do takich porodów to nie znaczy, że je przeprowadza, oczywiście nikt tego nie powie w prost... lepiej zniechęcić pacjętkę albo......
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 16 Maj 10, 15:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieczy za porod w wodzie placi sie cos ?
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 16 Maj 10, 15:55
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieczy za porod w wodzie placi sie cos ?
muchamartucha
Piątek | 26 Lut 10, 10:52
0    nie oceniono 0
muchamartucha
Re: Poród w wodzieWitam wszystkie dziewczyny, ja znalazłam szpital,na stronach Rodzić po ludzku. Każdy szpital wypisuje tam, jakie są możliwości porodu na ich oddziale. U nas niestety trochę położne straszą tego rodzaj€ porodem, tłumacząc że maluszek nie dostaje w pierwszych minutach 10 punktów w skali Apgar, ale czytałam,że to normalne i nie powinno...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 13 Sty 10, 16:25
0    oceniono 2 razy
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieJa rowniez rodzilam w wodzie.
porod trwal 2 godzinki,bez znieczuenia i nacinania
dzidzia nawet nie miala zoltaczki
polecam
Kati
Środa | 24 Lut 10, 18:23
0    nie oceniono 0
Kati
Re: Re: Poród w wodziewitam a gdzie rodziłaś?
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 19 Gru 11, 00:25
+1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieja też rodziłam w wodzi drugie dziecko i odczułam poród o wiele łagodniej szczególnie jeśli chodzi o ból związany z uciskiem na kręgosłup,
Rodziłam co prawda w Anglii a teraz szukam szpitala w Trójmieście by móc urodzić trzeciego dzidziusia.
Poród w wodzie był piękny szybki i odjął ból od ręki.
Cały poród trwał niewiele ponad 2 godziny...a...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 10 Lis 09, 14:03
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziemialy nas tylko zniechecic dla ich wygody
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 10 Lis 09, 14:02
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziedzisiaj bylam na spotkaniu w szpitalu gdzie pokazywano nam izbe przyjec porodowki i sale poporodowe .. lekarka ktora prowadzila obchod stwierdzila ze rodzenie dziecka w wannie jest tylko fanaberia kobiety i ze wcale nie ulatwia porodu nie usmierza bolu a wrecz utrudnia poloznym odebranie porodu .. ja twierdze inaczej i mysle ze te slowa mialy...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 6 Paź 09, 20:55
-1    oceniono 1 raz
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziez tego cie wiem to w kaliszu juz dosc dawno odbywaja sie porody w wodzie,i z opowiadan taki porod jest duzo łatwiejszy niz na ladzie.pozdrawiam przyszłe mamy,tez czekam na dzidziolka i mysle o porodzie w wodzie
Gość We-Dwoje.pl
Wtorek | 21 Lip 09, 22:12
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziecaly czas zadajecie pytanie gdzie mozna znalezc szpital w ktorym mozna rodzic w wodzie. Wystarczy wpisac w google szpital, ktory nas interesuje i poczytac! Takie rzeczy wszedzie sa napisane.
Gość We-Dwoje.pl
Czwartek | 29 Sty 09, 20:32
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziew wodzie można rodzić w Inowrocławiu.. ja sie tam wybieram pod koniec marca:)
Gość We-Dwoje.pl
Poniedziałek | 15 Paź 12, 14:18
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieszukam opinii na temat porodów w wodzie w Inowrocławiu, czy możesz podzielić się ze mną swoim przeżyciem, mój mail habinesza@wp.pl
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 16 Sty 09, 19:24
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodzieMoj3 letni juz synek i 4 miesieczna coreczka oboje urodzeni byli w wodzie... w obu przypadkach wyszlam do domu po 6 godz od porodu. dzieci nie boja sie wody, corka juz plywa (4mce). polecam kazdej mamie z "ksiazkowa" ciaza.
studentka
Środa | 26 Lis 08, 23:18
0    nie oceniono 0
studentka
Re: Poród w wodziejakie jest bezpieczentwo przyjmujących taki poród? jakie są środki ochrony osobistej, bo przecież rękawiczki nie wystarczą?
anulka83
Piątek | 14 Lis 08, 21:55
0    nie oceniono 0
anulka83
Re: Poród w wodzieJa też polecam poród w wodzie. Pierwsze maleństwo tak urodziłam i mam nadzieję że z drugim też się uda:) Poród trwał 2 godziny i po odpoczynku sama zawiozłam maluszka do sali - od razu mogła chodzić i siadać bez problemu
wodnik
Piątek | 5 Gru 08, 14:03
0    nie oceniono 0
wodnik
Re: Re: Poród w wodzieJak czytam opinie to porod w wodzie brzmi bardzo przyjemnie. ale rzeczywiscie strasznie ciezko namierzyc szpitale, kliniki gdzie jest to praktykowane. Prosze napiszcie gdzie takie porody sie odbywaja??
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 25 Paź 08, 19:30
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziejuz niedługo będę rodzić i mam pewne obawy ale durzo słyszy się o porodzie w wodzie i jesli będzie taka możliwość to chyba skorzystam
Gość We-Dwoje.pl
Sobota | 20 Wrz 08, 14:44
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Poród w wodziea gdzie mozna znalezc liste szpitali z mozliwoscia porodu w wodzie?? jestem z kołobrzegu
MARZENA
Sobota | 20 Wrz 08, 13:55
0    nie oceniono 0
MARZENA
Re: Poród w wodzieJESTEM ZE SŁUPSKA.CHCIAŁABYM URODZIĆ W WODZIE....SZUKAM MIEJSC W TRÓJMIEŚCIE.BO TO MNIE NAJBLIŻEJ...I NIE MOGE ZNALEŻĆ.MACIE JAKIEŚ WIADOMOŚCI? MIEJSCA?
natalia
Poniedziałek | 21 Lip 08, 19:14
0    nie oceniono 0
natalia
Re: Poród w wodzieWiem że nie każda kobieta może rodzić w wodzie:( jestem z Kalisza (Wielkopolska) Czy jeżeli wszystko będzie dobrze to mogę np rodzić w szpitalu w Poznaniu, jaki jest koszt ??
natasha-woj@o2.pl
Leovilla
Poniedziałek | 25 Cze 07, 21:25
0    nie oceniono 0
Leovilla
Re: Poród w wodzieCzy może ktoś poradzić takie kliniki lub szpitale gdzie można rodzić w wodzie. Bardzo trudno znaleść namiar. Dziękuję z góry
aśka
Piątek | 14 Gru 07, 01:14
0    nie oceniono 0
aśka
Re: Re: Poród w wodzieW Tychach na pewno (Szpital Wojwwódzki). Kosztuje 150 zł.
agatka
Środa | 7 Mar 07, 07:41
0    nie oceniono 0
agatka
Re: Poród w wodzieporod w wodzie to doskonala sprawa, tak, jak napisano w artykule- to sama przyjemnosc, polecam wszystkim
Aneta
Piątek | 9 Mar 07, 19:08
0    nie oceniono 0
Aneta
Re: Re: Poród w wodziePolecam.Rodziłam w sposob "naturalny" 3 razy i 4-ty w wodzie. Rewelacja, poród w sumie trwał 4 godziny, nie byłam nacinana(2 godziny po porodzie normalnie siedziałam), prawie wcale nie bolało, nie miałam bóli krzyżowych.
monika
Środa | 14 Mar 07, 18:42
0    nie oceniono 0
monika
Re: Re: Re: Poród w wodziea gdzie rodziłaś? Jestem bardzo wrazliwa na ból i obawiam się, że najlepszyym, rozwiązaniem dla mnie bedzie poród w wodzie? szukam szpitala w Warszawie

pozd.
Monika
okulary
Wtorek | 24 Maj 11, 21:16
0    nie oceniono 0
okulary
Re: Poród w wodzieSłyszałam o tego rodzaju porodach,jeżeli to jest praktykowane w Polsce ma taką renomę,i jest taka rewelacja
to myślę że to jest doskonała preopozycja dla przyszłych mam.
monika
Środa | 14 Mar 07, 18:40
0    nie oceniono 0
monika
Re: Re: Poród w wodzieja jestem z Warszawy. Interesuje minie gdzie dokładnie rodziłaś. Gdzie są szpitale, w których można rodzić w wodzie?
pozd/
MOnika
Prosze o odp.
na monilukas@gazeta.pl
odynka
Sobota | 2 Cze 07, 17:56
0    nie oceniono 0
odynka
Re: Re: Re: Poród w wodzieja będę - mam nadzieję - rodziła w wodzie w Wołominie, oddział jest przygotowany do tego typu porodów - zresztą wogóle jest miła atmosfera i super sale porodowe:)
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Poród w wodzie

 • Poród w domuPoródPoród w domuWitam, co prawda to początek mojej ciąży, rodzić będę dopiero we wrześniu, lecz chciałam zapytać, czy poród w domu jest w porządku?więcej »
 • Poród aktywnyCiąża i poródPoród aktywnyKażda ciężarna wie, że po 40 tygodniach „noszenia” maleństwa pod serduchem przychodzi czas na poród. Ale co to jest poród? Na czym polega i jak wygląda? Czym jest poród aktywny? Czy wszystkie przyszłe mamy to wiedzą?więcej »
 • Czy poronienie to poród?PoródCzy poronienie to poród?Jestem w 34 tygodniu ciąży. 3 lata temu poroniłam w 16 tygodniu. Podobno drugie dziecko rodzi się szybciej tzn. poród krócej trwa i chciałabym się dowiedzieć czy można uznać ten poród, który mnie czeka za drugi poród w moim życiu?więcej »
 • Źródło wszystkich lękówCiąża i poródŹródło wszystkich lękówWyobraźmy sobie taką oto koszmarną sytuację: nasze ciało jest łamane kołem, wyginane we wszystkie strony a głowa miażdżona kleszczami, tak że aż kości czaszki się przesuwają. Następnie zostajemy obdarci ze skóry i zawinięci w...więcej »
 • Kolejny bolesny poród?PoródKolejny bolesny poród?Mam 23 lata i jestem w ciąży z drugim dzieckiem. Pierwsze urodziłam w sierpniu 2011 roku.więcej »
 • Poród po cesarcePoródPoród po cesarceW marcu 2008 pierwszy poród zakończył się cesarką z powodu miednicowego ułożenia dziecka, Pół roku później zaszłam w drugą ciążę - czy jest szansa na poród naturalny?więcej »
 • Poród w domu - rozmowa z młodą mamąCiąża i poródPoród w domu - rozmowa z młodą mamąidea porodu w domu polega na zaufaniu kobiecie i jej przeczuciom czy odczuciom (jeżeli czuje niepokój to należy brać pod uwagę, że coś jest nie tak, jeśli jest spokojna, nie należy jej straszyć, tylko pozwolić samej reagować na...więcej »
 • Poród w pozycji wertykalnejPoródPoród w pozycji wertykalnejWitam, chciałabym rodzić w pozycjach wertykalnych, czy pozwolą mi w szpitalu, czy będą się upierać by rodzić na łóżku?więcej »
 • Poród rodzinnyPoródPoród rodzinnyWitam, słyszałam od koleżanki, że na poród rodzinny potrzeba zaświadczenia wydawanego ze szkoły rodzenia, czy to prawda?więcej »
 • Poród przedwczesnyCiąża i poródPoród przedwczesnyZa przedwczesny uważa się poród następujący po dwudziestym, ale przed końcem trzydziestego siódmego tygodnia ciąży. Tak, jak w przypadku porodu o czasie, anonsują go skurcze macicy, jakie pojawiają sie falami w odstępach...więcej »
 • Drugi poródPoródDrugi poródZa dwa tygodnie mam termin porodu. Poród mam drugi - dwa lata temu rodziłam córeczkę 3,5 godziny. Muszę powiedzieć,że nie zaliczam porodu do ciężkiego.więcej »
 • Poród idealnyCiąża i poródPoród idealnyKtóra kobieta nie obawia się porodu? Jest to jedno z najtrudniejszych i jednocześnie najważniejszych wydarzeń w życiu każdej z nas.więcej »
 • Zobacz podobne do Poród w wodziewięcej podobnych
Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl