Poród w wodzie

Porody w wodzie są powszechnie praktykowane za granicą. W Polsce dopiero od paru lat i to w niektórych tylko szpitalach w Polsce stał się możliwy poród w wodzie. Ta metoda porodu cieszy się coraz większym zainteresowaniem przyszłych mam. Korzyści z zastosowania tej metody dla dziecka jak i dla matki są naprawdę bardzo zachęcające.
/ 05.03.2007 14:31
Porody w wodzie są powszechnie praktykowane za granicą. W Polsce dopiero od paru lat i to w niektórych tylko szpitalach w Polsce stał się możliwy poród w wodzie. W czasie takiego porodu rodząca kobieta przebywa w wannie z wodą o temp. 36-37°C i głębokości 50-60 cm. Sala porodowa jest ogrzana do co najmniej 26°C.

Dlaczego poród w wodzie?
Dla wielu matek poród w wodzie to sama przyjemność. Dlaczego? Bo woda podczas porodu daje poczucie rozluźnienia, poród w wodzie przebiega szybciej, a działanie wody można porównać do środków przeciwbólowych. Tkanki krocza stają się bardziej rozluźnione i podatne na rozciąganie. Rzadziej konieczne jest wykonanie nacięcia krocza. Woda w znakomity sposób relaksuje rodzącą kobietę, eliminując stres związany z porodem.

Poród w wodzie

A co z dzieckiem?
Dziecko urodzone w wodzie nie odczuwa raptownej zmiany środowiska, gdyż po porodzie może jeszcze przez chwilę znajdować się w wodzie. Do momentu porodu maluszek przebywał w środowisku wodnym (wody płodowe) i w przypadku rodzenia w wannie dziecko przechodzi z wody do wody. Dopiero następnym etapem jest złapanie pierwszego oddechu.

Jak wygląda poród w wodzie?
Poród w wodzie powinien odbyć się w specjalnym pomieszczeniu, w którym znajduje się duża, najczęściej półokrągła wanna specjalnie do tego celu przeznaczona. Powinna ona być wyścielana specjalną folią stanowiącą ochronę bakteriologiczną, a następnie wypełniona wodą lub solą fizjologiczną o temperaturze 36-37°C. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura wody może mieć niekorzystny wpływ na przebieg porodu. W czasie porodu może wydostawać się z pochwy śluz podbarwiony krwią z rozwierającej się szyjki lub też sączą się wody płodowe, dlatego też woda powinna być stale wymieniana. Wydzieliny te zanieczyszczają wodę, co może stanowić dyskomfort dla rodzącej kobiety. Do wanny najlepiej jest wejść, gdy rozwarcie szyjki osiągnie około 4 lub 5 centymetrów. Jeżeli przebywanie w wodzie wpłynie na zahamowanie akcji skurczowej, najlepiej wyjść z wody.

A co z naszym bezpieczeństwem?
W sali położniczej do porodów wodnych powinien znajdować się kardiotokograf, aby monitorować czynność serca rodzącego się dziecka. Porody w wodzie przebiegają zazwyczaj bardzo szybko i kończą się szczęśliwie. W porównaniu z porodami tradycyjnymi, nie istnieje większe ryzyko infekcji dróg rodnych kobiety. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, nie ma ryzyka zachłyśnięcia się wodą przez dziecko. Woda zmniejsza szok porodowy, jaki przeżywa dziecko w trakcie przychodzenia na świat. Najczęściej rodzi się ono spokojne i nie płacze, co może wzbudzić niepokój u rodziców.

ZALETY PORODU W WODZIE

Dla kobiety:
  • Ciepła woda łagodzi napięcie nerwowo-mięśniowe, przez co zmniejsza ból.
  • Lekkie falowanie wody stymuluje poród, co wpływa na skrócenie czasu porodu.
  • Łatwiejsze przyjmowanie dowolnej pozycji.
  • Kobieta jest bardziej zrelaksowana, co wpływa na szybsze rozszerzanie się szyjki macicy i mięśni macicy i krocza.
  • Szybsze zstępowanie główki w kanale rodnym
  • Rzadziej wykonuje się nacięcie krocza.

Dla dziecka:
  • Łagodne przejście "z wody do wody" zmniejsza stres związany ze zmianą środowiska.
  • Skraca się czas porodu.
  • Mniejsza możliwość wystąpienia niedotlenienia płodu.
    • Oddziaływanie dźwięku i światła nie jest tak intensywne.

    PRZECIWWSKAZANIA DO PORODU W WODZIE
    • ciąża zagrożona;
    • poród przedwczesny;
    • duże dziecko;
    • wady wrodzone u dziecka;
    • choroby matki: układu krążenia, nadciśnienie i niedociśnienie, choroby naczyń, ciężka niedokrwistość, choroby skóry, choroby infekcyjne.

    Ta metoda porodu cieszy się coraz większym zainteresowaniem przyszłych mam. Jak wynika z powyższego zalet zastosowania ciepłej kąpieli w czasie porodu jest naprawdę bardzo wiele. Korzyści z zastosowania tej metody dla dziecka jak i dla matki są naprawdę bardzo zachęcające.

    Redakcja poleca

    REKLAMA