Naturalne metody na użądlenia i ukąszenia owadów

Lato to najprzyjemniejszy okres w roku, w czasie którego często i chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Niestety relaks na łonie natury często wiąże się przykrymi w skutkach ukąszeniami lub użądleniami owadów. Jak tego uniknąć oraz jak złagodzić ich skutki ukąszeń domowymi sposobami?
Marta Kosakowska / 06.07.2012 06:46

Lato to najprzyjemniejszy okres w roku, w czasie którego często i chętnie przebywamy na świeżym powietrzu. Niestety relaks na łonie natury często wiąże się przykrymi w skutkach ukąszeniami lub użądleniami owadów. Jak tego uniknąć oraz jak złagodzić skutki ukąszeń domowymi sposobami?

Naturalne metody na użądlenia i ukąszenia owadów

Fot. Depositphotos

Oto garść domowych metod:

Uwaga! Gdy użądliła nas pszczoła, powinniśmy jak najszybciej usunąć żądło z ciała. Najlepiej zrobić to zdezynfekowaną pęsetą lub igłą. Jeśli pojawią się: puchnięcie miejsca użądlenia, duszności czy inne niepokojące objawy, należy natychmiast wezwać pomoc lekarską!

  • Aby ustrzec się przed owadami, warto stosować odpowiednie olejki eteryczne. Komary i inne owady odstarszy odrobina wtartego w skórę, rozcieńczonego w oliwie z oliwek, olejku bazyliowego, eukaliptusowego czy goździkowego.
  • Gdy już dojdzie do ukąszenia lub użądlenia pomocny będzie lód. Zimny okład złagodzi ból, swędzenie oraz opuchliznę.
  • Pomocny może okazać się również żel lub sok z aloesu. Aloes ma działanie łagodzące podrażnienia skóry oraz antyseptyczne, a także delikatnie chłodzące. Z powodzeniem można go stosować również u dzieci.
  • Kwiaty koniczny polnej, zebrane, opłukane, osuszone i dociśnięte do bolącego miejsca, puszczą sok i szybko przyniosą ulgę.
  • Gdy nie masz pod ręką żadnego innego środka, możesz również zastosować pastę do zębów, zawarta w niej mięta, delikatnie schłodzi miejsce ukąszenia oraz przyspieszy jego gojenie.
  • Warto również przekonać się o dobroczynnym działaniu octu jabłkowego, który może posłużyć jako okład łagodzący ból.
  • Olejek lawendowy lub z drzewa herbacianego - oba mają właściwości antyseptyczne i łagodzące swędzenie.
  • Przydatny może okazać się również sok z cytryny lub plasterek z cytryny, przyłożony bezpośrenio w miejscu ukąszenia.
  • Okład z sody oczyszczonej, wymieszanej z niewielką ilością wody, podziała kojąco na podrażnione miejsce.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA