Jazda na rowerze - zalety!

Przybywająca liczba ścieżek rowerowych sprawia, że z roku na rok rośnie ilość miłośników jednośladów. Na wielbicieli dwóch kółek czekają łatwe i trudne trasy, które zainteresują początkujących i zaawansowanych rowerzystów. Nim jednak wyruszycie na przejażdżkę, poznajcie kilka cennych rad, które zapewnią wam bezpieczeństwo i komfort jazdy!
/ 01.06.2015 09:08

Przybywająca liczba ścieżek rowerowych sprawia, że z roku na rok rośnie ilość miłośników jednośladów. Na wielbicieli dwóch kółek czekają łatwe i trudne trasy, które zainteresują początkujących i zaawansowanych rowerzystów. Nim jednak wyruszycie na przejażdżkę, poznajcie kilka cennych rad, które zapewnią wam bezpieczeństwo i komfort jazdy!

Jazda na rowerze - sport dla każego!

Wielką zaletą podróżowania rowerem jest ekonomiczność. Nie musimy skrupulatnie podliczać, ile pieniędzy wydamy na bilety autobusowe. Pomijając fakt poniesionych na początku kosztów zakupu roweru i ewentualnego stroju, bicykl jest bezpłatnym środkiem transportu, który pozwala przemieszczać się osobom w różnym wieku po asfaltowych i polnych drogach. I to właśnie rodzajem nawierzchni należy się kierować przy wyborze roweru. Jeśli planujesz pokonywanie długich tras utwardzonymi drogami i asfaltowymi szosami, wybierz rower trekkingowy. Na przejażdżki kamiennymi ścieżkami idealny będzie rower górski, a na zwyczajne przemieszczanie po mieście – niezwykle popularny rower miejski.

Rower górski:

  • plusy: pozwalają pokonywać strome zbocza i szybko przemieszczać się w terenie płaskim; szerokie opony tłumią całkiem spore nierówności; ciężka konstrukcja pozwala na długie i spokojne ich użytkowanie
  • minusy: duże i masywne koła sprawiają, że rower „ciężko idzie”; tańsze modele sprzedawane są bez błotników, które chronią odzież przez błotem spod kół

Rower trekkingowy:

  • plusy: lekkie i wąskie opony pozwalają łatwo rozpędzić rower; doskonale radzi sobie na utwardzonych nawierzchniach
  • minusy: wąska i niska opona jest narażona na przedziurawienie dętki; crossy (podgrupa rowerów trekkingowych) nie posiadają błotników; wąskie koła utrudniają manewrowanie rowerem

Rower miejski:

  • plusy: wygodne siedzisko; geometria zapewnia wyprostowaną pozycję; bagażnik i kosz umożliwiają przewiezienie potrzebnych rzeczy
  • minusy: jazda po nierównej nawierzchni czy po trasach leśnych może sprawiać problemy

 

Ubiór:

  • Koszulka – unikaj bawełny, która nie odprowadza potu i szybko robi się mokra. Warto zainwestować w koszulkę z tkaniny syntetycznej, która odprowadza pot na zewnątrz. Ten model docenią zarówno amatorzy, jak i profesjonaliście jazdy na rowerze.
  • Spodenki – idealnym modelem jest ten, który wyposażony jest w dodatkową wkładkę, która zmniejsza dyskomfort wywołany przez siodełko, a także ograniczy ilość odparzeń i obtarć.
  • Bluza – na dłuższą wycieczkę rowerową należy zabrać ze sobą coś cieplejszego, czyli polar. Ten model dostępny jest w każdym sklepie z odzieżą sportową.
  • Kurtka – wybierając kurtkę należy kierować się jej krojem. Powinna być z przodu krótsza, a z tyłu dłuższa, w przeciwnym razie przód będzie podwijał się i obijał o nogi, a zbyt krótki tył odsłoni nasze plecy.

Jazda na rowerze - sport dla każego!

Cenne porady!

Używaj obu hamulców podczas hamowania! Warto sprawdzić moc hamulców, aby wiedzieć czego można się po nich spodziewać.

Najedź na przeszkody (gałąź, krawężnik, kamień) prostopadle do jej krawędzi! Dzięki temu, unikniesz upadku.

Pamiętaj o zmianie przerzutek! Dzięki odpowiednio ustawionym biegom twoja jazda będzie przyjemniejsza.

Ustaw siodełko na odpowiedniej wysokości! Częstym błędem początkujących rowerzystów jest jego zbyt niskie ustawienie siedziska . Wysunięcie siodełka powinno pozwalać na prawie całkowite wyprostowanie kolana.

Używaj kasku, który ochroni twoją głowę w trakcie ewentualnego upadku!

Poznaj przepisy ruchu drogowego!

Redakcja poleca

REKLAMA