Polki.pl
kom. (11)

Bolące plecy

Strona 2 z 4

Jak zbudowany jest kręgosłup człowieka?

Nasz kręgosłup jest stelażem tułowia, zbudowanym z 33 kręgów. Każdy z nich ma odmienny kształt, jednak w poszczególnych odcinkach są one bardzo do siebie podobne. Kręgosłup jest fizjologicznie wygięty w spłaszczoną podwójną literę „S”, a dzielimy go na następujące odcinki:

  • szyjny, zbudowany z 7 kręgów
  • piersiowy, obejmujący kolejne 12 kręgów
  • lędźwiowy, z 5 kręgów
  • krzyżowy, także liczący 5 kręgów
  • guziczny, z 3-5 zrośniętych kręgów

Kręgi są do siebie dopasowane i ułożone w jednej osi. Między ich trzonami znajdują się krążki międzykręgowe, zwane dyskami, które amortyzują ruchy i zapobiegają uszkodzeniom kręgów.
Poza tym w każdym kręgu znajduje się otwór. Wszystkie otwory tworzą kanał kręgowy, czyli tunel przez który przechodzi rdzeń kręgowy. Zatem kręgosłup pełni dla niego funkcję ochronną.
Od rdzenia odchodzą także nerwy rdzeniowe i korzenie rdzeniowe. Przechodzą one przez specjalne otwory w kręgach. Często na skutek patologii kręgów, krążków międzykręgowych, mięśni i więzadeł kręgosłupa, dochodzi do ucisku na te nerwy, co też skutkuje dolegliwościami bólowymi.

Kręgosłup dźwiga na sobie bardzo duży ciężar. Jednak natura nie pozostawiła go z tym w pojedynkę. Otóż mięśnie, które na ogół zaniedbujemy, czyli mięśnie brzucha i grzbietu, stanowią dla kręgosłupa specyficzny gorset. Gdy są one wyćwiczone i mocne, wówczas właściwie przyjmujemy określone pozycje i trzymamy prawidłową postawę, a wtedy ból pleców na dobrą sprawę jest dolegliwością nieznaną.

Oceń4.33 / 3
Redakcja poleca

Podobne w temacie Profilaktyka

Skomentuj Bolące plecy

Gość
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 18 Wrz 15, 11:56
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Bolące plecyOd jakiegoś czasu bardzo dokucza mi ból pleców w okolicy krzyża. Pewnie będę w końcu musiała pójść do ortopedy, ale ciągle nie mam czasu :( Na razie pomaga mi na ból pyralgina i dzięki temu jakoś mi się udaje wytrzymywać.
Gość
Poniedziałek | 27 Sie 12, 11:33
0    nie oceniono 0
Gość
Re: Bolące plecymnie regularnie łamie kręgosłup, zwłaszcza na jesień/zimę :/ generalnie jak przychodzą chłody to zaraz coś mi się odzywa, ale po poleceniu udałam się do rehabilitanta z instytutu mckenziego, pokazał mi co i jak ćwiczyć zeby uśmierzyć ból, od tej pory radzę sobie bez ketonalu :)
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 25 Maj 12, 12:21
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Bolące plecyA może wykorzystać drążek do ćwiczeń lub poręcze do ćwiczeń. Wzmocni się wtedy mięśnie okolicy brzucha i plecy..i zawsze coś pomoże

Np. takie są drążki za 79zł MAGNUS MP1023 albo poręcze za 59zł...to tyle co wizyta:)

pozdrawiam
xawera
Czwartek | 2 Lut 12, 17:21
0    nie oceniono 0
xawera
Re: Bolące plecyPracuję bardzo dużo przy komputerze, charakter pracy sprawił, że zaczęłam odczuwać bardzo silne bole plecow , Lekarz stwierdził zwyrodnienie w odcinku piersiowym, Chodziłam na różne zabiegi, ale niewiele to pomogło.Nie stac mnie na prywatnego masazystę. Postanowiłam zakupic matę masujaca shaiatsu...więcej »
Gość We-Dwoje.pl
Środa | 31 Sie 11, 15:17
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Bolące plecySwietne efekty w moim przypadku dały takie ćwiczenia aqua-aerobik.pl
nieraz własnie biegniemy na masaze a wystarczy taka aktywnosc 2 razy w tygodniu i juz odczuwamy znaczna poprawe jesli chodzi o dolegliwosci zwiazane z bólem pleców.
mikomiko
Środa | 24 Sie 11, 21:38
0    nie oceniono 0
mikomiko
Re: Bolące plecytrafny temat. problem naszych czasów!
okulary
Niedziela | 19 Cze 11, 21:40
0    nie oceniono 0
okulary
Re: Bolące plecyBolące plecy to choroba cywilizacji,lekarz rodzinny na podstawie wyników powinien ustalić, bliżej metody leczenia.
Gość We-Dwoje.pl
Niedziela | 12 Cze 11, 12:54
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Bolące plecyPolecam zajrzeć na stronke aqua-aerobik.pl do zakładki Porady.Tutaj znajdziecie wiele cennych informacji na temat tego miedzy innymi jak radzić sobie z bolącymi plecami.
Gość We-Dwoje.pl
Piątek | 15 Lip 11, 15:21
0    nie oceniono 0
Gość We-Dwoje.pl
Re: Bolące plecyGeneralnie samo uczestniczenie w zajęciach z aqua aerobiku sprawia,ze ta forma ruchu polecana jest również osobom, które chorują na osteoporozę, cierpią na nadciśnienie tętnicze lub mają problemy z kręgosłupem i stawami oraz paniom w ciąży.Wiec mysle ze sa tutaj wyłacznei same plusy.
martita88
Wtorek | 31 Maj 11, 13:37
0    nie oceniono 0
martita88
Re: Bolące plecyNie lekceważcie bólów pleców. Czasem mogą być one jadynie objawem przemęczenia, ale niestety rownież choroby, której zwykły mesaż nie pomoże..
daffodile
Wtorek | 24 Maj 11, 14:08
0    nie oceniono 0
daffodile
Re: Bolące plecymam straszny problem z bolem pleców.... zna ktos jakas dobra klinike ktora zajmuje sie w profesjonalny sposob leczeniem kregoslupa? prosze o pomoc
Napisz komentarz i dołącz do dyskusji

Podobne do Bolące plecy

Zobacz
ostatnie wydanie tygodnika

Wysłanie formularza jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu We-Dwoje Polki.pl