Słodkości na weselu

fot. Perfect Moments
Są nieodzownym elementem udanego wesela. Bez tortu i ciast trudno wyobrazić sobie weselny stół. Coraz częściej jednak młode pary sięgają po bardziej wyszukane słodycze…
/ 30.09.2009 13:37
fot. Perfect Moments

Tort

Wybierając menu weselne, dużą wagę przywiązuje się do wyboru tortu weselnego. Krojenie tortu to jeden z ważniejszych punktów przyjęcia, warto więc zastanowić się nad wyborem.

Czasem zdarza się, że tort weselny jest w cenie menu, więc odchodzi decyzja o wyborze cukierni. Niestety w związku z tym może się zdarzyć, że do wyboru mamy jeden lub dwa wzory. Jeśli nie przywiązujemy dużej wagi do wyglądu tortu, a chcemy zaoszczędzić, jest to dobra alternatywa.

Natomiast najczęściej tort należy zamówić z zewnętrznej cukierni. Przed wyborem warto wybrać się na degustację. Niestety w większości cukierni nie ma specjalnie zorganizowanych i darmowych degustacji dla par młodych. Choć pojawia się coraz więcej cukierni, które zgodnie z trendami z zagranicy, podejmują się takich degustacji.

Wybór smaku to jedno, kolejną ważną kwestią jest kształt i wygląd tortu. Często panny młode mają już wybrany i wycięty z gazety swój wymarzony tort.
Warto więc od razu zapytać, czy dana cukiernia podejmie się wykonania każdego rodzaju tortu. Jeśli nie, należy dokonać wyboru z materiałów danej firmy.
Przy rezerwacji wymagana jest wpłata zaliczki i bardzo często pobierana jest też kaucja za stelaż. Warto pamiętać, że powinno się zamówić 10 dkg tortu na osobę.

Ciasta

Z wyborem ciast jest już znacznie łatwiej. Często również są zawarte w ofercie menu. Najlepiej sprawdzają się popularne polskie ciasta jest szarlotka, sernik, makowiec czy drożdżowe. Świetnym pomysłem są również babeczki owocowe i to one najczęściej, najszybciej znikają ze stołów.

Nie należy przesadzać z ilością i rodzajem ciast. Spokojnie wystarczą trzy rodzaje i 15 dkg na osobę. Zamawiając w cukierni dobrze jest poprosić o pokrojenie.

Migdały

Oprócz ciast i tortu, coraz częściej pojawiają się słodkości w innej postaci. Bardzo modne są ozdobne woreczki w migdałami. Tradycja obdarowywania migdałami wywodzi się według jednych ze starożytnej Grecji, według innych z Włoch. W obu tradycjach niezmienna jest ilość migdałów.

Powinno być ich 5 i każdy z nich symbolizuje pięć życzeń: miłości, szczęścia, zdrowia, pomyślności i długiego życia. Migdały pakowane są albo w materiałowe woreczki uszyte z organzy, tiulu czy atłasu lub w pudełeczka o najróżniejszych kształtach. Przez kwadraty, stożki, po serduszka. Najczęściej umieszczane są obok nakrycia gościa wraz z bilecikiem, w którym para młoda dziękuję za przybycie i życzy udanej zabawy.

Polskie panny młode czerpią oczywiście z zachodnich tradycji, ale często wprowadzają innowacyjne zmiany. Tak więc w woreczkach mogą się znaleźć najróżniejsze czekoladki, pomadki, draże czy cukierki. Wymyślając oryginale rozwiązania, warto pamiętać, że jeśli planujemy wesele w gorącym okresie, to lepiej nie wybierać czekolady, która szybko może się zamienić w słodką maź.

Fontanna czekolady

Fontanna czekoladowa zyskała w ostatnich latach ogromną popularność. Coraz więcej par decyduje się na wynajęcie jej na swój ślub. Smakowite kawałki najróżniejszych owoców zamoczone w płynącej czekoladzie, będą na pewno nie lada przeżyciem dla gości weselnych.

Ciągle obecne są również paczki z ciastami, która wręczane są przy pożegnaniu, na zakończenie wesela. Wybierając takie rozwiązanie, trzeba liczyć się z tym, że od któregoś momentu przyjęcia para młoda spędza większość czasu żegnając gości i wręczając im upominki.

Jeśli na przyjęciu obecny jest koordynator, to na szczęście pomaga w wynoszeniu paczek z chłodni i pożegnania odbywają się znacznie szybciej.

Kinga Nowakowska
Raz w życiu – Konsultanci ślubni

Redakcja poleca

REKLAMA