Pierwszy taniec na weselu

Wybór piosenki na pierwszy taniec jest dla wielu par sporym kłopotem. Czym kierować się podejmując decyzję o pierwszym tańcu i pierwszej piosence?
/ 15.07.2009 14:36
Pierwszy taniec na weselu

Taniec towarzyski

Jeśli młodzi chcą wykonać taniec z przygotowaną wcześniej choreografią, powinni wybrać piosenkę pod kątem danego tańca. Najczęściej pary decydują się tańczyć tradycyjnego walca angielskiego lub wiedeńskiego. Ciągle chętnie wybierany jest walc z „Nocy i dni” lub „Moje jedyne marzenie” Anny Jantar. Najpopularniejsze walce angielskie to wciąż: „Moon river” z filmu „Śniadanie u Tiffany’ego”, „When I need you” czy „Come away with me”.

Dawniej pary długo musiały szukać odpowiednich aranżacji i właściwie do wyboru pozostawały tylko turniejowe tańce. Od czasu cieszącego się ogromną popularnością programu „Taniec z gwiazdami”, wiele pięknych piosenek otrzymało nowe brzmienie, tym samym wybór się poszerzył.

Jeśli już zapadła decyzja, że będzie to taniec towarzyski, dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnych szkół tańca. W większości z nich do dyspozycji pary młodej jest indywidualny instruktor, który skupia całą uwagę na danej parze i pomaga w ich własnym tempie przygotować olśniewający układ. Ważna jest również decyzja, czy wybrany utwór powinien wykonać zespół czy bezpieczniej będzie odtworzyć go z płyty. Wszystko zależy od stopnia trudności tańca, umiejętności pary młodej, jak również od różnicy w wykonaniu piosenki przez zespół a brzmieniem oryginału.

Jeśli umiejętności nowożeńców są bardziej zaawansowane, niezwykłe wrażenie wywrze również ognista rumba czy energiczna salsa. Coraz częściej pojawiają się oryginalne układy taneczne, kiedy to tradycyjny taniec zostaje przerwany przez zupełnie inne brzmienie, szybsze, bardziej rytmiczne np. rap czy hip-hop. Taki taniec na pewno zostanie w pamięci wszystkich gości.

Taniec przytulaniec

Jeśli para nie posiada tanecznych talentów i w całych przygotowaniach weselnych najbardziej przeraża ją pierwszy taniec, znacznie lepiej jest wybrać romantyczną piosenkę i po prostu zatańczyć ją, patrząc sobie głęboko w oczy. Świetnie sprawdza się „nasza” piosenka, którą ma prawie każda para. Równie często wybierane są romantyczne polskie utwory jak „Prócz Ciebie nic”, „Bo jesteś ty”, „Magiczne słowa” czy „Zabiorę Cię”. Ostatnio dużą popularnością cieszy się „Od dziś” Pauli.

Fenomenem jest wybór na pierwszy taniec utworu „Windą do nieba” – każdy, kto chociaż raz posłuchał tej piosenki na pewno zauważył, że słowa nie kojarzą się ze szczęśliwą miłością. Ale de gustibus non disputandum est…

Z zagranicznych utworów często wybierane są oczywiście piosenki o miłości, jak „My heart will go on”, „When a man loves a woman” czy “I will always love you”.
Ważne, aby ten taniec był wyrazem uczucia młodej pary.

Zasada jest prosta – lepiej zatańczyć coś prostego, ale patrząc na siebie i uśmiechając się niż wysilać się na bardzo skomplikowany układ i przetańczyć go z zaciśniętymi zębami, raz po raz myląc krok i modląc się, żeby piosenka już się skończyła. Goście i tak będę bić brawo, więc warto pokazać im przede wszystkim radość i szczęście, że jesteście mężem i żoną.

  

Kinga Nowakowska
Raz w życiu – Konsultanci ślubni

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/31.08.2009 09:59
My mamy coś co ma jakiś związek z nami... Znalazłam porady na temat pierwszego tańca: http://www.porady-wesele.pl/slub/pierwszy-taniec-pomysly-i-rady/
/04.08.2009 21:05
My już wybralismy piosenke na pierwszy taniec... ta sama przy której klęczał przedemna :)
/17.07.2009 12:19
Ładna piosenka. Mam problem wybrac piosenke do pierwszego tanca. Musi byc to cos wolnego, bo moj narzyczony nie jest mistrzem parkietu.
POKAŻ KOMENTARZE (1)