Kiedy dziecko zacznie mówić?

Wcale nie musisz organizować maluchowi specjalnych lekcji języka – dziecko na pewno nauczy się mówić i bez nich.

kiedy dziecko zaczyna mówić
fot. Fotolia

Wyobraź sobie przez chwilę, że właśnie wylądowałaś na planecie, której mieszkańcy gwiżdżą i wymachują czułkami. Na początku zupełnie nie masz pojęcia, po co to robią. Potem uświadamiasz sobie, że właśnie w ten sposób porozumiewają się. Po pewnym czasie zaczynasz ich rozumieć, a na samym końcu rozmawiać w ich języku. Mniej więcej tak jest z małymi dziećmi. Tyle że one muszą jeszcze najpierw zorientować się, że w ogóle istnieją, no i nie mają za sobą żadnych doświadczeń.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Oto etapy rozwoju mowy!

Większość dzieci zaczyna mówić mniej więcej w okresie, gdy kończy roczek. Ale przygotowania do tego wydarzenia rozpoczynają się jeszcze przed narodzinami, kiedy to rozwijają się narządy mowy (struny głosowe, krtań, język) i mózg.

Maluch słyszy od 3. miesiąca życia płodowego, więc już w brzuchu mamy osłuchuje się z ojczystym językiem – jego melodią, rytmem, akcentem.
  • Dwu-, trzymiesięczny maluszek zaczyna gruchać (głużyć), czyli mówić „aaa”, „eee”. Testuje w ten sposób krtań, gardło, język itd. Robią to wszystkie dzieci, również głuche.
  • Półroczne dziecko zaczyna gaworzyć, czyli świadomie naśladować ludzką mowę. Wie już, że wydawane przez ludzi dźwięki służą do porozumiewania się. Najpierw wymawia pojedyncze sylaby („ma”, „da”), potem ciągi. Naśladuje intonację dorosłych.
  • Pod koniec pierwszego roku dziecko uświadamia sobie, że każda rzecz, czynność itd. ma swoją nazwę. Zaczyna używać pierwszych niosących treść słów. W okolicy pierwszych urodzin zwykle mówi już „mama”, „tata”, „baba”.
  • W drugim roku życia słownik malca poszerza się błyskawicznie. Oprócz „prawdziwych” wyrazów są w nim też takie, które dziecko tworzy samo, ułatwiając sobie wymowę albo skracając. Pod koniec drugiego roku dziecko zaczyna budować pierwsze zdania. Na początku są one bardzo proste. To właśnie ten wiek jest najczęstszy, kiedy dziecko zaczyna mówić.

Polecamy również:

Publikacja:
Wydawca serwisu, Redaktor
Oceń 4,05 / 19 głosów
Wyślij znajomym Wyślij znajomym
Drukuj Drukuj
Redakcja poleca
Wypowiedz się!
Nick:
Opinia:
Kalkulator Ciąży
Wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki:
Dzień Miesiąc
Rok Długość cyklu
oblicz tydzień ciąży oblicz datę zapłodnienia oblicz datę porodu
Księga imion - Chłopiec Księga imion - Dziewczynka