Czy wiesz co powinna zawierać treść listu?

Czy wiesz co powinna zawierać treść listu?
Listy piszemy zgodnie z określonymi zasadami – muszą zawierać pewne, z góry ustalone już, normy. Najważniejsze jednak jest to, aby nasz list sprawił przyjemność czytelnikowi! Sprawdź, jak uniknąć niepotrzebnej gafy.
/ 07.05.2010 11:01
Czy wiesz co powinna zawierać treść listu?

List osobisty czy to odręczny, czy też drukowany sprawia, że osoba, która go dostała czuje się wyróżniona – w końcu w dzisiejszych czasach o wiele łatwiej jest wysłać maila lub smsa. Wysyłając list okazujemy drugiej osobie szacunek, dlatego tak ważne jest, by nic nie zepsuć w formie ani treści listu! Nie chcemy przecież, aby nasz adresat poczuł się zawiedziony.

Jeśli chcemy napisać dobry list zastanówmy się najpierw co chcielibyśmy przekazać adresatowi. Należy dokonać wstępnej selekcji – odrzućmy informacje, które mogą być nieinteresujące, przemilczmy opowieści o osobach, których adresat nie zna, plotki oraz długie wywody pełne żalu.

W liście do przyjaciela możesz wspomnieć o wspólnych znajomych, ale nie rozpisuj się zbytnio. Zwłaszcza unikaj wzmianek o osobach dla adresata nieznanych – jeśli już musisz coś na ten temat wspomnieć, zrób to jak najkrócej.

Jeśli piszesz list będąc pełną żalu – zastanów się nad jego wysłaniem. Opisując same nieszczęścia oraz narzekając nie sprawisz adresatowi przyjemności. Jeśli przeczyta Twój list popadnie w przygnębienie, smutek, a może nawet irytację.

Unikaj wylewności – nadmierne rozpisywanie się o intymnych szczegółach Twojego życia nie sprawi nikomu radości! Opisywanie pikantnych szczegółów może jedynie wprawić w zakłopotanie. Podobnie jak wylewności unikaj plotkarstwa! Powstrzymaj się od opisywania zwierzeń znajomych, ich tajemnic i nawet drobnych sekretów.

Pisząc list pod wpływem silnych emocji – np. złości, zastanów się, czy watro taki list wysyłać. Najlepiej odłóż go na 24 godziny, a potem przeczytaj ponownie. Zobaczysz – jeśli emocje już opadną zmienisz ton listu. Podobnie postępuj w przypływie innych emocji, nie tylko złości.

Zobacz też : Tajemnice listu

Do pisania listu używaj prostego języka – pamiętaj, ze ten używany w odległych czasach jest obecnie trudny oraz niezrozumiały. Na zakończenie listu nie pisz niczego negatywnego – koniec musi być pozytywny! Zwrotu typu „Cóż, chyba masz mnie już dosyć, zatem pora kończyć” lub „ Pewnie znudziła Ci się moja opowieść” SA niedopuszczalne! List najlepiej zakończyć zwrotem, do którego odbiorca będzie mógł w jakiś sposób się odnieść. Możesz wspomnieć wspólny wyjazd, ostatnio oglądany wspólnie film lub inne, przyjemne dla adresata skojarzenie.

Składając pod listem swój podpis pamiętaj, że jego forma zależy od wielu okoliczności. Jeśli piszesz do kogoś kogo nigdy nie widziałaś podpisujesz się imieniem i nazwiskiem. Jeśli rozmawiałaś z ta osoba przez telefon podpisz się imieniem, a nazwisko umieść w nawiasie. W liście do znajomego lub przyjaciela podpisujemy się tak, jak zna nas dana osoba – imieniem lub przezwiskiem.

Pisząc w imieniu swoim i innej osoby podpisz list tylko swoim imieniem. Przecież to Ty go piszesz, a nie ta druga osoba! Najlepiej wspomnieć o drugiej osobie w treści – np. „Paweł prosił, abym Ci przekazała”. Wtedy problem wspólnego podpisu rozwiąże się sam. Pamiętaj także, że wysyłając kartki świąteczne i pisząc nie tylko w swoim imieniu musisz umieścić podpis osoby, w której imieniu życzysz komuś wesołych świąt!

Zobacz też : Korespondencja więźniów

Redakcja poleca

REKLAMA