Podziękowania dla gości komunijnych są zwykle bardzo drobne. To skromne upominki, które mają podkreślić, jak ważna jest obecność gości dla organizatorów, czyli najczęściej rodziców dzieci. Bardzo często imprezy komunijne są łączone - grupa rodziców lub opiekunów wspólnie organizuje przyjęcie dla swoich pociech, w ten sposób zmniejszając koszty. Wówczas można zdecydować się na jeden wspólny upominek albo postawić na kilka osobnych. Zobacz, w jaki sposób można podziękować gościom komunijnym za przybycie.
Spis treści:
- Słodkie podziękowanie dla gości komunijnych
- Herbata w ramach podziękowania
- Oryginalne podziękowania dla gości komunijnych
- Jak samemu zrobić podziękowania dla gości komunijnych?
- Jak napisać podziękowania dla gości komunijnych?
Słodkie podziękowanie dla gości komunijnych
Najpopularniejszą formą podziękowania za przyjście na imprezę komunijną jest podarowanie drobnej słodkości. Najczęściej są to krówki mleczne lub niewielkie kruche ciasteczka, zapakowane w ozdobną folię. Często wykorzystuje się także czekoladki Merci albo Ferrero Rocher. Wiele sklepów oferuje spersonalizowane opakowania, które zawierają imię dziecka oraz datę przyjęcia pierwszej Komunii Świętej.
Słodkości możesz położyć luzem niedaleko winietki z imieniem gościa lub na talerzu albo wcześniej włożyć je do ozdobnego pudełeczka, które także jest w większości ofert.
fot. Podziękowania dla gości komunijnych na słodko/Pinterest
Pudełeczko także może być dowolnie opisane, najczęściej jest to również imię oraz data. Jeśli decydujecie się na wspólną imprezę, wpiszcie imiona wszystkich dzieci, jedno pod drugim. Do tak przygotowanego podziękowania możesz dorzucić personalizowany liścik dla gości.
Herbata w ramach podziękowania dla gości komunijnych
Kolejną bardzo popularną formą podziękowania, zarówno na komunii, jak i wielu innych imprezach (np. weselach), jest podarowanie niewielkiej ilości liściastej herbaty. Może być to mała torebeczka, słoiczek albo fiolka. Do takiego upominku dołącza się liścik z podziękowaniem oraz standardowymi elementami - imieniem oraz datą.
Możesz zdecydować się na klasyczną herbatę liściastą (zieloną, czarną, białą, owocową) albo postawić na nieco droższy wariant i wybrać kwitnącą herbatę. Wówczas goście dostaną okrągłe zawiniątko, które należy zalać gorącą wodą i czekać. W ciągu ok. 5-10 minut kulka rozwinie się i wypuści ozdobny kwiat. Taka herbata zazwyczaj nie ma oryginalnego smaku, ale cały efekt zamknięty jest właśnie w rozkwitającym zawiniątku.
fot. Podziękowania dla gości komunijnych: herbata/Adobe Stock, Anna Fedorova
Oryginalne podziękowania dla gości komunijnych
Jeśli nie chcesz stawiać na popularne i oklepane rozwiązania, takie jak herbata czy słodkości, wykorzystaj coś oryginalnego. Świetnym pomysłem będzie np. niewielka świeczka zapachowa, olejek eteryczny albo wosk do kominka. Wybierz zapachy losowo albo dopasuj je do gości, jeśli znasz wszystkich na tyle dobrze, aby wiedzieć co lubią.
Innym ciekawym pomysłem jest podarowanie niewielkiej żywej roślinki. Możesz dostać je w sklepach z upominkami albo wybrać się do marketu budowlano-remontowego albo salonu ogrodniczego. Małe roślinki to najczęściej sukulenty. Zawiń je w dekoracyjny papier i dodaj liścik z podziękowaniem. Taki prezent na pewno będzie nietuzinkowy i zachwyci wszystkich gości.
fot. Podziękowania dla kości na komunię/Adobe Stock, bypink2
Jak samemu zrobić podziękowania dla gości komunijnych?
Personalizowane podziękowania dla gości możesz zrobić także samodzielnie. Jest to świetny sposób, jeśli nie zapraszasz na imprezę wielu osób. Wydrukuj bileciki z podziękowaniem oraz imieniem malucha i datą komunii, a następnie w każdym z nich zrób dziurkę i przeciągnij wstążkę albo sznurek.
Następnie możesz własnoręcznie zrobić świecę zapachową albo wypełnić słoiczki domowymi powidłami lub swojskim miodem. Także saszetki z herbatą możesz przygotować samodzielnie. Wybierz dobrej jakości liście (albo ziarna kawy smakowej) i umieść w papierowej torebce - z łatwością zrobisz ją z papieru pakowego.
Do gotowego upominku dołącz bilecik i gotowe. Goście komunijni na pewno się ucieszą, szczególnie jeśli do podarunku dodasz personalizowany liścik z podziękowaniem.
fot. Jak samemu zrobić podziękowania dla gości komunijnych/Adobe Stock, Malisa Nicolau
Jak napisać tekst podziękowań dla gości komunijnych?
Decydując się na liścik z podziękowaniem lub dodatkową kartkę dla każdego z gości, możesz na niej wpisać tradycyjne podziękowania:
"Dziękujemy, że byliście z nami w tym szczególnym dniu, za prezenty i piękne życzenia, a także za udział w uroczystości przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej. Niech ten skromny podarunek umili Wam dzień".
Świetnie sprawdzi się także tekst wybranej modlitwy albo fragment Pisma Świętego, np.:
Mój ukochany Boże,
wiem, że Ty wszystko możesz.
Z serca prosze Cię całego,
miej w opiece mnie małego,
naucz mnie żyć tak jak trzeba,
i zaprowadź mnie do nieba.
Amen.
***
Święty, potężny jesteś Panie nasz!
Przed Tobą dziś możemy stać.
Dzięki łasce, nie dzięki nam samym.
***
Niech cię Pan błogosławi i strzeże.
Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą,
niech cię obdarzy swą łaską.
Niech zwróci ku tobie oblicze swoje
i niech cię obdarzy pokojem.
(Lb 6,24-26)
***
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.
(J6,51)
***
Zamiast modlitw i fragmentów Biblii możesz wykorzystać także piękne i mądre cytaty na Komunię Świętą, które dodatkowo mogą posłużyć także jako życzenia komunijne. Nie powinny być one zbyt długie, aby zmieściły się na niewielkim bileciku czy kartce i nie wyglądały jak ściana tekstu.
Tak przygotowane podziękowania na pewno będą wyglądać elegancko i sprawią, że goście poczują się wyróżnieni i docenieni.
Czytaj także:
Życzenia na komunię od chrzestnej
Krótkie życzenia komunijne
Mądry prezent na komunię