Zakochani w wnukach

Nie od dziś wiadomo, że nikt tak nie kocha najmłodszych, jak ich babcie i dziadkowie. Podpowiadamy, jak zadbać o ich dobre relacje.

fot. Panthermedia
Po co dziecku babcia i dziadek?
Dziadkowie darzą wnuki bezinteresowną miłością. Mają więcej czasu i cierpliwości, by godzinami się z nimi bawić. Dla nich wnuczek jest zawsze najpiękniejszy i najmądrzejszy. Wszystko potrafi wcześniej niż inne dzieci i oczywiście ma to po babci albo po dziadku. Kontakt z wnuczętami mobilizuje też nestorów rodziny do ciągłej aktywności życiowej.

W jaki sposób pielęgnować miłość na odległość?
Osoby starsze boją się samotności, tego, że nie są już potrzebne. Maluchy wnoszą w ich życie optymizm i radość. Dobrze, jeżeli dziadkowie mogą od czasu do czasu służyć im i ich rodzicom pomocą i doświadczeniem. Podtrzymuj regularne kontakty z dziadkami, odwiedzaj ich razem z dziećmi, zapraszaj babcię z dziadkiem do siebie tak często, jak to możliwe.

Jak zadbać o relację z dziadkami pod wspólnym dachem?
Dziadkowie scalają pokolenia, są łącznikiem między przeszłością rodziny i jej życiem obecnym. Pomoc w codziennych czynnościach, zwłaszcza przy malutkim dziecku, jest nieoceniona. Ale istnieje niebezpieczeństwo, że rodzice, zwłaszcza mocno zaangażowani w pracę zawodową, nadmiernie obarczą dziadków obowiązkami. Dziadkowie mogą pomagać, ale nie powinni wyręczać rodziców.

Co robić, gdy pomoc jest zbyt intensywna?
Świeżo upieczeni dziadkowie mogą wpaść w euforię gdy pojawi się wnuczek. Są w nim zakochani i zrobią wiele, by spędzać z nim dużo czasu, zapominając o rodzicach. Nadmierne wtrącanie się tuszuje lęk przed czuciem się bezużytecznym. Wnuczek daje szansę na nową aktywność i poczucie spełnienia w nowej roli. Warto ustalić terminy, częstotliwość wizyt dziadków oraz zasady zajmowania się dzieckiem.

Babcia krytykuje mamę. Jak sobie z tym poradzić?
Dziadkowie chcą dla wnuka jak najlepiej, ale często wydaje im się, że wiedzą lepiej od rodziców, jak o niego zadbać. Zwykle konflikt pojawia się między mamą a babcią, która ciągle jeszcze pamięta, jak zajmowała się własnymi dziećmi i trudno jej zrozumieć, że czasy się zmieniły, a wraz z nimi opinie dotyczące sposobu karmienia czy pielęgnowania niemowlęcia. Powiedz babci, że chętnie wysłuchasz jej rad, ale wolałabyś opiekować się dzieckiem po swojemu.
Jak powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)