POLECAMY

9 rad dla babci i dziadka

Martwicie się, gdy wasze dzieci popełniają błędy. A może warto skupić się na tym, co robią dobrze? Obecność dziadków to skarb, o ile dawkowany jest z umiarem. Podpowiadamy, jak to osiągnąć!
9 rad dla babci i dziadka
Może wam się wydawać, że młodzi ludzie nie wiedzą, jak się zabrać do pielęgnacji i wychowania dziecka. Pozwólcie im się tego nauczyć. Poradzą sobie! Tak jak wy sobie poradziliście. Pomóżcie im wydorośleć, bądźcie blisko, cieszcie się wnukami!

Oto rady dla ciebie, babciu i dziadku. Każde z was może wiele zdziałać dla poprawy stosunków w rodzinie.

1. Pomagaj, ale z wyczuciem

To, że synowa pozwala teściowej, u której mieszka, codziennie kąpać dziecko, nie oznacza, że jest z tego zadowolona. Młodzi ludzie niekiedy po prostu nie potrafią odmówić, choć w głębi duszy czują złość. Nawet jeśli wydaje ci się, że pomoc byłaby wskazana, a młoda mama nie chce z niej skorzystać, nie nalegaj – to może wywołać odwrotny skutek. Czasem trzeba się wycofać ze słowami: „Powiedz, jak będziesz mnie potrzebować”.

2. Wspieraj młodą mamę
Pomóż jej uwierzyć, że znakomicie spisuje się w nowej roli, dodawaj otuchy w trudnych chwilach. Podkreślaj, jak wiele już się nauczyła, ale nie przypisuj sobie zasług w tej edukacji. Traktuj swoją pomoc jako naturalne zachowanie starszego pokolenia. Możesz opowiedzieć o swoich wątpliwościach i niepokojach z tego okresu. To pozwoli twojej córce lub synowej poczuć się pewniej. Pomóż jej też zadbać o siebie zaproponuj wspólne wyprawy na basen, gdzie zajmiesz się maluchem.

3. Mów wprost, co cię gryzie
Uważaj też na podburzanie jednego rodzica przeciwko drugiemu. Nie mów do syna: „Nie rozumiem, dlaczego twoja żona nie chce zakładać dziecku sweterka, przecież ono się przeziębi!”, lecz porozmawiaj otwarcie o swoich poglądach na temat ubierania z synową lub z obojgiem.

4. Uważnie słuchaj własnych dzieci
Sądzisz, że nie sprawdzasz się jako babcia lub dziadek, bo rodzice dziecka nie podzielają twoich poglądów ani nie chcą słuchać rad. Niepotrzebnie. Wiele spraw można i warto wyjaśnić, by uniknąć nieporozumień. Staraj się nie tylko wypowiedzieć własne zdanie, ale także wysłuchać i zrozumieć. Młoda mama wrażliwa na potrzeby dziecka najlepiej wie, czego mu potrzeba. Jeśli prosi cię o wcześniejszy powrót ze spaceru, dostosuj się, zamiast wracać późno, gdy maluch jest już bardzo głodny.

5. Unikaj oceniania, narzucania zdania
Każdemu trudno jest wytrzymać nieustające komentarze. Negatywne opinie staraj się więc przekazywać w sposób delikatny i przemyślany. Uważaj na zdania: „A nie mogłaś...”, „Zrób lepiej tak...”. Pamiętaj, że każdy ma prawo troszczyć się o swoje dziecko zgodnie z własnymi przekonaniami. To do mamy dziecka należy decyzja, kiedy zrezygnuje z karmienia piersią albo posadzi je na nocnik.

6. Wzbogacaj swoją wiedzę
Nie zaszkodzi, gdy od czasu do czasu sięgniesz po dobry poradnik. Poznanie współczesnych metod wychowania pozwoli ci spojrzeć z większym zrozumieniem na młodych rodziców. Czasami słowo pisane bardziej przekonuje niż wypowiedziana opinia. Nie obraź się więc, jeśli syn lub córka podsunie ci artykuł zatytułowany: „Jak najlepiej żyć z dziadkami”, lecz przeczytaj i wyraź swoją opinię. Może podczas dyskusji dojdziecie do spraw istotnych dla was.

7. Zmierzaj do kompromisów
Nigdy nie oczekuj od dziecka deklaracji, czy kocha bardziej mamę, czy babcię lub do których dziadków woli jeździć na wakacje. Mama zawsze będzie dla niego najdroższą osobą. Pamiętaj, że dziecko chce mieć i kochać zarówno rodziców, jak i dziadków. Jeśli potrafią oni ze sobą współpracować, ma pełne bezpieczeństwa, szczęśliwe dzieciństwo.

8. Szanuj zasady rodziców
Przywilejem babci i dziadka jest pozwalanie wnukom na więcej. Jednak nawet jeśli rozpieszczasz malucha, wyręczasz go, dajesz mu słodycze, to nie możesz łamać zasad rodziców. Trzeba przestrzegać określonych pór snu, nie nosić bez potrzeby na rękach, karmić odpowiednio do wieku, a jeśli wnuczek tego wymaga, uważać także na produkty, które mogą go uczulać. Nie należy też pozwalać na to, czemu rodzice są przeciwni, a np. w spornej sprawie słodyczy spytać ich o zgodę.

9. Nie poświęcaj się, pozostań sobą
To może cię łatwo wpędzić w pułapkę zniechęcenia i zmęczenia codziennymi obowiązkami. Zaproponuj własnym dzieciom taki sposób spędzania czasu z wnukiem, jaki sprawia przyjemność również tobie. Podejdź do spotkania z małym człowieczkiem jak do szansy nowego odkrywania świata. Dziecięce ciekawość, zachwyt, wytrwałość – to ci przypomni twoje własne pasje sprzed lat. Opiekując się wnukiem, nie zaniedbuj przyjaciół, zainteresowań, nie rezygnuj z wakacji. W życiu znajdzie się miejsce na wszystko!
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)