Test ciążowy

Dziś można bardzo wcześnie stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży. Wystarczy wykonać łatwo dostępny, domowy test ciążowy.

Testy ciążowe opierają się na wykazaniu obecności hormonu HCG. Gonadotropina łożyskowa jest hormonem występującym u kobiet we wczesnym okresie ciąży, wytwarzana w łożysku. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy.

Poziom hormonu we krwi wzrasta już po 7 dniach od owulacji. Następnie wolno i stabilnie rośnie, aż do 2-3 miesiąca ciąży. Po tym okresie poziom HCG spada, aż do porodu.

Test ciążowy

Zasadniczo istnieją trzy rodzaje testów ciążowych:
  • domowy test ciążowy
  • laboratoryjny test moczu
  • laboratoryjny test krwi

Domowe testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG w moczu. Są one bardzo proste w użyciu i dają około 90 % pewności. Niektóre testy są w stanie wykazać ciążę już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki (około 14 dni po zapłodnieniu). Domowy test ciążowy wcześniej wykrywa ciąże niż badanie ginekologiczne, a nawet badanie usg. Testy ciążowe są niedrogie i wykonać je może każda kobieta. Test ciążowy można kupić w każdej aptece bez recepty.

Jednakże może zdarzyć się, że domowe testy ciążowe dają wynik negatywny mimo, że faktycznie kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju testy ciążowe nie są 100% dokładne. Dlatego też jeśli wynik testu był negatywny, a miesiączka się nie pojawia należy wykonać badanie jeszcze raz. Jeśli kolejny wynik będzie negatywny, a krwawienie nie występuje należy zgłosić się do lekarza.
Mama na rynku pracy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (270)
martapiec/4 miesiące temu
Dodam że ostatnia miesiączkę miałam 8 mają mieszkam za granicą więc jaka kolejek wizyta u lekarza nie wchodzi w grę ani testy z krwi
martapiec/4 miesiące temu
Witam mam takie pytanie spuznia mi się już 7 dni lekko powoływania nie podbrzusze żadnych innych objawów nie mam zrobiłam test clearblue digital i wyszło że nie ma ciąży czy może być za wcześniej na pokazanie wyniku pozytywnego
Gość We-Dwoje.pl/4 lata temu
czy test ciążowy może się mylić ale w drugą stronę tzn. pokazywać dwie kreski w przypadku kiedy tej ciąży nie ma? test był zrobiony 6 dni po spodziewanej miesiączce?
POKAŻ KOMENTARZE (270)