Test ciążowy

Dziś można bardzo wcześnie stwierdzić, czy kobieta jest w ciąży. Wystarczy wykonać łatwo dostępny, domowy test ciążowy.

Testy ciążowe opierają się na wykazaniu obecności hormonu HCG. Gonadotropina łożyskowa jest hormonem występującym u kobiet we wczesnym okresie ciąży, wytwarzana w łożysku. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy.

Poziom hormonu we krwi wzrasta już po 7 dniach od owulacji. Następnie wolno i stabilnie rośnie, aż do 2-3 miesiąca ciąży. Po tym okresie poziom HCG spada, aż do porodu.

Test ciążowy

Jak pomóc piersiom wrócić do formy po ciąży i karmieniu piersią?
Zasadniczo istnieją trzy rodzaje testów ciążowych:
  • domowy test ciążowy
  • laboratoryjny test moczu
  • laboratoryjny test krwi

Domowe testy ciążowe wykrywają obecność hormonu hCG w moczu. Są one bardzo proste w użyciu i dają około 90 % pewności. Niektóre testy są w stanie wykazać ciążę już pierwszego dnia po terminie spodziewanej miesiączki (około 14 dni po zapłodnieniu). Domowy test ciążowy wcześniej wykrywa ciąże niż badanie ginekologiczne, a nawet badanie usg. Testy ciążowe są niedrogie i wykonać je może każda kobieta. Test ciążowy można kupić w każdej aptece bez recepty.

Jednakże może zdarzyć się, że domowe testy ciążowe dają wynik negatywny mimo, że faktycznie kobieta jest w ciąży. Tego rodzaju testy ciążowe nie są 100% dokładne. Dlatego też jeśli wynik testu był negatywny, a miesiączka się nie pojawia należy wykonać badanie jeszcze raz. Jeśli kolejny wynik będzie negatywny, a krwawienie nie występuje należy zgłosić się do lekarza.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (268)
Gość We-Dwoje.pl/4 lata temu
czy test ciążowy może się mylić ale w drugą stronę tzn. pokazywać dwie kreski w przypadku kiedy tej ciąży nie ma? test był zrobiony 6 dni po spodziewanej miesiączce?
Gość We-Dwoje.pl/2 lata temu
Czy 7 dni po stosunku mogę zrobić juz test ciążowy?
Gość We-Dwoje.pl/5 lat temu
Dnia 24.09 uprawiałam z chłopakiem petting . Chłopak wytrysnął spermą mi na brzuch . Nie wytarłam jej tylko założyłam majtki i bluzkę . Dotknął również penisem moich warg sromowych (przed wytryśnięciem spermy ). Po kilku dniach (28,09,)wykonałam test ciążowy gdyż dopadł mnie strach że mogę być w ciąży (prawdopodobnie z nerwów było mi niedobrze oraz miałam ból jajników) . Wynik był negatywny . 2 wykonałam 01,10 i również wynik był negatywny. Jednak dzisiaj( 03,10 ) znów mam bóle jajników . Dodam jeszcze że w środę(28,09) dodałam gęstego biało-przezroczystego śluzu i że jestem dziewicą . Ostatni okres dostałam 17.09 a mój cykl to mniej więcej 28 dni . Ostatnio byłam również trochę przeziębiona.Natomiast od (4,09) oddaję prawie co pół/ godzinę mocz. Czy jest prawdopodobieństwo że mogę być w ciąży ? Bardzo się boję i wolałabym się obejść bez wizyty u ginekologa . Do miesiączki mam jeszcze niecałe 2 tyg a nie zniosę tej niepewności ;( Z góry dziękuję za odpowiedz .
POKAŻ KOMENTARZE (268)