Jak wygląda opieka douli nad kobietą w czasie porodu i po porodzie?

Doula pomaga młodym rodzicom w szpitalu, ale i poza nim
Doula to osoba mająca wspierać kobietę w początkach macierzyństwa zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Dawniej jej funkcje spełniały matki, siostry, przyjaciółki - dziś młode mamy wybierają doulę, polegając na jej profesjonalnym przeszkoleniu, doświadczeniu i umiejętnościach. Na czym dokładnie polega pomoc douli?
/ 22.06.2012 10:19
Doula pomaga młodym rodzicom w szpitalu, ale i poza nim

Opieka douli w czasie porodu zaczyna się z chwilą przyjazdu do szpitala i trwa nieprzerwanie do pierwszych godzin po porodzie, chyba że młodzi rodzice poproszą o kontynuowanie jej przez kolejne dni pobytu w szpitalu. W takim wypadku doula powinna wrócić do domu, odpocząć, a następnie podjąć swoje kolejne obowiązki.

Czym zajmuje się doula?

Nie ma jednego schematu pomocy douli nad kobietą w czasie porodu, można jedynie przytoczyć kilka najpowszechniej występujących sytuacji, które mają miejsce na oddziale porodowym. Przyjmijmy, że przyszły tata również chce uczestniczyć czynnie przy porodzie. Ta sytuacja powinna być oczywiście wcześniej omówiona z młodymi rodzicami, gdyż już w szpitalu nie powinny zaistnieć żadne nieprzewidziane okoliczności. Spokój i ukierunkowanie całej uwagi na kobietę rodzącą jest podstawowym warunkiem odpowiedzialnego zachowania się douli. W drugiej fazie porodu powinna ona także wymieniać się z partnerem kobiety rodzącej tak, aby z nim nie kolidować, czasem jednak wystarczy jedynie jej obecność w pokoju obok, aby w każdej chwili służyć poradą lub wsparciem na prośbę rodziców. Jeśli kobieta rodząca wyrazi chęć, przy jednoczesnej zgodzie ojca na obecność obok niej tylko douli, ta – rozmową i asystą – pokazuje rodzącej jak odpowiednio oddychać, zachęca ją do poruszania się, objaśnia bieżącą sytuację porodową. Tak naprawdę nie ma rzeczy, której doula nie może wykonać, jeśli rodząca ją o to poprosi. Ważne, by obie kobiety rozumiały się i miały do siebie zaufanie.

Zobacz: Wniosek o urlop rodzicielski - wzór

Doula wspiera również emocjonalnie

Doula nie powinna przeszkadzać personelowi medycznemu ani kwestionować ich decyzji. Zapytana przez kobietę lub jej partnera powinna udzielać odpowiedzi zgodnej ze stanem faktycznym, bez wchodzenia w kompetencje lekarzy czy położnej. Jej odpowiedź powinna być obiektywna, ale zawsze służąca dobru kobiety i jej dziecka. Czasem wystarczy tylko trzymanie za rękę, gładzenie po głowie, czy „plotkowanie”. Bez względu na to, co będzie robić doula, najważniejsze jest, aby wskutek jej obecności atmosfera w pokoju porodowym była przyjazna i ciepła, a kobieta podczas porodu nie była rozpraszana, lecz skoncentrowana na tym, by jej dziecko urodziło się zdrowe.

Dalsza opieka i pomoc

Po porodzie, jeszcze w szpitalu, doula powinna pomóc młodej mamie w odpoczynku, higienie, nauce karmienia piersią, pielęgnacji noworodka, młodemu tacie natomiast wskazać, jak odnaleźć się w nowej dla niego sytuacji. Opieka douli jest równie ważna po powrocie do domu – mówienie ciepło o nowych obowiązkach, jakie teraz czekać będą na młodych rodziców, jest jednym z priorytetowych zadań douli po opuszczeniu oddziału położniczego.  Do jej zadań należą pomoc młodej mamie z odnalezieniem się w nowej roli w pierwszych dniach po powrocie z dzieckiem do domu oraz pokazanie młodemu ojcu, jak ważna jest teraz jego osoba w życiu dziecka, umiejętność słuchania. Doula może także wspólnie z młodą mamą pójść na spacer z maluszkiem, nauczyć ją i jej partnera prawidłowo odczytywać dźwięki, którymi niemowlę komunikuje się z rodzicami.

Kolejne role douli

Jeśli w trakcie spędzania wspólnych chwil z rodziną doula zauważy jakieś niepokojące ją zachowania, powinna zainterweniować, gdyż w porę rozpoznane symptomy, np. nerwicy poporodowej u kobiety, pozwolą szybko zaradzić przyszłym komplikacjom. Pomoc douli powinna ustać po 6 tygodniach od porodu. Zdarza się jednak niejednokrotnie, że młodzi rodzice nadal życzą sobie jej pomocy. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że wtedy doula często staje się nianią. I warto o tym pamiętać.

Polecane: Kim jest doula i w jaki sposób ją wybrać?

Katarzyna Wójcik-Brylska, doula/ us

Redakcja poleca

REKLAMA