Kim jest doula i w jaki sposób ją wybrać?

Doula udziela wsparcia kobiecie podczas ciąży, porodu oraz po porodzie. Sprawdź, co może ci ofiarować doula, na czym polegają jej działania, jakie powinna mieć kompetencje oraz w jaki sposób ją wybrać.
Kim jest doula i w jaki sposób ją wybrać?

Doula to osoba, która w życiu zarówno prywatnym, jak i zawodowym, kieruje się przede wszystkim sercem. To doświadczona w macierzyństwie kobieta, która daje wsparcie emocjonalne, fizyczne i informacyjne kobiecie (oraz jej partnerowi) w czasie ciąży, podczas porodu oraz po porodzie. Działania douli nie powinny wychodzić poza ten obszar.

Doula nie musi mieć wykształcenia medycznego, ale osoba z wykształceniem medycznym, np. położna, może być doulą. Warunkiem jest, aby podczas asysty przy porodzie nie łączyła obu ról. Takie rozgraniczenie wprowadza porządek i spokój dla kobiety rodzącej oraz dla jej partnera. Dzięki niemu młodzi rodzice wiedzą, czego mają prawo oczekiwać od personelu medycznego, a czego od douli.

Doula nie może wchodzić w kompetencje lekarza czy położnej; może jedynie tłumaczyć ciężarnej, na czym polegają ich działania oraz zadawać pytania w imieniu swej podopiecznej. Może również wspierać rodzącą masażem czy pomagać w radzeniu sobie z bólem. Doula i położna nie wchodzą w swoje kompetencje, bowiem doula zajmuje się kobietą od pasa w górę, a położna od pasa w dół.

Doula w Polsce

Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia dotyczącego nowych standardów w opiece okołoporodowej, dostępność usług douli na oddziałach szpitalnych w Polsce stała się o wiele prostsza. W Polsce doula nie jest zawodem w sensie prawnym – to raczej powołanie i misja.

Kobiety nie chcą rodzić samotnie albo w grupach z innymi rodzącymi na tej samej sali. Chcą rodzić z inną kobietą, ale taką, której obecność będzie pozytywnie wpływać na ich emocje podczas porodu. Chcą zainteresowania i fachowej porady, chcą wejść w nowy etap swojego życia bez autorytatywnych podpowiedzi i czyhania na potknięcia.

Amerykańskie badania wykazały, że kobiety rodzące z kimś, w kim miały oparcie i pomoc, rodziły szybciej, rzadko sięgały po znieczulenie farmakologiczne, rzadziej też dochodziło u nich do porodu indukowanego i zakończonego kleszczowo lub cesarskim cięciem.

Jeśli w Polsce rola douli się upowszechni, tak jak w Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej, można przypuścić, że spadnie liczba porodów kończących się cesarką lub powikłaniami okołoporodowymi.

Warto wiedzieć: Kiedy wykonuje się cesarskie cięcie?

Jak wybrać doulę?

Czym się kierować w wyborze douli? Przede wszystkim intuicją. Doula ma być na czas ciąży, porodu, a także po porodzie wsparciem dla kobiety. To jej ciężarna powierzy swoje obawy, rozterki i wątpliwości. To od niej – w dużej mierze – będzie zależało dobre samopoczucie kobiety w ciąży, a także jakość jej życia.

W wyborze douli nic nie zastąpi bezpośredniego spotkania i rozmowy. Podczas rozmowy należy pamiętać, że profesjonalna doula to osoba, która zna swój obszar działania. Nie poucza, ale raczej naprowadza, ukierunkowuje. W swoich działaniach powinna się kierować jedynie dobrem przyszłej mamy, jej dziecka i partnera.

Oczywiście warto również posłuchać innych osób na temat konkretnej douli – pamiętajmy jednak, że należy przy tym zachować ostrożność. Każdy człowiek ma indywidualne preferencje i oczekiwania. Trzeba zaufać własnej intuicji, a tę kobiety w ciąży mają bardzo dobrze rozwiniętą.

Polecamy: Strach przed porodem - jak go pokonać?

Przygotowała: Katarzyna Wójcik-Brylska, doula

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)