Jakie prezenty kupować z okazji Dnia Nauczyciela?

Jakie prezenty kupować z okazji Dnia Nauczyciela? fot. Czywiesz.pl
Dzień nauczyciela to od wielu lat okazja do wyrażenia pedagogom i pozostałym pracownikom szkoły wyrazów uznania za pracę, którą wkładają w uczenie i wychowanie dzieci. To też czas, kiedy całe klasy lub poszczególni uczniowie w dowód wdzięczności ofiarowują symboliczne upominki. Co zrobić, żeby nasz prezent był miłą niespodzianką i nie okazał się nieprzyjemną pomyłką?
/ 05.10.2010 14:26
Jakie prezenty kupować z okazji Dnia Nauczyciela? fot. Czywiesz.pl

Po pierwsze – klasycznie

Najbardziej popularne prezenty 14 października to oczywiście kwiaty. Wybierając bukiet pamiętajmy o kilku żelaznych zasadach

Liczba kwiatów powinna być nieparzysta. W przeciwnym razie nasz bukiet może zostać odebrany nawet jako obelga, ponieważ takie wiązanki kupuje się tylko z okazji pogrzebu!

Unikajmy dwuznacznej symboliki. Wręczanie wielu kwiatów ma przypisany dodatkowy sens. Wystarczy wspomnieć tradycyjne czerwone róże czy gerbery. Dzień nauczyciela nie powinien być okazją do sprawienia obdarowywanemu przykrości ani do wyznawania gorących uczuć!

Niebezpiecznie jest dawać kwiaty doniczkowe. Mogą sprawiać problem (nie każdy wie jak o nie dbać i nie każdy chce je trzymać w mieszkaniu)

Przed kupieniem wielkiej wiązanki warto się zastanowić, czy jej przewiezienie do szkoły, a potem do domu nauczyciela nie będzie zbyt dużym problemem.

Pod żadnym pozorem nie należy kupować sztucznych kwiatów, nie jest również przyjęte obdarowywanie nauczycieli suszonymi kompozycjami.

Po drugie – słodko

Drugim, bardzo popularnym prezentem są różnego rodzaju słodycze: bomboniery, wielkie czekolady, elegancko zapakowane cukierki itp. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że wiele osób po prostu lubi się nimi zajadać, nie usychają, jak bukiety i sprawiają wrażenie prezentów z jednej strony niezobowiązujących, z drugiej w pewnym stopniu użytecznych.

Jednak kupując praliny warto zastanowić się, czy nauczyciel jada słodycze. Często taki prezent, np. dla cukrzyka lub osoby uczulonej może być raczej problemem. Zanim więc zdecydujemy się na taki zakup dowiedzmy się, o ile to możliwe, czy nauczyciel może jeść słodycze i czy jest łasuchem :)

Zobacz też: Opakowanie to też prezent

Po trzecie – indywidualnie

Bardzo często Dzień Nauczyciela jest traktowany jako okazja do zrobienia szczególnie miłego prezentu wychowawcy. Można oczywiście podarować mu wyjątkowo piękny bukiet lub ulubione słodycze, jednak bywa, że uczniom zależy na tym, żeby prezent był trwałą pamiątką.

Warto wtedy udać się do księgarni i, najlepiej z pomocą wykwalifikowanego pracownika, wybrać ciekawą pozycję.

Nie oznacza to wcale, że książka musi być związana z przedmiotem, którego dana osoba uczy.

Uniwersalne pozycje – albumy, elegancko wydana klasyka czy nowe, popularne powieści mogą ucieszyć każdego nauczyciela.
Jeśli nie zdecydujemy się na książkę, możemy wybrać się do sklepu muzycznego po płytę (np. z przebojami z lat młodości wychowawcy) albo do branżowych sklepów z upominkami po ładny drobiazg.

Bardzo powszechnym i miłym zwyczajem jest też składanie podpisów na specjalnym dyplomie lub kartce pocztowej dołączonej do prezentu.

Po czwarte – inaczej

Czasem zdarza się, że nauczyciel ma szczególną pasję, o której wiedzą uczniowie. Może być to zbieranie znaczków, modeli, antykwarycznych egzemplarzy map lub starych radioodbiorników. Jeśli wiemy, co interesuje osobę, dla której chcemy przygotować ciekawy i nieszablonowy prezent, nie pozostaje nic innego, jak wybrać się na poszukiwania.

Najciekawsze i nierzadkie dziedziny, którymi bywają zainteresowani nauczyciele to:

  • podróże
  • historia sztuki
  • muzyka
  • motoryzacja
  • historia wojskowości
  • kolarstwo i artykuły rowerowe

Należy jednak pamiętać, że niestosowne jest kupowanie bardzo drogich upominków ani takich, które mogą być obraźliwe.

Zobacz też: Prezent zabroniony

Redakcja poleca

REKLAMA