POLECAMY

Co kupić na dzień nauczyciela?

Sprawa prezentów na dzień nauczyciela od zawsze budziła kontrowersje. Każdy uczeń powinien wręczyć prezent indywidualnie, a może lepiej zrobić klasową „zrzutkę” i kupić jeden podarunek od grupy? Jakie cenowe granice obowiązują przy zakupie? Ile należy wydać, aby nie popełnić gafy lub nie zostać uznanym za „lizusa”?
Co kupić na dzień nauczyciela?

Dzień nauczyciela (właściwie: Dzień Edukacji Narodowej) obchodzony jest w Polsce 14. października. Jest do doskonała okazja, aby wyrazić sympatię swoim belfrom. W tym czasie nie odbywają się zajęcia szkolne, a czasem organizowane są szczególne uroczystości. Przeddzień 14. kwiaciarnie pękają w szwach. Niektóre nawet wydłużają godziny pracy…

Propozycje standardowe i niezobowiązujące

Kwiaty są doskonałym, ponadczasowym prezentem. Nauczyciele je uwielbiają! Poza niewątpliwym urokiem taki podarunek daje również swoiste bezpieczeństwo: zawsze jest taktowny i sympatyczny. To bez różnicy, czy zdecydujemy się na pojedynczą różę udekorowaną wstążką czy na duży (oczywiście w granicach rozsądku) bukiet. Jeśli to wydaje się niezbyt oryginalne, dołączyć można liścik lub laurkę. Kwiaty zwiędną, a nauczyciel zachowa kartkę na długo.

Innym prezentem tego typu są słodycze. Poza zaletami wspólnymi z kwiatami posiadają jeszcze jedną – prócz bycia samym w sobie miłym akcentem dają także chwilę przyjemności (nie tylko nauczycielowi, ale i jego pociechom).

Dla szczególnie lubianego nauczyciela

Jeśli dany belfer darzony jest szczególną sympatią i zależy nam, aby poczuł się wyjątkowo (a jednocześnie nie chcemy stawiać go w niezręcznej sytuacji) można zdobyć się na ciekawszy podarunek, np. organizer. Nie jest to rzecz szczególnie droga (ładny notes można kupić za kwotę do 50 zł), a z pewnością będzie bardzo praktycznym upominkiem.

Inną propozycją mogą być perfumy: tu jednak należałoby by być ostrożnym. Na pewno marki takie, jak Dior czy Versace mogłyby skrępować nauczyciela i osiągnęlibyśmy efekt odwrotny do oczekiwanego. Oczywiście nie należy też kupować perfum w zwykłym hipermarkecie: nie chcielibyśmy, żeby nasz ukochany nauczyciel zobaczył „swój prezent” na półce obok szczotek – z etykietą „promocja”. Złotym środkiem będzie w tym przypadku niewielka pojemność markowych perfum lub bardziej „neutralna” marka.

Innym ciekawym i bardzo „szkolnym” prezentem jest książka. Może to być np. powieść, którą ostatnio czytaliście i chcielibyście ją polecić nauczycielowi. Należy jednak pamiętać, aby gatunek również był stosowny, np. kryminał albo powieść obyczajowa. Z pewnością nie powinien być to horror (mogły to być źle zrozumiane) czy romans. Dobrą propozycją byłaby także książka związana z przedmiotem wykładanym przez profesora (należy jednak wcześniej dowiedzieć się dyskretnie, czy nie posiada już takiej pozycji).

Prezent grupowy

W przypadku podarunku dawanego od całej klasy wybór odpowiedniego prezentu jest dużo szerszy. Po pierwsze: mamy pewność, że kupując zbyt drogą rzecz nie zostaniemy źle zrozumiani. Po drugie: możemy zdecydować się na bardziej osobistą rzecz, ponieważ będzie ona kojarzona nie z jednym, konkretnym uczniem – a z całą klasą. Po trzecie: organizując zbiórkę pieniędzy do dyspozycji mamy o wiele większą kwotę, a więc nauczyciel – zamiast 30 bukietów, zabierze do domu jeden drobiazg, za to użyteczny i wyjątkowy.

W takim przypadku możemy zdecydować się np. na dobrej marki wieczne pióro lub długopis, perfumy czy zestaw ekskluzywnych kosmetyków, szwajcarski zegarek na rękę, gustowną – choć na pewno nie zbyt ekstrawagancką – biżuterię (dla Pani Profesor) lub wysokiej klasy scyzoryk (dla Pana Profesora).

Można też pójść w innym kierunku – kupić ogromnego, pluszowego misia ze schowaną w kieszonce kartką z laurką. Warto jednak zorientować się, czy tego typu prezent nie będzie kłopotliwy. Jeśli łączy Was mocna zażyłość z nauczycielem pewnie będziecie wiedzieć, czy mieszka w domu czy małym mieszkaniu, czy ma dzieci itd.
Jeśli znacie hobby swojego belfra – to również bardzo ułatwi Wam zadanie. Kocha jeździć na nartach? Sprezentujcie mu gogle narciarskie! Pokażecie, że do wyboru prezentu podeszliście bardzo indywidualnie, a poza tym – pamiętaliście, jaka jest jego pasja (a przecież wspomniał o tym, przypadkiem, tylko raz).

Bez względu jednak na to, co kupicie, pamiętać należy, że szczere życzenia i podziękowania to coś, co sprawi nauczycielowi największą przyjemność. A jeśli życzenia składane są przez byłych uczniów – jest to nie tylko miłe, ale i niezwykle budujące. Jeśli bowiem mimo ukończenia nauki nadal pamiętają o swoim belfrze znaczy to, że osiągnął ogromny sukces.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Prezent Marzeń, od nich jakieś pakiety - w tym kierunku idźcie. Niech ten prezent będzie jakoś racjonalnie dograny, tam macie ciekawe pomysły. Jeśli macie nauczycieli z dystansem do siebie, to naprawdę możecie im coś sensownego dobrać.