Jak nauczyć się szybciej uczyć?

Jak nauczyć się szybciej uczyć?
Zazwyczaj zanim zaczniemy się uczyć, nie zastanawiamy się jak zrobić to najszybciej i najbardziej efektywnie. Poniekąd kluczem do lepszych rezultatów jest zasada – nie ciężko, a mądrze. Nasz mózg jest głównym narzędziem odgrywającym rolę w nauce i poznanie go bliżej pozwoli nam wykorzystać w pełni jego możliwości.
/ 03.06.2011 10:58
Jak nauczyć się szybciej uczyć?

W szkołach nie uczą nas jak się uczyć, przez co polegamy na starych, wyćwiczonych technikach „wkuwania wiedzy”, które niekoniecznie są dobre.

Nauka kojarzenia

Nasz mózg ma praktycznie nieograniczone pokłady pamięci, które łączy w formie specjalnych wzorców. Posiadamy w nim korę skojarzeniową, która bez problemu kojarzy ze sobą podobne elementy. Jeżeli np. wyobrazimy sobie psa to możemy wymienić różne ich rasy i nazwy.

Pomarańczę przydzielamy do kategorii owoców, aczkolwiek jest ona także dostępna w obiektach okrągłych. Zasada jest prosta. Im więcej informacji łączysz, tym więcej zapamiętujesz. Dlatego też, nauczenie się magazynować wiedzę w postaci różnych skojarzeń jest złotym środkiem na szybszą i lepszą naukę. 

Zobacz też: Cztery kroki do lepszej pamięci

Jak tworzyć skojarzenia?

Zasady gramatyki możemy przyswajać w postaci rymowanek lub piosenek. Kiedy mamy do zapamiętania szereg obiektów w odpowiedniej kolejności, dobrze jest ułożyć krótką historyjkę. Jak zapamiętać kolejność planet? Opierając się właśnie na tej metodzie. Np. Merkury pierwszy w szeregu, z góry patrzy na Wenus.

Ta ma go dość i twardo stąpa po Ziemi. Mars zazdrosny miota ognie na Jowisza, który jako największa planeta przyprowadza go do porządku. Pierwsze litery planet - Saturn, Uran, Neptun – tworzą SUN. Co też łatwo zapamiętać, kojarząc oczywiście ze Słońcem. Ponadto, istnieje inna metoda związana także z tworzeniem zdań. Pierwsze litery wyrazów będą pomagać nam w odzyskiwaniu wiedzy.

„Pan Bolesław To Dobry Kolega, Grochu, Chrzanu Jada Wiele”. Wiadomo, że po tych literach w poprawnej pisowni polskiej występuje zawsze „rz”. Mamy w zanadrzu również tzw. skojarzenia fizyczne. Na tej zasadzie dziecko dotykając serca pamięta, która ręka jest lewa. Wyobraźmy sobie pod znakiem McDonald małego, zielonego krokodyla, a będziemy zawsze wiedzieć, że założyciel tej firmy nazywa się Ray Krok.

Jesteś tym, co jesz

Sportowcy zanim zaczną osiągać wysokie rezultaty, dużo uwagi poświęcają przygotowaniom i odpowiedniej diecie. My także powinniśmy pamiętać, że odpowiednio zasilony organizm, będzie pracował znacznie lepiej. Nie omijaj porządnego śniadania w swoim dziennym menu. Szczególnie wzbogać je o warzywa i owoce. Oczyszczaj ciało z toksyn, pijąc dużo wody. Kawa, herbata i napoje gazowane odwadniają organizm.

Twój mózg wytwarza teraz prąd o mocy 25 W, który byłby wstanie zapalić małą żarówkę. Odpowiednie pożywienie połączone z tlenem generuje jego prawidłową pracę. Zalecane jest głębokie oddychanie przed i po nauce, aby zwyczajnie się dotlenić.

Ponadto, ćwiczenia fizyczne są nierozłączną częścią owocnej pracy mózgu, dlatego przy intensywniejszej nauce, tym bardziej warto pamiętać o regularnym chodzeniu na siłownię. 

Zobacz też: Przyswajaj informacje jak geniusz

Redakcja poleca

REKLAMA