Czy warto wziąć udział w wymianie?

Otwarte granice między państwami Unii Europejskiej znacznie ułatwiły wyjazdy zagraniczne uczniom. Kiedyś, by wziąć udział w wycieczce zagranicznej, która i tak była dość droga trzeba było wyrobić paszport, co dla części rodzin stanowiło pewien kłopot.

Obecnie przynajmniej po państwach UE można podróżować bez paszportu. Znika więc dodatkowy wydatek. Wymiana uczniów jest może mniej popularna niż wymiana studencka niemniej jednak ma miejsce.

A od czego może się zacząć wymiana?

Wystarczy, że nauczyciel języka obcego już w szkole podstawowej zainicjuje pisanie listów do uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w innym państwie. Co prawda język polski nie jest tak popularny jak język angielski czy niemiecki, jednak takie pisanie listów może być obopólną korzyścią dla uczniów polskich i np. francuskich - ponieważ będziecie się ze sobą porozumiewać w języku angielskim, którego uczą się dzieci w polskiej i w francuskiej szkole.

Jak pomagać dziecku w nauce?

Można też nawiązać współpracę z polską szkołą działającą za granicą. Wówczas Wy będziecie szlifować angielski, a oni polski. Taka znajomość może być początkiem wymiany uczniowskiej w przyszłości.

Niezapomniana wycieczka

Kończąc szkołę podstawową możecie wziąć udział w takiej kilkudniowej wymianie uczniowskiej.

Wcześniejsza znajomość sprawi, że nie będziecie w swoich domach gościć obcych osób, a kolegów i koleżanki, których znacie już kilka miesięcy, a nawet lat. Z kolei Wy, gdy pojedziecie z rewizytą to nie do obcych ludzi, a z wizytą do przyjaciół. 

Polecamy: Dzieci w obronie prawa

Wiele korzyści z wymiany

Z wymiany uczniowskiej płyną liczne korzyści, dlatego warto w niej wziąć udział. Po pierwsze macie szansę na zawarcie znajomości z obcokrajowcami, doskonalenie znajomości języka, poznanie kultury i zwyczajów obcego kraju. Jest to również szansa na ciekawą wycieczkę.

A nawiązane w ten sposób znajomości mogą okazać się długoletnią przyjaźnią. 

Czytaj także: Jak hartować młode charaktery?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
~anka/2 lata temu
Moim zdaniem kazdy sposób jest dobry zeby nauczyc sie jezyka. Nawet jesli to miałaby byc taka wlasnie wymiana. Ale moje dziecko poki co chodzi do SpeakUp.
~merci/4 lata temu
Masz racje, od najmłodszych lat trzeba wysyłać dziecko na kursy. A jesli chodzi o Speakup, to rzeczywiscie ludzie sobie polecają i bardzo zachwalają.
~jolka/4 lata temu
Wymiana jest ok pod warunkiem ze juz sie lizneło troszkę jezyka i znamy jakies podstawy. Wiec kolejnośc powinna byc taka- kursy jezykowe, potem własnie dospiero wymiana.
POKAŻ KOMENTARZE (7)