Moje dziecko zgrzyta zębami – czy to groźne?

Zgrzytanie zębami może być spowodowane np. niepowodzeniem w przedszkolu, reakcją na niezadowolenie rodziców lub stresem przed występami w przedszkolu
Dzieciom w wieku przedszkolnym zdarza się zgrzytać zębami dość często. Pójście do przedszkola to bowiem stresujący moment dla malucha. Stres może się objawiać właśnie zgrzytaniem zębami.
/ 22.02.2011 09:58
Zgrzytanie zębami może być spowodowane np. niepowodzeniem w przedszkolu, reakcją na niezadowolenie rodziców lub stresem przed występami w przedszkolu

Jako rodzic martwisz się, czy zgrzytanie zębami nie wynika z problemów ze zgryzem dziecka lub ich nie spowoduje. A może świadczy to o chorobie? Najlepiej zasięgnąć opinii lekarza i stomatologa. Gdy wykluczą oni takie przyczyny, źródła problemu można szukać w napięciu emocjonalnym.

Reakcja emocjonalna

Zgrzytanie zębami może być sposobem na rozładowanie nieprzyjemnych emocji wywołanych lękiem. Lęk jest dla dziecka nieprzyjemnym uczuciem, dlatego stara się ono rozładować napięcie z nim związane. Poprzez zgrzytanie dziecko daje sygnał, że przeżywa coś trudnego.

Często takie zachowania są nieuświadamiane przez dziecko, ale jeśli przynoszą mu nawet chwilową ulgę mogą zostać utrwalone.

Stres przedszkolaka

Warto zwrócić uwagę na czas i miejsce, kiedy zgrzytanie się pojawia, a także w czyjej obecności. Czasem zachowanie to ma miejsce podczas snu, zdarza się również w ciągu dnia, w sytuacji wzbudzającej napięcie emocjonalne. Małe dzieci poprzez zachowanie komunikują nam zarówno swoje potrzeby jak i obawy.

Jeżeli zgrzytanie zębami pojawia się w wyniku nowej sytuacji życiowej dziecka np. przeprowadzka, pójście do przedszkola, rozłąka z rodzicem może być właśnie sposobem na rozładowanie nieprzyjemnych emocji wywołanych tą trudną sytuacją.

Są to momenty kiedy potrzeba bezpieczeństwa dziecka zostaje zachwiana i warto wtedy poświęcić maluchowi znacznie więcej uwagi niż zwykle... więcej na Kobieta.wieszjak.polki.pl

Redakcja poleca

REKLAMA