Jak żywić dziecko? Wywiad z dietetykiem

Co dawać dziecku do jedzenia i picia do szkoły? Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dzieci? Jakich produktów nie można podawać dziecku do jedzenia? Czy możliwe są miażdżyca i zawał u dziecka? Na pytania odpowiada dietetyk Iza Czajka.

Co dawać dziecku do jedzenia i picia do szkoły?

Iza Czajka: Do picia najlepsza jest woda niskozmineralizowana, nie nasączana dwutlenkiem węgla. Jeśli chodzi o drugie śniadanie ideałem byłby pudełko, w którym znalazłyby się pokrojone warzywa, np. kalarepka, miniaturowe marchewki i kanapki.

Kanapka być zrobiona z chleba mieszanego, aby nie było problemu z dokładnym jej gryzieniem. Często zdarza się, że ciężkie razowe pieczywo żytnie powoduje u dzieci wzdęcia i wywołuje ból brzucha. Kanapka może być przygotowana np. z wędliną, pastą rybną lub jajeczną.

Do pudełka możemy też włożyć trochę twarożku i obowiązkowo owoc (np. jabłko lub – jeśli kanapka jest mała – banan).

Ile kalorii dziennie potrzebuje dziecko? Od czego zależy jego zapotrzebowanie kaloryczne?

Znowelizowane normy dla dzieci i młodzieży znajdziemy na stronie Instytutu Żywności i Żywienia. Uwzględniono w nich masę ciała i aktywność fizyczną, która może być niska, umiarkowana i wysoka. Są też nowe normy zalecane przez EFSĘ, do których IŻŻ się jeszcze nie odniósł.

Czy dieta wegetariańska jest odpowiednia dla dzieci?

Dobrze zbilansowana pod względem kalorii i składników odżywczych, do tego różnorodna dieta oparta na warzywach, produktach pełnoziarnistych oraz jajkach i mleku jest jak najbardziej bezpieczną dietą dla dziecka.

Jakich produktów nie można podawać dziecku do jedzenia?

Dzieciom nie wolno podawać używek w postaci alkoholu, mocnej kawy i herbaty, napojów energetyzujących, a także grzybów (do 12. roku życia), ciężkostrawnych, tłustych potraw oraz diet odchudzających przeznaczonych dla dorosłych. Nie podawajmy dzieciom także dań gotowych, ciast i ciastek zawierających utwardzone kwasy tłuszczowe, które maja powiązanie z występowaniem chorób cywilizacyjnych: otyłością, nowotworami, chorobami układu krwionośnego.

Zobacz też: Co powinien jeść pierwszoklasista?

Zdrowe przekąski: TOP 9 według Polki.pl

Wiemy, że nie każdy produkt, który ma na opakowaniu wskazanie „dla dzieci”, jest naprawdę dobry dla maluchów. Jak nie dać się „złapać” nieuczciwym producentom żywności?

Należy unikać produktów i napojów, które są przygotowywane na bazie syropu fruktozowo-glukozowego (serki, jogurty, płatki śniadaniowe, soki, nektary, produkty mięsne, takie jak: parówki, peklowane wędliny, kremy do pieczywa, które mają za wiele cukru i tłuszczu). Warto odstawić wszelkie przekąski: chrupki, czipsy, cukierki, ciastka, ryż dmuchany, które nic poza kaloriami, cukrem i tłuszczem nie wnoszą do diety dziecka.

Co powinien robić rodzic dziecka z nadwagą, które odmawia jedzenia warzyw?

Udać się do specjalizującego się w żywieniu dzieci dietetyka. Zna on mnóstwo zabaw i gier planszowych, które pomogą dziecku przełamać niechęć do warzyw. Da również wskazówki rodzicom na wspólne przygotowywanie posiłków na bazie warzyw razem z dziećmi – kolorowych i apetycznych. Często zastąpienie warzyw owocami czy przygotowywanie soków mieszanych przynosi dobre rezultaty i kończy się polubieniem tych pierwszych.

Czy możliwe są miażdżyca i zawał u dziecka?

Jak najbardziej. Przyczyną miażdżycy lub zawału u dziecka mogą być polimorfizmy w genach produkujących białko apolipoproteinę. Udowodniono, że mutacje w genie kodującym ApoE mają związek z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Podwyższony poziom cholesterolu i w konsekwencji miażdżyca występuje, jeśli mutacja pojawi się w genie produkującym reduktazę metylenotetrafolianową. Wtedy duża koncentracja homocysteiny we krwi sprzyja produkcji blaszek miażdżycowych.

Im wcześniej dowiemy się o genach odpowiedzialnych za powstawanie chorób cywilizacyjnych, tym wcześniej wprowadzimy zmiany w diecie dziecka, jak również wcześniej ukształtujemy jego zdrowe nawyki żywieniowe. Teraz bez problemu możemy zbadać geny związane z chorobami dietozależnymi. Informacje o testach i specjalistach znajdziemy na www.dfmedica.eu.

Zobacz też: Dlaczego warzywa i owoce są ważne w codziennej diecie dziecka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Warto stosować takie same zasady jak u dorosłych, nie można ulegać maluchom i kupować wszystkiego czego zapragną, jeśli sami dajemy dobry przykład dzieciom nie grozi nadwaga i zaparcia. Na zaparcia skutecznie pomoże dicopeg junior ale z nadwagą walczy się latami, zwykle bezskutecznie.