Jak nauczyć dziecko czytać - porady dla rodziców

jak nauczyć dziecko czytać fot. Panthermedia
Jeśli chcesz, aby twoje dziecko nauczyło się wcześniej składać literki, zadbaj, by cały proces nauki był dla niego zabawą. Sprawdź, jak to zrobić!
Agata Bernaciak / 25.09.2013 13:59
jak nauczyć dziecko czytać fot. Panthermedia

Uważasz, że nie warto odkładać czytelniczej edukacji, aż dziecko skończy 6–7 lat? Sama poznałaś litery dużo wcześniej? A może twój mąż czytał kolegom bajki, kiedy był jeszcze w przedszkolu? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wasza pociecha także już teraz uczyła się składać literki w słowa.

Jak nauczyć dziecko czytać? Oto kilka ważnych zasad

Zanim odsłonisz przed maluchem tajniki czytania, weź pod uwagę kilka istotnych kwestii. Najważniejsze, żebyś odrzuciła własne ambicje. Dziecko może chcieć bardzo szybko poznawać literki, ale tego nie musi. Pamiętaj również, że:
  • Przedszkolak uczy się czytać podczas zabawy Nie licz na to, że będzie wytrwale siedział z nosem w książce. Tylko świetna zabawa gwarantuje sukces.
  • Ty też musisz się dobrze bawić Dziecko doskonale wyczuwa nastrój - zdradza cię mowa ciała. Twoje niezadowolenie czy irytacja szybko zostaną wykryte.
  • Ważny dobry przykład W domu, w którym się czyta, dzieci garną się do książek. Mama z książką, tata z gazetą – to dobra motywacja dla najmłodszego członka rodziny.
  • Nic na siłę Gdy widzisz, że twojego dziecka wcale nie interesują litery, poczekaj na lepszy moment. Nic na siłę!

Co pomoże w nauce czytania?

  • Książeczki Podczas czytania pokazuj dziecku literki. Aby ułatwić zapamiętanie litery, porównaj ją do tego, z czym się kojarzy. Wspólnie obok literki możecie narysować zwierzątko, którego nazwa zaczyna się właśnie na nią!
  • Magnesy na lodówkę Zamiast plastikowych warzywek kup komplet liter. Dziecko chętnie będzie przyczepiało je do lodówki i podejmie z nimi zabawę.
  • Komputer Na klawiaturze ma cały alfabet. Zamiast zastanawiać się nad grą, zachęć malca, by bawił się literami. W edytorze tekstu ustaw pogrubioną czcionkę. Pokaż, jak może napisać własne imię. Dzieło wydrukuj i chwal za nie, pokazując innym. To motywuje!
  • Spacer To wielka okazja do nauki. Napisy na sklepach, znaki drogowe, reklamy uliczne – one też mogą być pomocami naukowymi! Idąc co dzień tą samą drogą, macie okazję do powtarzania i utrwalania nabytej wiedzy.

Na co warto zwrócić jeszcze uwagę?

  • Zadbaj, by maluch miał czas na jazdę na hulajnodze, rowerku czy zabawę na placu zabaw Podczas nauki czytania duże znaczenie ma wymiana informacji między prawą a lewą półkulą. Sprzyja temu aktywność fizyczna dziecka związana z wykonywaniem ruchów naprzemiennych (lewa ręka plus prawa noga i odwrotnie).
  • Pamiętaj o nauce odróżniania lewej strony od prawej Mylenie ich może utrudniać naukę czytania (mylenie liter, np. „b” i „d”). Poradzi sobie z tym nawet trzylatek, jeśli znajdziesz punkt odniesienia (np. jego serduszko). Pokaż, gdzie ono jest. Przyklej karteczkę na klatce piersiowej. Dziecko może też nosić przez jakiś czas luźną gumkę na lewej rączce – tak dla pamięci.
napisane w oparciu o artykuł umieszczony w magazynie "Przedszkolak"

Redakcja poleca

REKLAMA