Co robić, gdy dziecko zostanie ugryzione przez pszczołę?

Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownicy
Użądlenie przez pszczołę, choć bardzo bolesne, zwykle nie jest niebezpieczne. Jednak kiedy dziecko jest uczulone na jad pszczoły lub zostanie użądlone przez wiele owadów jednocześnie, może wystąpić zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny.
/ 06.12.2010 11:51
Urlopu wychowawczego udziela się na wniosek pracownicy

Kiedy użądlenie przez pszczołę jest niebezpieczne dla dziecka?

U większości dzieci po użądleniu przez pszczołę pojawia się jedynie miejscowa reakcja alergiczna. Występuje zaczerwienienie, opuchlizna, a następnie swędzenie. W takim przypadku użądlenie nie jest niebezpieczne i nie wymaga pomocy lekarskiej.

Polecamy: Oblicz ryzyko alergii swojego dziecka

Niektóre dzieci na ugryzienie przez pszczołę mogą reagować ostrą i gwałtowną reakcją alergiczną – nazywamy to wstrząsem anafilaktycznym. Występuje wtedy szybko rozprzestrzeniający się obrzęk (w tym także obrzęk krtani prowadzący do zwężenia lub zamknięcia dróg oddechowych), duszność, uczucie lęku, nudności, wymioty i omdlenie. Wstrząs anafilaktyczny stanowi zagrożenie dla życia dziecka, dlatego też, jeśli tylko zauważymy któryś z niepokojących objawów, należy natychmiast przewieźć dziecko do najbliższej placówki zdrowia lub wezwać pogotowie ratunkowe.

Warto pamiętać, że wstrząs anafilaktyczny może wystąpić nawet wtedy, gdy wcześniejsze użądlenia przez pszczołę nie wywoływały tak gwałtownej reakcji. Równie niebezpieczne jest użądlenie przez kilka pszczół jednocześnie. Rodzice, których dziecko jest uczulone na jad pszczoły, powinni zaopatrzyć się w ampułkostrzykawki z adrenaliną (wydaje się je tylko z przepisu lekarza).

Do użądleń niebezpiecznych, nawet jeśli dziecko nie jest uczulone na jad pszczoły, należą użądlenia w obrębie jamy ustnej i gardła. Nawet niewielki obrzęk powstający wtedy w miejscu ukąszenia, może spowodować zamknięcie dróg oddechowych.

Jak postępować, gdy dziecko zostanie użądlone przez pszczołę?

• Jak najszybciej po ugryzieniu usuń żądło ze skóry - najlepiej robić to z pomocą pęsety lub podważając żądło paznokciem.

• Jeśli u dziecka nie występuje ostra reakcja alergiczna, wystarczy zdezynfekować miejsce użądlenia. Opuchliznę i ból złagodzą okłady z lodu, wody z sodą oczyszczoną lub posmarowanie miejsca ukąszenia dostępnymi w aptece żelami przeciw obrzękom. Pamiętaj o obserwowaniu dziecka przez cały dzień – reakcja alergiczna może pojawić się nawet do kilku godzin po użądleniu.

• Jeśli u dziecka występują jakiekolwiek objawy wstrząsu, natychmiast zawieź je do najbliższej placówki zdrowia lub wezwij pogotowie ratunkowe. Jeśli masz ze sobą ampułkostrzykawkę z adrenaliną, wstrzyknij jej zawartość domięśniowo, w udo dziecka. Do momentu przyjazdu karetki pomóż dziecku zachować spokój, możesz też przenieść je w chłodne miejsce.

Czytaj także: Co oznacza wysypka u dziecka?

Redakcja poleca

REKLAMA