Co oznacza wysypka u dziecka?

Co oznacza wysypka u dziecka?

Wysypka Twojego dziecka może być objawem różnych chorób, np.: alergii, ospy, odry, szkarlatyn lub świerzbu. Odpowiednio leczona zwykle nie pozostawia po sobie śladu. Warto więc uważnie obserwować krostki na skórze niemowlęcia.
/ 04.12.2017 11:21
Co oznacza wysypka u dziecka?

Wysypka u dzieci może przybierać postać grudek, krostek, plamkowania, o kolorze od jasnoczerwonego do brązowawego. Może pojawić się w jednym miejscu lub na całym ciele. Często dla niewprawnego oka rodzica każda wygląda podobnie. Po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że są jednak spore różnice. Niektóre choroby powodują wysypki o charakterystycznym rozmieszczeniu czy etapach zmian wyglądu. Jeśli dziecko ma wysypkę najlepiej skonsultować ją z lekarzem. Być może jest to zwykła wysypka alergiczna, która zaraz zniknie. Może być to także pierwszy objaw zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a więc zagrożenie życia dziecka.

O jakiej chorobie może świadczyć wysypka?

Niektóre choroby powodują wysypki. Towarzyszą im charakterystyczne objawy.

  • Jeśli u dziecka pojawiła się swędząca wysypka na twarzy, rączkach czy brzuszku i ma postać pokrzywki z bąblami to można podejrzewać wysypkę alergiczną. Mogą jej towarzyszyć: ból brzuszka, lejący się z nosa katar, kaszel. Może pojawić się duszność i złe samopoczucie.

Polecamy: Jak leczyć biegunkę u niemowląt?

  • Jeśli natomiast wysypka przypomina grudki na czerwonym tle i umiejscowiona jest najpierw na polikach, a potem na buzi i w zacięciach łokci czy kolan to możemy mieć do czynienia z atopowym zapaleniem skóry. Jest ona sucha, łuszczy się i swędzi.
  • Gdy u dziecka wysypka pojawi się najpierw za uszami, a potem na plecach i będzie miała postać drobnych bladoróżowych plamek, które są dość luźno rozmieszczone możemy spodziewać się rozpoznania różyczki. Może pojawić się niewysoka gorączka i powiększone węzły chłonne szyi.
  • Inny rodzaj wysypki pojawia się, gdy dziecko zarazi się świerzbem. Będą to bardzo swędzące grudki wypełnione płynem, na szczycie których pojawią się kilkumilimetrowe wypukłości o szarawym końcu. Są to podskórne korytarze, które robi pasożyt. Najczęściej swędzące zmiany znajdują się na rękach i nadgarstkach, w zgięciach, pod pachami czy pomiędzy palcami stóp.
  • Łatwo natomiast stwierdzić chorobę trzydniową, gdy po trzech dniach wysokiej gorączki, bez innych objawów pojawią się płaskie czerwone plamki najpierw na plecach, a następnie na rączkach i nóżkach dziecka.

Czytaj też: Czym jest kolka niemowlęca?

  • Charakterystyczną wysypkę ma też ospa wietrzna. Wysypka ma postać niesymetrycznych plamek, które z czasem przekształcają się w grudki, a potem w pęcherzyki wypełnione płynem. Na nich robią się brunatne strupki, które jeśli nie są przez dziecko rozdrapane odpadną nie pozostawiając blizn. Zmiany pojawiają się w 3–5 rzutach. Widoczne są na skórze świeże zmiany i odpadające strupki. Dziecko skarży się na świąd i ma gorączkę.
  • Wysypka w szkarlatynie jest drobna, czerwona i pojawia się ok. 24 godzin od wystąpienia gorączki (to pierwszy objaw choroby. Wysypkę łatwo pomylić z odrą lub ospą wietrzną, dlatego bezwzględnie wymaga konsultacji lekarskiej.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/03.05.2017 14:07
u nas tylko emolienty apteczne pomagaja na takie wysypki. Na poczatku byl dramat, ale codzienna pielegnacja lagodzi azs.Kupilam w aptece eloderm emulsje do kapieli i codziennie stosujemy. Mala sie nie drapie, spi spokojnie. Widac, ze pomaga.
/29.04.2017 21:37
u nas z miesiąc, ale tak jak lekarz uprzedzał, świąd utrzymywał się jeszcze ze 2 tygodnie, oczywiście już nie tak dokuczliwy jak na początku. dlatego dobrze jest się też zaopatrzyć w leki przeciwalergiczne
/29.04.2017 00:08
ile trwa leczenie?
POKAŻ KOMENTARZE (5)