Ciągle swędzi, czyli o atopowym zapaleniu skóry

Ciągle swędzi, czyli o atopowym zapaleniu skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła i nawrotowa choroba skóry. Chorobie tej towarzyszy przede wszystkim świąd skóry oraz charakterystyczne wykwity skórne. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?
/ 07.09.2010 16:20
Ciągle swędzi, czyli o atopowym zapaleniu skóry

Niejednokrotnie choroba ta przysparza wielu problemów diagnostycznych co z kolei wiąże się z niepowodzeniem leczenia. Dlatego aby ułatwić diagnostykę AZS określono kryteria, które ułatwiają rozpoznanie tej bardzo dokuczliwej choroby.

Kryteria rozpoznania atopowego zapalenia skóry zwane kryteriami Hanifina i Rajki dzieli się na większe i mniejsze. Aby stwierdzić, że dana osoba cierpi na AZS należy stwierdzić u niej występowanie przynajmniej 3 cech większych i 3 mniejszych.

Do kryteriów większych zalicza się:

  1. Świąd skóry (który jest nieodłącznym elementem tej choroby).
  2. Typowy wygląd i umiejscowienie zmian skórnych - cecha ta zmienia się głównie w zależności od wieku chorego, najbardziej charakterystyczne jest umiejscowienie zmian w zgięciach łokciowych, podkolanowych, na twarzy, a w nasilonych przypadkach zmiany mogą obejmować praktycznie całą skórę.
  3. Choroba ma charakter przewlekły i nawrotowy - okresy poprawy poprzedzielane są okresami pogorszenia zmian skórnych.
  4. Atopia u chorego lub u członków jego rodziny – potwierdzenie dziedzicznej skłonności do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE po ekspozycji na alergeny, które u zdrowych osób nie wywołują takiej reakcji.

Nie ma atopowego zapalenia skóry bez świądu.

Zdecydowanie więcej cech znajduje się w kryteriach mniejszych. Choć mają one mniejsze znaczenie diagnostyczne, często bywają bardzo pomocne.

Do kryteriów mniejszych zalicza się:

  • suchość skóry,
  • rogowacenie przymieszkowe, czyli występowanie grudkowatych zmian przy mieszku włosa, co daje uczucie „ chropowatej skóry”,
  • odczyny skórne występujące po kontakcie z alergenem,
  • podwyższone stężenie IgE w surowicy,
  • początek choroby w dzieciństwie,
  • skłonność do nawrotowych zakażeń skóry,
  • zaćma i inne problemy ze wzrokiem,
  • nietolerancja wełny,
  • nietolerancja pokarmów,
  • zaostrzenia po stresach psychicznych,
  • biały dermografizm, czyli powstawanie białych, przemijających zmian na skórze po jej podrapaniu.

Zobacz też: Dlaczego chorujemy na atopowe zapalenie skory?

Czasami, ku zaskoczeniu rodziców, doświadczony lekarz jeszcze przed dokładnym zbadaniem chorego dziecka wysuwa podejrzenie atopowego zapalenia skóry. Wynika to z pewnych delikatnych cech, jakie często charakteryzują chorych z atopią. Do cech tych należą: pogrubiały fałd szyjny, dodatkowy fałd skóry pod dolną powieką oka, wyraźny rysunek skóry po wewnętrznej stronie dłoni. Choć cechy te spotyka się u atopików, nigdy same w sobie nie stanowią podstawy do rozpoznania atopowego zapalenia skóry.

Polecamy: Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA