Dieta w ciąży - prawdy i mity i opinia dietetyka

kobieta, ciąża, owoce
Jeść ryby czy nie, bo zawierają rtęć? Odstawić sól czy solić, ale tylko jodowaną? Przerzucić się na lekkie sałatki? Rozwiewamy wątpliwości!
Agata Bernaciak / 10.09.2013 15:39
kobieta, ciąża, owoce

Opinia dietetyka: dieta dla kobiet w ciąży

Ciąża sprawia, że zmienia się twoje podejście do wielu spraw, bo to, co robisz, ma przecież wpływ na dziecko. Stąd decyzja (i słuszna) o abstynencji i rozstanie z papierosami. Świadomość, że pośrednio jesteś matką karmicielką swojego dziecka budzi sporo obaw. Chcesz odżywiać się zdrowo, szukasz informacji, jak to robić? Sprawdziliśmy, którym z rad można ufać, a które z prawdą mają niewiele wspólnego.<

1. W ciąży trzeba dużo jeść

FAŁSZ Pogląd, że kobieta w ciąży je podwójnie – za siebie i za dziecko – jest nieaktualny. Nadmiar kilogramów ma zły wpływ na stan zdrowia i mamy i dziecka. Lista powikłań wywołanych zbyt dużą wagą jest naprawdę długa. Cukrzyca ciążowa, nadciśnienie, grożące rzucawką, kłopoty z krążeniem – to tylko kilka z niej przykładów...

2. W ciąży można się odchudzać

FAŁSZ Argumenty, że „nie mogę za bardzo przytyć, bo zniszczę sobie sylwetkę i trudniej będzie mi urodzić duże dziecko”, są groźne dla maleństwa. Pamiętaj, że gdy ty jesteś głodna, ono również głoduje. Lekarze zauważyli, że niedowaga u mamy może powodować mniejszy obwód główki u dziecka, a mniejszy mózg może się wiązać z niższym poziomem inteligencji. W czasie ciąży należy przytyć ok. 20% swojej normalnej wagi. Zwykle jest to 10–14 kg. Pomogą to osiągnąć zrównoważona dieta oraz ruch.

3. Najlepsze jest domowe

PRAWDA Jeśli jeszcze nie miałaś okazji nauczyć się gotować, wykorzystaj ciążę, by nadrobić zaległości. Umiejętność samodzielnego przyrządzenia kilku zdrowych potraw przyda się nie tylko teraz, ale też potem, gdy urodzi się dziecko – jedzenie w słoiczkach to tylko alternatywa dla domowych zupek, a nie obowiązkowa dieta malca. Umiejętność gotowania pozwoli ci zrezygnować z korzystania z mrożonych gotowych dań, zup w proszku, kostek rosołowych, mieszanek przypraw ze wzmacniaczami smaku, konserwantami. Daje też wolność wyboru i okazję, by własnoręcznie przyrządzonym daniem popisać się przed znajomymi i rodziną.

4. Zdrowa dieta to sałatki

FAŁSZ W ciąży powinnaś jeść dużo świeżych warzyw i owoców. Ale warzywa to tylko około 25% zdrowej diety. Prawie dwa razy tyle stanowią produkty zbożowe (kasze, ryż), około 30% białko (mięso, nabiał). Podstawą zdrowej diety nie są zimne sałatki, ale ciepłe posiłki, które są dobrym źródłem energii, np. zupy. Należy je jeść przez cały rok!

5. Dieta lepsza niż łykanie witamin

PRAWDA/FAŁSZ Organizm osób zdrowo się odżywiających sam dopomina się o takie jedzenie, które jest mu najbardziej potrzebne, np. przy anemii masz apetyt na granaty i arbuzy (z pestkami), a na banany lub pomidory, gdy brak ci potasu. Nie u każdego jednak ten mechanizm działa. Trudno też o gwarancję, że produkty, które wybierzesz, rzeczywiście obfitują w witaminy i minerały (warzywa albo owoce mogły być przecież źle przechowywane, opryskiwane). By wiedzieć, co jesz, rób zakupy w sprawdzonych miejscach i sklepach ze zdrową żywnością. W obawie przed niedoborami składników odżywczych lekarze przepisują kobietom w?ciąży preparaty witaminowo-mineralne.

6. Cukier szkodzi

PRAWDA To najlepsze antyreklamowe hasło dla białego cukru. Chwile słabości, w których sięga się po czekoladkę, cukierka czy batonik, zdarzają się każdemu... Ale jeśli spodziewasz się dziecka, powinnaś ograniczyć ilość cukru w diecie. Jego nadmiar to jedna z głównych przyczyn cukrzycy, nadwagi, wysokiego poziomu cholesterolu czy próchnicy. Jedzenie słodyczy przekłada się też na straty witamin z grupy B, wapnia czy żelaza – organizm zużywa je, aby strawić cukier. Jeśli masz ochotę na słodkie co nieco, wybieraj owoce lub sięgaj po miód.

7. Ciężarna nie soli

FAŁSZ Nadmiar soli sprawia, że organizm zatrzymuje wodę, w efekcie czego mogą się pojawić obrzęki. Jednak gdy ciąża przebiega prawidłowo, całkowita rezygnacja z solenia nie jest wskazana. Jak zawsze, liczy się umiar – dzienna norma to nie więcej niż płaska łyżeczka dziennie we wszystkich potrawach. Jedząc gotowe produkty, np. konserwowe czy przetworzone, łatwo te ilości przekroczyć. Sporo soli mogą zawierać nie tylko dania typu fast food, ale także wędliny, tuńczyk z puszki, płatki śniadaniowe, chleb czy kiszone ogórki, które kupujesz w sklepie. Nie należy zapominać także, że sól kuchenna (podobnie jak ryby morskie) dostarcza organizmowi jod – szalenie ważny pierwiastek, który skutecznie chroni przed zaburzeniami rozwoju umysłowego dziecka.

8. Tylko ryby źródłem omega-3

FAŁSZ Zdrowe tłuszcze, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), ważne m.in. dla inteligencji dziecka (ok. 60% jego mózgu to tłuszcze, z czego 35% to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3), są nie tylko w tłustych rybach. Odpowiedni poziom zdrowych tłuszczów można także zapewnić, dodając do potraw olej rzepakowy.

9. Przyszła mama musi więcej pić

PRAWDA W kolejnych miesiącach ciąży wyraźnie zwiększa się objętość krwi – to pierwsza przyczyna, by sięgnąć po szklankę wody. Druga – organizm dziecka w 74–94% składa się właśnie z wody. Więc sięgnij za jakiś czas po kolejną, nawet jeśli nie czujesz pragnienia. Wskazane są woda, świeże soki, herbatki ziołowe, np. malinowa czy z dzikiej róży.

napisane na podstawie tekstu zamieszczonego w magazynie "Będę mamą"