Ciąża bliźniacza – jak do niej dochodzi?

Test ciążowy – pozytywny. Pierwsze USG – niespodzianka! Gratuluję, będzie Pani miała bliźniaki. Mina zaskoczonej przyszłej mamy – bezcenna. Kiedy lekarz może potwierdzić ciążę bliźniaczą? Jakie wyróżniamy rodzaje „podwójnego szczęścia”?

Ciąża bliźniacza – jak do niej dochodzi?

Istnieją dwie możliwości rozwoju ciąży bliźniaczej. 

Podobne a jednak różne

Bliźnięta dwujajowe ((dwuzygotyczne; zygota = zapłodniona komórka jajowa) zdarzają się częściej, a na ich powstanie ma wpływ uwolnienie 2 komórek jajowych podczas danego cyklu owulacji (poliowulacja). Dzieje się tak pod wpływem zwiększonego stężenia żeńskich hormonów płciowych stymulujących jajniki.

Katarzyna Bosacka opowiada o ciąży i zachciankach!

Na zapłodnienie bliźniacze ma wpływ wiele czynników takich jak pora roku, ilość poprzednich ciąż oraz wiek matki. Duże znaczenia ma również leczenie niepłodności.
Bliźnięta powstałe w wyniku zapłodnienia przez różne plemniki 2 oddzielnych komórek jajowych nie są identyczne. Mogą być też różnej płci. Są do siebie podobne w taki sposób, jak rodzeństwo pochodzące z dwóch różnych ciąż u tych samych rodziców.

Polecamy: Pozbądź się dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Czy to ja, czy moje odbicie?

Bliźnięta jednojajowe (jednozygotyczne) spotyka się rzadziej. Uważa się, że ich powstanie jest dziełem przypadku. Ciąża bliźniacza jednojajowa rozwija się z 1 zapłodnionej komórki jajowej. W tym wypadku w pierwszych dniach rozwoju dzieli się ona na 2 osobne, identyczne struktury embrionalne. Bliźnięta powstałe z 1 zygoty są takie same, ponieważ posiadają ten sam materiał genetyczny. Płody mają taką samą płeć i wygląd.

Rozpoznawanie ciąży bliźniaczej

Nie od razu wiadomo, że w macicy znajdują się 2 płody. Są jednak pewne przesłanki, na podstawie, których można podejrzewać, że zostanie się mamą aż dwójki dzieci na raz. Badaniem potwierdzającym jest USG.

W przypadku ciąż bliźniaczych stężenia hormonów związanych z ciążą są znacznie wyższe niż w przypadku jednego dziecka. Przeważnie oznacza się hCG – ludzką gonadotropinę kosmówkową, czyli hormon wytwarzany przez zarodek od momentu zagnieżdżania się w macicy. Przy bliźniętach stężenia hCG charakterystyczne dla określonego tygodnia ciąży są od 2 do 10 razy wyższe od normy. Ponadto wielkość macicy jest przeważnie większa niż u kobiet w ciąży pojedynczej w tym samym tygodniu.

W USG już w 5 tygodniu ciąży można zaobserwować 2 odrębne zarodki oraz rozróżnić bliźnięta jednojajowe od dwujajowych. Jednak 100% pewność można zyskać dopiero około 6 tygodnia ciąży, gdy na monitorze widać 2 odrębne bijące serduszka.

Czytaj również: Planowanie płci dziecka - magia czy nauka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
nawet fajne
/4 lata temu
nawet fajne
/5 lat temu
ja niestety staralam sie o dziecko długi czas pomogl mi dr giakoumakis leczenie bylo długie ale dawało nadzieje teraz jestem na ostatnim etapie kuracji hormonalnej