Menu na domową imprezę karnawałową

Impreza karnawałowa nie powinna być bardzo obciążająca dla żołądka – chodzi nam o to by goście mieli energię do tańca. Nie będzie to przyjęcie zasiadane, tylko zimny bufet pełen kolorowych sałatek i wykwintnych przystawek.
/ 21.01.2010 16:14

Danie główne

Jako danie główne na ciepło, które podamy w połowie imprezy proponuję kurczaka w sezamie – przyrządzonego na sposób chiński, którego zamarynujemy dnia poprzedniego lub z samego rana w dniu imprezy. Należy go zrobić trochę więcej niż w podanym przepisie, w zależności oczywiście od liczby gości. W trakcie imprezy zostanie nam tylko usmażenie kawałków kurczaka na głębokiej patelni lub w woku. Aromat smażonego mięsa skłoni gości do zrobienia sobie przerwy i skosztowania potrawy. Mąkę kukurydzianą można zastąpić mąką ziemniaczaną, a wino ryżowe kieliszkiem białej wódki. Ryż do kurczaka ugotujmy wcześniej (pamiętajmy o dodatkowej porcji ryżu, który wykorzystamy do przystawki cytrynowej z wędzonej ryby).

Zobacz przepis: Kurczak w sezamie.

Sałatki mięsne

Dla mięsożernych proponuję sporządzić dwie sałatki na bazie wędlin: Sałatkę z salami, z odrobiną ekstrawagancji w postaci serka mozarella i owocu awokado. Pamiętajmy by owoc awokado dodać na końcu, po przyrządzeniu sosu. Musimy go szybko zalać sosem, żeby nie sczerniał.

Zobacz przepis: Sałatka z salami.

Druga sałatka na bazie szynki i żółtego sera będzie przygotowana z marynowanym selerem. Zapewni on oryginalny smak i ekspresowe przyrządzenie.

Zobacz przepis: Sałatka z marynowanym selerem.

Sałatka z serem

Sałatka z kozim serem i burakiem stanowić będzie kolorystyczną ozdobę stołu. Buraki pieką się około 40 minut, a więc w naszym harmonogramie prac wstawmy je do piekarnika na początku przygotowań – w tym czasie zróbmy dwie pierwsze sałatki i przystąpimy do zrobienia kolejnej, gdy buraki już będą miękkie. W wersji dla dużej liczby gości sałatkę przyrządzamy w dużej misce. Czosnek dodamy do sosu, a bagietek nie musimy przypiekać – szkoda na to czasu, można podać świeże pokrojone w kawałki. Kozi ser w stylu francuskim można zastąpić swojską bryndzą.

Zobacz przepis: Sałatka z kozim serem.

Przystawki rybne

Ciekawym pomysłem będzie przygotowanie przystawki cytrynowej z wędzonej ryby, najlepiej zrobić ją z makreli. Warto zmielić rybę mikserem – żeby w farszu nie znalazły się przeoczone przez nas ości. Połówki cytryny wypełnione farszem będą oryginalnie wyglądały na półmisku. Dodatek ryżu zneutralizuje kwaśność miąższu z cytryny i sprawi, że przystawka będzie pożywniejsza.

Zobacz przepis: Przystawka cytrynowa z wędzonej ryby.

Dla amatorów jajek przygotujmy jaja wypełnione farszem z wędzonego łososia. Pamiętajmy, że łosoś wędzony jest słony, dlatego nie należy farszu dodatkowo solić. Fantazyjną krateczkę na jajkach robi się z majonezu z tuby. Żeby jajka dobrze się obrały należy po ugotowaniu natychmiast schłodzić je zimną wodą.

Zobacz przepis: Jajka łososiowe na przystawkę.

Propozycje drinków

Pozostaje nam jeszcze przygotowanie kilku ciekawych drinków. Nastawmy apetyczny kruszon według przepisu: Kruszon. Dla dużej liczby gości proponuję zrobić go z 2 butelek wina i 4 pomarańczy. Poprzedniego dnia musimy zrobić sporo lodu.

Przygotujmy także składniki do popularnego drinka Mojito, czyli rum, kruszony lód, liomonki, brązowy cukier i wodę sodową. Proporcje trzeba zapamiętać przed imprezą, znajdziemy je w przepisie: Mojito. Na bazie wytrawnego sherry, toniku i Campari przyrządzimy pyszny drink.

zobacz przepis: Campari star.

Pamiętajmy o dobrym humorze i odpowiedniej muzyce. Miłej zabawy.

Zobacz także: Karnawał dawniej.

Redakcja poleca

REKLAMA